dni mlodziezy

 

31. Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i Wieliczce od 26 do 31 lipca 2016 roku. 28 lipca papież Franciszek odwiedzi Jasną Górę, gdzie odprawi mszę z okazji tegorocznej 1050. rocznicy chrztu Polski.

Jak wynika z danych organizatorów Światowych Dni Młodzieży do tej pory zarejestrowało się już 570 tys. pielgrzymów, a szacowana liczba uczestników wydarzenia to ok. 2 mln osób ze 185 krajów. Znamy dokładny program wizyty Ojca Świętego w kraju nad Wisłą, Jego spotkania, przemówienia, celebracje nabożeństw i Mszy Świętych. Znamy program uroczystości towarzyszących temu Wielkiemu Wydarzeniu.

Czekają nas dni pełne duchowych przeżyć. Jestem o tym przekonana, bo  miałam szczęście  uczestniczenia w spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II podczas  Jego pobytu w  USA w Denver. Pamiętam swoje rozmyślania podczas obserwowania tłumów zmierzających na spotkanie z Ojcem Świętym.

Dlaczego młodzi tak bardzo lgnęli do namiestnika Chrystusa? Wtedy i dzisiaj możemy usłyszeć te samą odpowiedź. Wszyscy, a zwłaszcza młodzi ludzie szukają autorytetu moralnego, szukają osoby i podążają za jej głosem, gdy w ślad za tym co mówi i głosi idą czyny, szczerość i prawdziwość intencji.

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” zachęcał wiernych, a zwłaszcza swoich rodaków, syn polskiej ziemi św. Jan Paweł II, inicjator światowych spotkań z młodzieżą.

Tegoroczne spotkanie młodych przypadające w Roku Miłosierdzia ma szczególną wymowę. Odbywać się będzie w kraju, „skąd miała wyjść iskra bożego miłosierdzia.” Czy to przypadek? Św. Jan Paweł II wyznaczył nam, polskim katolikom, bardzo konkretne zadanie. W 2002 roku, konsekrując bazylikę Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, dokonał uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu i powiedział: „Czynię to z gorącym pragnieniem, aby orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tu zostało ogłoszone przez pośrednictwo św. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną Ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść „iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”. Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tu przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.

Światowe Dni Młodzieży to wyjątkowa okazja, aby ze szczególną intensywnością misję powierzoną Kościołowi w Polsce przez Papieża Polaka wypełniać. Rodzi się jednak pytanie, w jakim stopniu jesteśmy przygotowani, aby ją realizować. Czy rzeczywiście jesteśmy świadkami miłosierdzia? W jakim stopniu zdołaliśmy iskrę Bożej łaski rozniecić we własnym domu, w naszej Ojczyźnie?

„Chodzi o stworzenie szansy spotkania z młodym Kościołem w Polsce, o szansę wspólnej modlitwy, świadectwa, podzielenia się wiarą” – mówił m.in. o Światowych Dniach Młodzieży bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Jakich owoców należy spodziewać się po tym wydarzeniu? Takie pytanie postawiono przewodniczącemu bp Rysiowi.

„Najważniejszym wymiarem Światowych Dni Młodzieży jest ewangelizacja, jak wszystkiego, co czyni Kościół, a więc przekaz wiary. W tym procesie bardzo istotne będzie zaś to, na co zwraca uwagę papież Franciszek.”

Sam papież mówi, że ŚDM to Jubileusz Miłosierdzia dla młodych z całego świata, który będziemy przeżywać w Krakowie. A w tym Jubileuszu ostatecznie chodzi o odkrycie Jezusa jako twarzy Ojca, który jest miłosierny, po to, by wybrać miłosierdzie. Chodzi zarówno o wymiar indywidualny owego wyboru ale też – we wspólnocie jaką jesteśmy tworząc Kościół – w relacji do świata. Żebyśmy nie szli do świata jakby obok relacji jaką wobec niego podejmuje Pan Bóg.

Przez dwa tygodnie ŚDM, w Krakowie będzie działało Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji. Zaproszeni do niego zostali ewangelizatorzy z całego świata, w sumie ok.3,5 tysiąca osób.

„Od połowy pierwszego tygodnia będziemy wychodzić na miasto. W pięciu różnych miejscach Krakowa pojawią się sceny, wokół których będzie można organizować ewangelizację, rozmawiać z przechodzącymi ludźmi. Będą też osoby gotowe służyć modlitwą, gdyby ktoś o nią prosił. Dni po rekolekcjach, a więc przeznaczone na 'ścisłą’ ewangelizację, będą się zaczynać i kończyć wspólną modlitwą, a dzień wypełnią wyjścia ewangelizacyjne w miasto”- informuje bp. Ryś, dzieląc się informacjami na jednym z poczytnych portali internetowych.

„W prace Centrum Ewangelizacyjnego zaangażuje się grono istotnych postaci: będzie abp Rino Fisichella i jego najbliżsi współpracownicy z Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Będą tak znani ludzie jak José H. Prado Flores, Donald Turbitt, Charles Whitehead – a więc ikony ewangelizacji. Warto będzie ich posłuchać, pobyć z nimi i wspólnie się pomodlić”.

We wtorek drugiego tygodnia jest Msza inauguracyjna na Błoniach. Będziemy tam już wszyscy razem. Od środy zaczyna się Festiwal Młodych w Krakowie, więc ewangelizatorzy zajmą się posługiwaniem przy każdym wydarzeniu Festiwalu. Takich wydarzeń będzie wiele, pewnie tysiące, w różnych miejscach Krakowa i okolic. Chcielibyśmy, żeby każde z nich rozpoczynało się religijnie: krótką modlitwą i zwięzłym świadectwem.

Podczas ostatniego etapu ŚDM ewangelizatorzy będą po prostu wolontariuszami na Campus Misericordiae. Przydadzą się choćby do tego, by rozdać wodę uczestnikom dwóch centralnych spotkań z papieżem.”

Jasna Góra wita pielgrzymów

Taki napis widoczny jest na murach jasnogórskiego klasztoru. Maryjne sanktuarium, duchowa stolica Polski zaprasza pielgrzymów z całego świata do  spotkania z namiestnikiem Chrystusa, papieżem Franciszkiem, który będzie gościem Światowych Dni  Młodzieży.

Spotkanie to odbędzie się  już za  miesiąc. Udział swój zgłosiło 250 państw. Większość zarejestrowanych to zagraniczni pielgrzymi z Chin, Indii, Włoch, Hiszpanii Niemiec, Francji i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Jasna Góra przygotowana jest na przyjmowanie gości i  gotowa  jest udostępniać klasztor przez całą dobę, jednak wierni muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Może się zdarzyć np., że nie wszyscy zwiedzą kompleks sanktuaryjno – klasztorny. Ci, którym to się nie uda, będą mogli obejrzeć krótki wideoprzewodnik, opowiadający o najważniejszych miejscach sanktuarium i jego historii. Wideoprzewodnik przygotowano w kilku językach.

W związku z wizytą papieża, który odwiedzi Jasną Górę 28 lipca, już dzień wcześniej od godz. 15 klasztor będzie zamknięty aż do zakończenia uroczystości z udziałem papieża Franciszka. W tym czasie zakonnicy i wierni będą się modlić na jasnogórskim szczycie.

Aby usprawnić organizację pielgrzymek w czasie tych kilku dni poprzedzających Światowe Dni Młodzieży na Jasną Górę, gdzie na co dzień przebywa ok. stu zakonników, przyjedzie ponadto kilkudziesięciu paulinów z kraju i z zagranicy. Będą pomagać w organizacji wejścia do kaplicy, w liturgii grup zagranicznych, a wielu z nich będzie także spowiadać w kilku językach.

Nieobowiązkowa, choć zalecana w celach organizacyjnych, rejestracja prowadzona jest na stronie www.krakow2016jasnagora.pl. Za jej pośrednictwem można zapisać się na msze w kaplicy, bazylice lub na szczycie – te indywidualne w danym języku lub zbiorowe, wielojęzyczne. Na stronie tej znajdują się także podstawowe informacje nt. sanktuarium.

Do zobaczenia na trasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, Wieliczce i Częstochowie.

 

Zebrała: Bożena Chojnacka

Poprzedni artykułNa wakacje polecamy łamigłówki, puzzle i pieczenie ciasta
Następny artykułO polskich lotnikach – po amerykańsku
Bożena Chojnacka
dziennikarka prasowa z wieloletnim doświadczeniem w Polsce i USA. Od lat sercem związana z portalem. Autorka książki pt: Żabką przez ocean”. Szczęśliwa mama i babcia dwojga utalentowanych sportowo wnucząt: Adasia i Zuzi.Przez ponad 10 lat na stałe mieszkała w Nowym Jorku. Powróciła do rodzinnej Ostrołęki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj