photo 5-41x

 

Time Square – jedno z najbardziej  uwielbianych oraz zatłoczonych miejsc na świecie, szczególnie w okresie wakacyjnym.  Doskonałe ucieleśnienie określenia „miasta, które nigdy nie śpi”. Gigantyczne reklamy, kolorowe, migające światła, wielkie ekrany i tłumy ludzi. Times Square robi jeszcze większe wrażenie po zmierzchu.

Jeśli ktoś marzy o gigantycznym przyjęciu, to tylko tutaj i koniecznie na Sylwestra. Telewizyjną transmisję z pożegnania starego i powitania nowego roku na Times Square – centrum świata rozrywki ogląda około 1 mld ludzi na świecie. Śledzenie ‘ball drop’ czyli  opuszczanie kuli na jednym z wieżowców, z napisem kolejnego roku, jest warte stania godzinami w deszczu lub śniegu na placu.

 

photo 4-44x

 

Times Square jest placem na skrzyżowaniu Broadaway’u z 7 Ave. między 42 St. i 47 St., nierozłącznie kojarzony z przylegającym dystryktem teatralnym między 6-8 Ave. i 40 St. do 53 St. Swoją nazwę zawdzięcza budynkowi the New York Times Building. Znany z filmów (Spider-Man czy King Kong) i programów telewizyjnych (Good Morning America/ABC i MTV Networks). Dla  MTV, najpopularniejszej muzyczno-rozrywkowej stacji TV, przeprowadzka na Times Square (1515 Broadway) stała się doskonałym posunięciem. Lokalizacja przyczyniła się do rosnącej popularności stacji, która kreuje również nowe trendy w modzie i zachowaniu młodych ludzi.  Przez  szklane ściany studia, można podziwiać celebrytów, ale także zasiąść na widowni poczas nagrywania programów. Oczywiście liczba biletów darmowych jest ograniczona, ale zawsze można spróbować, by je uzyskać przez portal www.mtv.com.  Plac rywalizuje z Las Vegas o pierwszeństwo w oświetleniu.

 

photo 1-51x

 

Oficjalnie napisy na Times Square nazywają się spectaculars. Jeśli gdzieś dać ogłoszenie o swoim produkcie, to tylko tutaj, bowiem rocznie przez Times Square przechodzi 26 mln ludzi! Zamożniejsi, jeśli zechcą, mogą zafundować na billbordach życzenia urodzinowe lub rocznicowe swoim bliskim. Na Times Square znajdziemy również polski akcent czyli sklep Inglot przy 48 St. i Broadway’u.

 

photo 4-52x

 

Można bliżej poznać historię dystryktu teatralnego, wybrając się na wycieczkę The Broadway Tour, która trwa 90 minut. Z przewodnikiem, rusza  z miejsca Actor’s Chapel przy 239 West 49 St. trzy razy dziennie: 9.30, 11.30 i 14.00. Cena $30. Bilety: www.walkingbroadway.com lub telefonicznie 212-997-5004. Bez wizyty w teatrze na Broadway’u nie liczy się pobyt w Nowym Jorku. Bilety do teatrów na musicale są drogie (średnio od $50 do $250), ale można dostać je po rewelacyjnych zniżkach 50%, 40%, 30% jeśli wybierzemy się do kas kiosków TKTS przy Duffy Square/47 St./Broadway i nabędziemy je na przedstawienie tego samego dnia. Godziny otwarcia: poniedziałki, środy, czwartki, piątki, soboty, niedziele od 15.00-20.00, a we wtorki od 14.00-20.00. Bilety również do zakupu w Internecie www.Broadway.org lub Ticketmaster 212-307-4100.

 

photo 2-56x

 

Sklepy na Times Square są głównie z myślą o turystach, ale warto wybrać się do wielkiego sklepu z zabawkami Toys R Us. Na placu nie brakuje ludzi z oryginalnymi pomysłami. Pojawiają się artyści, a wśród nich Andrew Golub i jego nagie modelki, których ciała pokryte są tylko farbą.

 

photo 2-54x

 

Dojazd metrem: A, C, E do 42 St./8 Ave., N, Q, R, 1, 2,3, 7, S do Times Square lub autobusem: M20, M16, M104, M7.

 

Opracowała: Danuta Świątek

Zdjęcia: Marta Kustek

 

photo 1-52x

 

photo 1-60x

 

photo 3-53x

 

photo 3-52x

 

 

 

 

 

 
Poprzedni artykuł„Nie musi, ale chce”
Następny artykuł„Młody człowieku – zostań naukowcem! To się opłaca!”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj