Lincoln Center for the Performing Arts, wybudowane w 1962 roku z inicjatywy Johna D. Rockefellera III, to największy kompleks organizacji kulturalnych nie tylko w USA, ale i na świecie. Centrum skupia 12 niezależnych od siebie, cieszących się ogromną sławą organizacji. Lincoln Center jest domem Nowojorskich Filharmoników, Metropolitan Opera, jak i New York City Ballet, którzy rezydują w Avery Fisher Hall. Zmodernizowany Alice Tully Hall jest z kolei siedzibą Lincoln Center Chamber Music Society – najlepszego centrum muzyki kameralnej na świecie. Do grona sal koncertowych pod egidą Lincoln Center dołączył niedawno Rose Hall w Time Warner Center na Columbus Circle, gdzie w ogromnej sali z widokiem na Central Park i kolumnę Kolumba możemy słuchać najlepszych koncertów jazzowych na świecie.

Do Lincoln Center należy też słynna szkoła muzyczno-teatralno-baletowa Juilliarda, która oczywiście oferuje nieskończoną liczbę koncertów, przedstawień i baletów w wykonaniu swoich studentów i kadry profesorskiej, w takich miejscach jak Morse Recital Hall, Paul Recital Hall, Juilliard Drama Theater oraz Peter J. Sharp Theater, za zupełnie symboliczną cenę.

Juliard School
Juliard School

Lincoln Center Theatre
Lincoln Center Theatre

Broadwayowskie produkcje na wielką skalę możemy zaś oglądać w “broadwayowskim” teatrze imienia Vivian Beaumont. W Walter Reade Theater natomiast rezyduje Lincoln Center Film Society, które prezentuje dzieła kinowe z całego świata.

Walter Theatre
Walter Reade Theatre

Oprócz ponad dwudziestu sal koncertowych i teatrów, Lincoln Center dysponuje ogromną biblioteką, która posiada wszystkie możliwe partytury, a także płyty i przedstawienia nagrane w ciągu wszystkich lat działalności.

Biblioteka Lincoln Center
Biblioteka Lincoln Center

Metropolitan Opera House

Jeden z najsłynniejszych teatrów operowych świata. Metropolitan Opera założona została w 1880 przez rodziny Morganów i Vanderbiltów. Przez pierwsze 80 lat jej siedziba mieściła się przy 39 Ulicy. W 1966 roku została przeniesiona do Lincoln Center z widownią na 3975 miejsc i stanowi niewątpliwie najbardziej spektakularną część tego kompleksu.

Budynek Metropolitan Opera
Budynek Metropolitan Opera


IMG_5282x

Nowy gmach jest świetnie wyposażony, a scena zautomatyzowana. Dla uzyskania specjalnych efektów, niektóre jej elementy są ruchome. Wewnątrz opery możemy podziwiać pięć ogromnych, wykończonych łukami okien oraz dwa malowidła ścienne autorstwa Marca Chagalla – „Triumf muzyki” i „Źródła muzyki”, ktore w ciągu dnia zasłaniane sa żaluzjami, aby nie uszkodziło ich światło słoneczne. Lobby i audytorium Met zdobią m.in. kryształowe wiedeńskie żyrandole.

IMG_5296x

IMG_5297x

Historię Metropolitan Opera tworzyli – i tworzą – najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tam Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Placido Domingo oraz Luciano Pavarotti, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini oraz Gustaw Mahler i wielu innych. W Met występowali też i występują Polacy. Popularność, poczynając od 1883 roku, zdobyła Marcelina Sembrich-Kochańska. Sławę odnieśli bracia Jan i Edward Reszke. Od kilku lat na scenach Met występują utalentowani polscy śpiewacy operowi młodego pokolenia z Krakowa – Mariusz Kwiecień i Piotr Beczała.

W każdym sezonie Met prezentuje na nowojorskiej scenie ok. 200 przedstawień. Ogląda je ponad 800 tysięcy ludzi. Od 1995 roku libretta w obcych językach są dla widzów symultanicznie tłumaczone. Przeciętnie za bilet trzeba zapłacić ok.160 dolarów, a za miejsce siedzące przy przejściu na parterze ok. 330 dolarów. Warto wspomnieć o znajdującej się tuż obok budynku opery muszli koncertowej, w ktorej odbywają się często koncerty na wolnym powietrzu i na które nierzadko wstęp jest bezpłatny.

W historii opera była świadkiem tragicznych wydarzeń – w starym teatrze, w roku 1960, podczas przedstawienia Moc przeznaczenia Verdiego zmarł na scenie (w kilka minut po wykonaniu swojej arii) baryton Leonard Warren (śpiewał tu ponad 22 lata występując ponad 650 razy). W nowym teatrze zaś w 1988 roku, popelnil samobójstwo jeden z widzów na widowni, rzucajac sie podczas przerwy w operze Makbet Verdiego, z najwyższego balkonu, z wysokości ponad 20 metrów i zabijając się na miejscu.

Dziedziniec Lincoln Center
Dziedziniec Lincoln Center


IMG_5302x

New York City Ballet

Założony w roku 1948 przez George Balanchine’a oraz Lincolna Kirsteina zachwyca rzesze widzów spektakularnymi widowiskami tworzonymi przez najznakomitszych tancerzy. Zespół ma dwie stałe siedziby: w nowojorskim Lincoln Center New York State Theater oraz w Saratoga Springs w stanie New. New York City Ballet kontynuuje coroczną tradycję wystawiania w sezonie świątecznym „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego w choreografii George’a Balanchine’a w Lincoln Center.

Budynek New York City Ballet
Budynek New York City Ballet


IMG_5291x

Opracowanie i zdjęcia: Marta Kustek

Poprzedni artykuł„Dobry początek czyli Kids Academy”
Następny artykuł„Niezdrowa ballada”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj