Polscy seniorzy z klubu Amber
Polscy seniorzy z klubu Amber

 

W codwutygodniowym programie z Danutą Świątek i Marcinem Filipowskim w Polskim Radiu 910 AM WRKL w Pomonie, NY, 28 kwietnia, gośćmi byli Renata Martin, Janusz Skowron i Elżbieta Jastrzębska, by dyskutować jak pożytecznie użyć czas w okresie życia zwanego ‘złotą jesienią’.

Programu można wysłuchać:

http://polskieradio.com/news_det.aspx?id=105336&kat=83

Starość nie jest ceniona, jeśli bierze się pod uwagę wyłącznie przydatność zawodową.

Ale są blaski ‘złotego wieku’. To czas, który można wykorzystać zgodnie z własnymi zainteresowaniami. W okresie starości słabnie chęć gromadzenia, a nadchodzi okres prawdziwego, bezinteresownego dawania siebie i przekazywania własnego doświadczenia innym.

W audycji Renata Martin opowiadała o swoich amerykańskich teściach:.Moja teściowa, Sandra Martin,  przez 10 lat uczyła w więzieniu w Hackensack, NJ,  godzinę tygodniowo. Poruszała tematy z zakresu historii sztuki. Mój teść, David Martin, kontynuuje tradycje swojego ojca i jest wolontariuszem w Community Meals. W każdy poniedziałek odbiera ugotowane posiłki z kuchni kościoła Christ Church i rozwozi je do 10 osób, które czekają na lunch. Zazwyczaj są to starsi ludzie, inwalidzi”.

Elżbieta Jastrzębska, która jest wolontariuszką w  w Ridgewood Women’s Club, NJ, zachęcała, by zaangażować się w działalność nie tylko klubu, do którego należy, ale do innych mu podobnych, bo  np. pomagają kobietom bitym przez ich partnerów.

Janusz Skowron, dyrektor Klubu Seniora „Amber” na Greenpoincie, zdał relację jak organizuje ciekawe zajęcia ludziom w ‘złotym wieku’ i również angażuje ich w pomoc innym.

 

Jeśli chcesz pomagać  w więzieniu sprawdź portale:

(Prison Education Project) http://www.prisoneducationproject.org/Prison-Involve.html

http://www.nj.gov/corrections/pdf/VolServices/Form%20450-I%20(Eng).pdf

 

Jeśli chcesz rozwozić posiłki:

http://www.communitymealsonwheels.org

http://www.mealsonwheelsamerica.org/?gclid=COPUjpHBoswCFQFahgodQjcBpg

 

Jeśli chcesz zaangażować się w działalność organizacji dla kobiet:

http://ridgewoodwomansclub.com/

Jeśli chcesz skontaktować się z Klubem Seniora „Amber”  – adres: 71 India Street, Greenpoint, Tel. 718-388-8388

W USA jest około 63 mln wolontariuszy. Zostań wolontariuszem w każdym wieku! Bądź pomocny innym!

 

Danuta Świątek

Fot. Janusz Skowron

Poprzedni artykuł„Awantury i wybryki…” i dwa łyki poetyki
Następny artykułCzy każde dziecko ma prawo odwiedzić księżyc?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj