Ostatnie tygodnie zmieniły wiele w naszym codziennym funkcjonowaniu i przyzwyczajeniach. Większość z nas zostaje w domach lub opuszcza je jedynie po to, by załatwić najpilniejsze sprawy i czynności. Jest to trudny czas, ale mamy na niego pewien wpływ – możemy go dobrze wykorzystać.

Wspólne rodzinne przebywanie w domu sprzyja budowaniu więzi, ale też nauce języka polskiego, bo przecież rodzic nie wyrazi lepiej uczuć w żadnym języku niż w ojczystym. Pozostając w domu, warto zaplanować czas na wspólną naukę języka polskiego, która może być świetną zabawą (nie tylko dla dziecka).

Dlaczego warto uczyć dziecko języka polskiego?

Obecna sytuacja sprawiła, że możliwości nauki języka są mocno ograniczone. Nie można się przemieszczać i korzystać z lekcji indywidualnych, zamknięte są szkoły sobotnie. Być może co roku przyjeżdżacie na wakacje do Polski, odwiedzacie rodzinę i dziadków. Tym razem może być to niemożliwe. Nauka języka, aby była skuteczna, potrzebuje płynności i systematyczności, dlatego tak ważne jest, by szczególnie w tym czasie kontynuować naukę i dbać o to, by dziecko stale miało kontakt z językiem.

Polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie. Twoje dziecko jednak dziedziczy go po Tobie. Język polski jest dla niego drugim językiem ojczystym (lub pierwszym, w zależności od tego, który język przeważa w komunikacji domowej). Ma więc naturalną łatwość i skłonność do nauczenia się go. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz otoczenie, by mogło z niego czerpać. 

Język to nie tylko zbiór słownictwa i zasady gramatyczne. To przede wszystkim świat wartości, jaki mieści się w tym języku – przekazywane dziedzictwo, historia przodków, uczucia, pochwały, czułe słowa. Za pomocą języka budujemy relacje i przywiązanie do rodzinnego domu i ojczyzny. Być może Twoje dziecko nigdy nie zamieszka w Polsce na stałe, ale dzięki znajomości języka i przywiązaniu do niego będzie mogło bez problemu porozumieć się z dziadkami, wyrażać emocje i uczucia w języku ojczystym. Budować z Tobą więź i pielęgnować ją.

Nauka języka polskiego to również inwestycja w przyszłość Twojego dziecka. Dwujęzyczność może otworzyć mu wiele możliwości zawodowych, a posługiwanie się dwoma językami bez wątpienia wpłynie na wyniki w nauce i wzrost kompetencji miękkich, takich jak większa pewność siebie czy swoboda komunikacyjna.

.

.

Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia Polonijki Polonijnej Szkoły Podstawowej?

Jeżeli masz trudność z zaplanowaniem nauki, potrzebujesz rzetelnych materiałów, chcesz, aby Twoje dziecko miało kontakt z nauczycielem i polskojęzycznymi rówieśnkami, skorzystaj ze wsparcia Polonijki. Polonijna Szkoła Podstawowa pomoże Ci szczególnie w następujących aspektach:

  • Systematyczność nauki – materiał podzielony jest na tygodnie nauki, na platformie i aplikacji pojawiają się przypomnienia o najważniejszych wydarzeniach, a dziecko dodatkowo motywowane jest do nauki w formie odznak i nagród na platformie edukacyjnej.
  • Stały kontakt z nauczycielami – Polonijka zapewnia lekcje z całą klasą i w małych grupach, dzięki czemu dziecko ma stały kontakt z nauczycielem.
  • Nauka przez zabawę – zapisując dziecko do szkoły, otrzymujesz dostęp do quziów, dyktand, interaktywnych zadań, biblioteczki cyfrowej i wielu pomocy edukacyjnych.
  • Społeczność polonijna – Polonijka umozliwia kontakt z innym dziećmi uczącymi się języka polskiego poza granicami kraju.

Od czego zacząć? – Pakiet #zostańwdomu

Zapis do Polonijki warto poprzedzić darmową konsultacją on-line z nauczycielem oferowaną przez szkołę wszystkim kandydatom. W trakcie spotkania nauczyciel bada stopień znajomości języka polskiego u dziecka i pomaga rodzicom wybrać odpowiedni poziom nauczania. Polonijka oferuje cztery warianty pakietów edukacyjnych: Na Start, Mini, Standard i Premium. W ostatnim czasie, z racji trwającej pandemii, szkoła umożliwiła także wybór piątego pakietu- #zostańwdomu.

Oferta powstała w odpowiedzi na liczne prośby rodziców, którzy chcą wykorzystać czas spędzany w domu na naukę języka polskiego. Pakiet dedykowany jest również tym rodzinom, które chcą zachować ciągłość nauczania dzieci bez wychodzenia z domu. Dzięki zgodności materiałów edukacyjnych Polonijki z polską podstawą programową- jest to możliwe. 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.polonijka.edu.pl

Podaruj swojemu dziecku najcenniejszy prezent – Wasz wspólny język.

.

Poprzedni artykułPolonia a koronawirus: Wielka Brytania
Następny artykuł#Polonia4Neighbours – dołącz do pomagających!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj