Uczniowie trzech szkół w New Jersey: Szkoły im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, Akademii Języka Polskiego w Manchester i Szkoły K. Pułaskiego w South Hackensack przeprowadzili akcję „Zostań Świętym Mikołajem”, w ramach której zebrali środki higieny osobistej i wykonali kartki bożonarodzeniowe dla 80 mieszkańców Domu Seniora im. Świętego Józefa w Woodbridge, NJ. Akcją kierowały uczennice II klasy liceum: Claudia Palka, Sylvia Grędziński i Helena Gryczyńska pod okiem wicedyrektor i nauczycielki drugiej klasy Anny Benewiat w Plainfield.

.

.

.

„Uczniowie mieli piękną lekcję, że w życiu, gdy coś dajemy od siebie innym to zyskujemy o wiele więcej, niż tylko wtedy, gdy coś otrzymujemy” – powiedziała Benewiat. W trakcie pracy nad projektem było też dużo radości. „Uczniowie z entuzjazmem i zaangażowaniem przygotowali kartki w czasie zajęć lekcyjnych lub w domach i chętnie rozmawiali o potrzebie uprzyjemniania świąt samotnym osobom” – dodała Anna Tracz, dyrektor szkoły  w Manchester.

.

.

W krajach skandynawskich dzieci uczą się w szkołach również empatii. Szkoły polonijne uwrażliwiają uczniów na potrzeby innych ludzi podczas specjalnych projektów. „Dzieci należy uczyć empatii, która czyni człowieka lepszym” – powiedziała Beata Benewiat, dyrektor Szkoły im. Juliana Ursyna Niemcewicza.

Zapowiedziała też, że projekt „Zostań Świętym Mikołajem”  będzie kontynuowany przez trzy szkoły w przyszłym roku.

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum szkolne

Poprzedni artykuł„Najlepszy prezent” – bajka na święta. Część 2
Następny artykuł“Najlepszy prezent” – bajka na święta. Część 3
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj