B_CM1214 copy

Gabrysia Zanko, 14- letnia uczennica Szkoły Konsularnej w Nowym Jorku, została laureatką Konkursu Filmowego „Młodzi o Polsce”, organizowanego przez Fundację Instytut Innowacji oraz Fundację Dobra Polska Szkoła, pod patronatem MSZ.

Konkurs prowadzony był od marca br. i skierowany do polskich dzieci i młodzieży, w wieku od 10 do 18 lat, ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut, uczęszczających do polskich sobotnich szkół. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie pomysłu na krótki film o Polsce. Zarówno tematyka filmu, jak i jego kategoria była dowolna, mógł więc to być m.in. scenariusz na film fabularny, dokument, fantastyczny, wojenny czy nawet komedia. Wątek główny filmu musiał jednak dotyczyć Polski.

Napisanie pracy poprzedziły spotkania z koordynatorami konkursu, na których m.in. dyskutowano nad propozycjami scenariuszy czy omawiano przedstawiane przez uczestników tematy. W efekcie spotkań organizatorzy Konkursu otrzymali prace od uczniów Polskiej Szkoły Dokształcającej przy Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, PSD im. Agustyna Kordeckiego na Manhattanie, PSD im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie, Polskiej Szkoły Jagiellonów w Passaic, NJ, Polskiej Szkoły Sobotniej w Hardford, PSD im. Św. Jadwigi na Ridgewood, Szkole Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth  oraz Polskiej Szkoły Konsularnej w Nowym Jorku.

Jury, które obejmowało członków zarówno obu organizujących Konkurs Fundacji, jak i przedstawicieli MSZ, nie miało łatwego zadania, gdyż większość prac polonijnej młodzieży cechowała ogromna kreatywność, zaskakujące akcje, poczucie humoru i duża znajomość miejsc i faktów związanych z ojczyzną.

Gabrysia Zanko
Gabrysia Zanko

Ostateczną decyzją jury, jako zwycięską pracę wybrano scenariusz „Widziałem świat przez jej oczy”, napisany przez Gabrysię Zanko. Na jego podstawie zostanie zrealizowany film w Polsce z udziałem  profesjonalnych aktorów, m.in. Jankiem Kowalewskim, znanym z filmu Miasto 44. Film opowiada o przyjaźni, która spotyka młodych ludzi w niespodziewanym dla nich czasie i miejscu. Wspólne wakacje stają się czasem wielu ciekawych przygód i zabawy oraz poznania jednych z najpiękniejszych miejsc Polski.

Jan Kowalewski
Jan Kowalewski

Dla wszystkich uczestników Konkursu organizatorzy ufundowali całodniowe zajęcia filmowe, które aktualnie realizowane są na terenie stanów Nowy Jork i New Jersey. Weźmie w nich udział ponad stu uczniów. Prowadzą je znani w polonijnym środowisku filmowcy, Tomasz Magierski, Piotr Rudziński i Andrzej Cierkosz.

Do tej pory odbyły się już warsztaty w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, Polskiej Szkole Dokształcającej im. H. Sienkiewicza w Nowym Jorku oraz w Polskiej Szkole Dokształcającej w Garfield, NJ. Przed nami jeszcze zajęcia w młodzieżą w Copiague (17 czerwca) oraz w Polskiej Szkole im. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie (27 czerwca).

Na zajęciach młodzież poznaje tajniki pracy filmowej, próbuje swoich sił zarówno w pracy operatora czy dźwiękowca, jak i aktora. Rezultatem pięciu filmowych warsztatów będą krótkie filmiki nakręcone przez samych uczniów oraz z ich udziałem. Będzie je można obejrzeć już we wrześniu, m.in. na portalu DobraPolskaSzkola.com, w telewizji Nowego Dziennika NDTV, czy na portalach społecznościowych (YouTube, Facebook).

 

Marta Kustek

Zdjecia: Andrzej Cierkosz

 

 

Poprzedni artykuł„Polonia dla Marty”
Następny artykułSzyja – lustro naszych wyborów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj