IMG_3808Od września ubiegłego roku weszło w życie prawo Janet  (Janet’s Law), na mocy , którego na terenie szkoły publicznej i niepublicznej powinno być przynajmniej pięciu przeszkolnych pracowników  w zakresie  CPR czyli sztucznego oddychania oraz masażu serca, a także użycia  automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). W polonijnych szkołach od października 2014 coraz więcej nauczycieli przystępuje do kursu, który trwa około 4 godzin i kończy się otrzymaniem certyfikatu. „Wszyscy nauczyciele powinni mieć skończony kurs i w swojej szkole zachęcam też rodziców z zarządu Komitetu Rodzicielskiego” – mówi Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku, dr Dorota Andraka. „Podstawowy sprzęt do pierwszej pomocy typu apteczka pownien być w każdej szkole. Co do specjalistycznego sprzętu AED, to nie stać nas na zakup” – dodaje.

„Kiedy serce przestaje bić, zaczynają się liczyć sekudny. Już cztery minuty po zatrzymaniu pracy serca  w mózgu człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany. I właśnie dlatego, tak ważna jest znajomość zasad reanimacji” – mówi instruktor Robert Trzepizur, ratownik medyczyny od ponad 8 lat, który prowadzi kursy dla polonijnych nauczycieli.

„Na kursie CPR/AED można nauczyć się podstawowego masażu serca, sztucznego oddychania i używania AED u osób dorosłych, dzieci i niemowląt” – mówi Trzepizur. „Ponadto jest też mowa o zadławieniach u osób we wszystkich grupach wiekowych.   Nauczyciele mogą również zamówić kurs pierwszej pomocy (First Aid), który uczy nas co robić w różnych przypadkach medycznych, takich jak np. omdlenia, zawały, wylewy, skaleczenia, przypadki alergiczne, itd. Ten kurs trwa około 3.5 godziny” – tłumaczy.

IMG_3807Kursy organizowane są na ternie szkoły, która zgłosi potrzebę przeprowadzenia kursu.  Trzepizur może przeprowadzić szkolenie nawet u kogoś w domu lub w biurze. Ceny kursów zależą od liczby zgłoszeń. Kurs zaczyna się od minimum 4 osób i kosztuje wtedy $55 dolarów od każdego. Przy zgłoszeniu 10 osób, opłata wynosi $45, a przy 17 osobach cena zostaje obniżona do $35. A kurs pierwszej pomocy kosztuje $35 od osoby.

Znajomość poprawnego wykonania sztucznego oddychania i masażu serca jest przydatna na każdym kroku, nie tylko w szkole. Jak podają statystyki, około 80 procent akcji zatrzymania serca zdarza się w domu. „W ciągu 8 lat pracy jako ratownik medyczny miałem dziesiątki przypadków uratowania życia. Najstarszym pacjentem była kobieta 106-letnia, a najmłodsza pacjentka to 20-minutowe niemowlę” – mówi Trzepizur.

Osoby zainteresowane kursem CPR/AED mogą bezpośrednio zgłaszać się do Roberta Trzepizura tel. 732-740-0865 lub email rtrzepizur@yahoo.com, a także do Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku, która również dofinansowuje kurs CPR/AED.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Roberta Trzepizura.

Na zdjęciach są nauczyciele z Polskiej Szkoły w Clark, NJ.

Poprzedni artykuł„Rok Jana Pawła II” – literacko – rysunkowy konkurs dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych
Następny artykuł10 października – Polski Dzień Dwujęzyczności w USA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj