Wiadomo powszechnie, że zdrowo jeść ryby. Ryba to również podstawa diety dla chcących dłużej zachować młodość (a któż z nas nie chce?). Jednak zbyt częste spożywanie niewłaściwych gatunków ryb może spowodować wzrost poziomu rtęci
w organiźmie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, ponieważ zarówno płód, jak i noworodek są bardzo wrażliwe na rtęć.
A zatem, które ryby powinniśmy jeść i w jakich ilościach?

Dlaczego w ogóle warto jeść ryby?

Ryby są świetnym źródłem białka. Zawierają zdrowe tłuszcze, które redukują poziom cholesterolu
i poprawiają ogólny stan zdrowia. Ryby zawierają również kwasy tłuszczowe omega-3, które wspomagają prawidłową pracę serca a nawet mogą pozytywnie wpływać na nastroje człowieka. Wielu ludzi, którzy dożyli sędziwego wieku wskazuje na ryby jako jeden z najważniejszych składników ich diety.

Kiedy jednak mamy problem z rybami?

Wszystkie ryby zawierają śladowe ilości rtęci, która u większości ludzi nie powoduje żadnych zdrowotnych kłopotów. Jednak niektóre ryby, zawierają wysokie stężenie tego pierwiastka wystarczające do uszkodzenia płodu lub noworodka. Dlatego też kobiety w ciąży lub karmiące piersią muszą być bardzo uważne przy wyborze typu ryb oraz ilości, które spożywają. Również małym dzieciom nie powinno się podawać ryb, które zawierają duże stężenie rtęci. Kobiety ciężarne oraz dzieci poniżej szóstego roku życia nie powinny jeść więcej niż dwie porcje ryb w tygodniu oraz powinny jeść tylko te ryby, które cechują się niewielkim stężeniem rtęci.

Rtęć odkłada się również w organizmach dorosłych osób, aż w końcu może stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem – wysokie stężenie rtęci w organizmie może spowodować nieodwracalne zmiany w nerkach oraz mózgu.

Dlaczego ryby zawierają rtęć?

Duże ryby zawierają duże ilości rtęci z prostego powodu – po prostu żyją dłużej. Mają więc więcej czasu na nagromadzenie tego pierwiastka w swoich organizmach. Na stronach Agencji Ochrony Środowiska (EPA) można sprawdzić poziom rtęci w rybach poławianych w poszczególnych regionach USA:

http://water.epa.gov/scitech/swguidance/fishshellfish/fishadvisories/states.cfm

Poniżej przedstawiamy podział popularnych gatunków ryb ze względu na poziom zawartości rtęci oraz zalecenia co do ilości ich spożycia:

Opracowała: Agnieszka Lewandowska
www.polskarodzina.com

Poprzedni artykuł„Zwierzenia teściowej”
Następny artykuł„Pomoc w butelce”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj