Gdzie dostać zdrowe, beztłuszczowe a jednocześnie smaczne przekąski dla dzieci? Chyba nie ma mamy, która nie zadawałaby sobie w którymś momencie tego pytania i niestety, nie zawsze znajdowała na nie prostą odpowiedź. To, co proponuje nam rynek, w ogromnej mierze nie można zaliczyć do przekąsek, które z lekkim sercem można serwować swoim dzieciom. Wiele ulubionych przez dzieci chipsów jest smażonych, a w procesie ich obróbki do postaci smacznego chipsa zachodzą chemiczne procesy, które w istotny sposób zmieniają jego wartość odżywczą. Przede wszystkim na skutek smażenia wytwarza się akrylamid, substancja która jest toksyczna dla układu nerwowego, może być również czynnikiem rakotwórczym; a najwięcej jest niej właśnie w chipsach. Regularne spożywanie dużych ilości akrylamidu powoduje powstawanie w organizmie stanów zapalnych. Ilość tej szkodliwej substancji, która może wpłynąć na zdrowe, zależy od masy ciała. Zatem po spożyciu paczki chipsów dzieci dostarczą do organizmu więcej akrylamidu na kilogram masy ciała niż na przykład dorosły mężczyzna.

Jednak dobra wiadomość jest taka, że alternatywne, zdrowe i smaczne przekąski dla dzieci istnieją, można je kupić w wybranych sklepach (których liczba systematycznie rośnie!), a jeszcze lepsza, że można je łatwo i szybko przyrządzić w domu.

Ilona Warchol – Skiba jest jedną z mam, które postawiły na poszukiwanie żywnościowych alternatyw dla siebie i swojej rodziny. Ilona mieszka  wraz z mężem i czwórką dzieci: Damianem, Claudią oraz bliźniętami Victorią i Patrickiem w Stroudsburg, w stanie Pennsylvania. Do  eksperymentowania z propozycjami zdrowej, wegańskiej kuchni zmusiło ją samo życie, kiedy borykała się z problemem niedoczynności tarczycy. Postanowiła wówczas zmienić swoją dietę, co jednak nie było od razu takie łatwe. Uzależnienia od ulubionych potraw dawały o sobie często znać (np. ulubiony żółty ser!) i często nie udawało się wygrać batalii. Po przejściu na kuchnię wegańską wyniki lekarskie stopniowo sie poprawiały. Zniknęły objawy niedoczynności tarczycy, z czasem odstawiła również tabletki. Przy okazji zniknęły hemoroidy, zaparcia, choroby górnych dróg oddechowych, huśtawki nastrojów i depresja. Również 40 funtów nadwagi. Przestały wypadać włosy, poprawiły się paznokcie. Dziś Ilona jest jedyną weganką w rodzinie, w lecie przechodzi całkowicie na surową dietę, w zimie stara się być na niej przynajmniej do połowy dnia.

Mąż i dzieci narazie nie są na tym samym etapie, Ilona stara się stopniowo wprowadzać ciekawe i smaczne alternatywy wegańskie w ich żywieniu, jednak nie robi tego na siłę i ma nadzieję, że w pewnym momencie sami zdecydują, co dla nich najlepsze. Czipsy wegańskie, które robi swoim dzieciom, na pewno są zdrowe i można je jeść w każdej ilości. A czy smakują samym dzieciom? Odpowiedź znajdziecie w powyższym nagraniu! 😉

 

Marta Kustek

 

imageZachęcamy do odwiedzania kanału You Tube Ilony https://www.youtube.com/channel/UCl1gQ1N3R52yDWEdafPnCIw

 

 

 

Poprzedni artykułSpływ pontonowy na Hudson River. 28 – 30 maja
Następny artykułNauka w dwóch językach? Nie szkodzi!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj