23 października 2022 roku w New Jersey odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z panią Agatą Stopą, autorką powieści historycznej pt.”Ojciec Mieszka – tajemnica rodu”. Książa ta została wydana w kwietniu tego roku  i przedstawia bardzo interesujące zagadnienia związane z początkami państwa polskiego.

Agata Stopa i Ewa Wiśniewska

Pani Stopa jest również dyrektorką Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Allamuchy, NJ  i przygotowała prezentację na temat : „Zaranie państwa polskiego”. Przybyli goście dowiedzieli się m. in. skąd pochodzi ród piastowski i z kim byli spokrewnieni? Gdzie zbudowano pierwsze dominium piastowskie i czemu właśnie tam? Czy może być ziarno prawdy w legendzie o Popielu, którego zjadły myszy? W co wierzyli nasi praojcowie zanim przyjęli chrześcijaństwo? Co wspólnego mają Słowianie z dalekimi krajami takimi, jak Hiszpania?

Po spotkaniu autorka chętnie wysłuchała i odpowiedziała na pytania z sali, a następnie można było zakupić książki wraz z dedykacją i autografem, czy też zrobić wspólne zdjęcie z autorką.

Zachęcam dyrektorów polskich szkół, aby zapraszali panią Stopę do swoich placówek na spotkanie z młodzieżą, bo tak ciekawie przeprowadzona lekcja historii na długo pozostanie w ich pamięci, a może  nawet zainspiruje ich do poszerzania wiedzy na tematy historyczne. 

Dla pani Agaty historia, a zwłaszcza historia średniowiecza jest jej pasją. W 2016 r. wydała książkę pt. „Świętosława królowa wikingów”. „Ojciec Mieszka – tajemnica rodu” jest jej drugą książką.

.

Ewa Wiśniewska                       

Dyrektor Polskiej Szkoły XXI wieku na Staten Island, NY

Poprzedni artykułRusza fakultet „Minor in Polish” na Hunter College!
Następny artykułPomoże o każdej godzinie dnia i nocy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj