DSC_0130

Wakacje w pełni, ale to również najlepszy czas, by zastanowić się do jakiej polskiej, sobotniej szkoły posłać swoje dziecko od września. Zaglądajmy na szkolne portale, dzwońmy po informacje do dyrekcji szkół, kontaktujmy się z rodzicami, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Do redakcji napłynął list z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Marii Konopnickiej w Yonkers, NY, w którym dyrekcja placówki zaprasza dzieci do nauki w jej murach.

W  podsumowaniu za rok szkolny 2014/2015 znajdujemy wiele ciekawych faktów z życia tej szkoły. Uczniowie wśród mnóstwa interesujących zajęć, mieli również Konkurs Pięknego Czytania.

„Dzięki konkursowi dzieci i rodzice wprowadzili do swoich rodzin obyczaj wieczornego, głośnego czytania po polsku” – z dumą donosi wicedyrektor Zuzanna Golec. – „Klasa najstarsza przedstawiła inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Dwie uczennicy wyjaśniły kontekst historyczny bitwy a chłopcy przebrani za Krzyżaków, Polaków i Litwinów odegrali najważniesze elementy bitwy – scenę z mieczami oraz śmierć Wielkiego Mistrza. Uczennica klasy trzeciej Karolinka Spisek reprezentowała szkołę na Pierwszym Festiwalu Szkół Polonijnych, poświęconym 10-leciu członkowstwa Polski w Unii Europejskiej. Pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki uczniowie recytowali wiersze i teksty upamiętniające rocznicę ogłoszenia dwóch konstytucji: amerykańskiej i  polskiej Konstytucji Trzeciego Maja.”

Szkołę odwiedził również Polski Instytut Teatralny z przedstawieniem „Jaś i magiczna fasola”, a także nasz portal z prezentacją na temat dwujęzyczności. Szkolna wycieczka do muzeum Hudson River w Yonkers, NY, była miłym akcentem na zakończenie roku szkolnego.

Warto dodać, że oprócz sobotnich zajęć z języka polskiego uczniowie, rodzice i nauczyciele uczestniczą we mszach św. w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Dzieci i rodzice z klasy przedszkolnej do klasy najstarszej przygotowują czytania i modlitwę powszechną. Jest też chór dziecięcy, prowadzony przez panią Annę Kaplińską. Ministrantami opiekuje się o. Michał Czyżewski.

W soboty, po nauce, dzieci mają do wyboru zajęcia z piłki nożnej pod okiem zawodowego trenera, Józefa Pomoryn oraz zajęcia plastyczne z Kingą Leśniak, doświadczonym pedagogiem, malarką i grafikiem komputerowym.

Rodzice i opiekunowie dzieci, zainteresowani szkołą, mogą kontaktować się z dyrektor, Aliną Gauzą.

Tel. 914-966-0251 e-mail alinagauza@yahoo.com

Strona internetowa http://polskaszkolayonkers.com

 

Danuta Świątek

Poprzedni artykułFilmy z podpisami pomocą w nauce języka
Następny artykułNarodowe przyjęcie urodzinowe w Valley Forge
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj