Hawaje. Raj na ziemi.

Hawaje to grupa kilku wysp na Oceanie Spokojnym. Najbardziej znana jest Oahu wraz ze słynną plażą Waikiki. Następna jest Maui ze słynną drogą Hana. Jest tez zielona Kauai.

Największa ze wszystkich wysp nosi nazwę „Big Island” i jest moim rajem na ziemi. Kiedy wylądowałam na lotnisku Kona, jakieś 18 lat temu, byłam przerażona. Co to jest to czarne?

Lawa! Prawdziwa lawa z wulkanu. Dzisiaj zachodnia część Big Island wygląda bardziej przyjaźnie.

Duże połacie lawy pokryte są roślinnością, a po pagórkach biegają dzikie kozy.

Przy drodze, na tle czarnej lawy, turyści układają napisy z białych kamieni. Pozostała część wyspy to prawdziwy raj.

Pełno tu zieleni, kolorowych kwiatów i wspaniałych widoków.

Big Island jest domem kilku stanowych parków, niezliczonych wodospadów, do których można dotrzeć tylko helikopterem i czarnej plaży.

Piasek n atej plaży rzeczywiście jest czarny. Największą atrakcją wyspy jest czynny od 1983 roku wulkan Kilauea.

W Narodowym Parku Wulkanów można zobaczyć jak z wulkanu wycieka lawa, przejść po nieczynnym kraterze, wejśc do tuby zrobionej przez lawę i doświadczyć jaki zapach ma siarka wydobywająca się z ziemi.

To miejsce wygląda jak z horroru, a jednocześnie jest piękne i zagadkowe.

Innym ciekawym i wartym odwiedzenia miejscem jest Mauna Kea. Jest to najwyższy na Hawajach szczyt o wysokości 13,796 stóp nad poziomem morza.

Jest on położony na tyle wysoko, że leży tam śnieg! Jeżeli znajdziecie się na Big Island, wycieczka dookoła wyspy jest konieczna.

Moim ulubionym hotelem na Big Island jest Fairmont Orchid. Położony na Kohala wybrzeżu, około 30 minut od lotniska. Hotel ma dwie zatoki, gdzie można pływać i oglądać kolorowe rybki i inne wodne zwierzątka.

Zalecane są buty wodne ponieważ dno zatoki to zastygnięta lawa. Największą atrakcją (nie tylko dla dzieci) są żółwie. Wylegują się na plaży i pływają w zatoce. Plaże Fairmont to ich dom.

Niezapomnianym uczuciem był moment kiedy wraz z synem pływaliśmy w zatoce, oglądając ryby pod wodą i nagle coś mnie dotknęło. Był to ogromny żółw, któremu pewnie weszłam w drogę. W ciągu dnia prowadzone są zajęcia dla dzieci, jak na przykład uwijanie różnych przedmiotów z liści palmy. Bransoletki, talerze i miski są wspaniałą pamiatką, którą każdy uczestnik może zabrać do domu. Jest tam kilka restauracji, wspaniała relaksująca wyspa. Ciężko wytłumaczyć słowami uroku hawajskie, to trzeba zobaczyć na własne oczy!!!

Big Island to mój raj, a może i twój.

Katarzyna Kanburiyan

www.fairmont.com/Orchid
www.gohawaii.com/big-island

OD REDAKCJI:

Nasz wakacyjny konkurs “Miejsce, które musisz zobaczyć” został zakończony. Każda z nadesłanych prac zawiera interesujące informacje, postanowiliśmy więc, nagrodzić książkami wszystkich uczestników konkursu. Będziemy też wszystkie prace publikować na naszym portalu. Kochani czytelnicy, zapraszamy was do wirtualnej podróży po świecie. A może również te relacje zachęcą was do wypraw wakacyjnych?

Sponsorem nagród są Aneta Radziejowska i Marek Rygielski, autorzy przewodnika „Nowy Jork, 101 miejsc, które musisz zobaczyć”

Poprzedni artykuł„Czarny Piątek czy Dzień Bez Zakupów?”
Następny artykuł„Największy kwiat świata w szwajcarskim ogrodzie botanicznym”