Fotografia z książki: Jan i Aniela Gromada z dziećmi, Janiną i Tadeuszem, Passaic, NJ. Fot: I. Multz
„Z szafy Bacy Jana W. Gromady…”
– takimi słowami rozpoczyna sie zaproszenie na wystawę, połączoną
z wyprzedażą strojów góralskich Jana W. Gromady, wieloletniego, wybitnego działacza góralskiego
w mieście Passaic i jego okolicy.

„Popołudnie wśród górali” planowane jest na sobotę,
31 marca 2012 r. w godz.
12 – 16, w Polsko Amerykańskim Centrum Kulturalnym w Passaic, NJ.

Tekst zaproszenia na wystawę pojawił się już w polonijnych
i amerykańskich mediach,
a organizatorzy piszą w nim, między innymi: „Zapraszamy do „Polskiego Domu” – tam, gdzie przez wiele lat odbywały się imprezy góralskie takie jak przedstawienia, występy i inne, organizowane przez Jana Gromadę – tam, gdzie miło i twórczo spędzicie wiosenne popołudnie.

Dzieci znanego „Bacy” – Janina
i Tadeusz postanowili pokazać Polonii cenne zbiory rodzinne, a część z nich przeznaczyć na sprzedaż. Będzie można nabyć między innymi: portki
i ciuchy góralskie, projektowane, szyte i haftowane przez Jana W. Gromadę oraz przez jego brata Władysława z Chochołowa. Do kupienia wystawiono także kapelusze, serdaki, kierpce, pasy, gorsety, obrazy i inne cenne przedmioty.

Podczas wystawy prof. Tadeusz Gromada będzie podpisywał, swoją nowowydaną przez Tatra Eagle Press, książkę pt. „Tatra Highlander Folk Culture in Poland and America” („Kultura ludowa tatrzańskich górali w Polsce i w Ameryce”), czyli zbiór esejów pisanych do „Tatrzańskiego Orła” na przestrzeni 50 lat. Książka ta będzie również do nabycia podczas tego spotkania.

Redaktorzy podkreślają, że dochód z imprezy będzie przeznaczony na wydawnictwo „Tatrzański Orzeł”. Relacja i fotoreportaż z tego wydarzenia ukaże się na łamach naszego portalu w kwietniu.

Aneta Pieróg-Sudoł

Poprzedni artykuł„Dostawać za darmo!”
Następny artykuł„Bezpieczny obóz w USA”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj