Krystyna Klecha
Krystyna Klecha, nauczycielka w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ

Nauka poprzez zabawę. Tak można nazwać zajęcia w grupie przedszkolnej, która obejmuje najmłodsze dzieci w wieku 4 lat, dla których jest to pierwszy kontakt ze szkołą. Wymaga to czasu bezstresowego przystosowania do nowego otoczenia, pozbawienia lęku przed nowa sytuacją, a zarazem pozostania bez zaufanych osób-rodziców. Ważne jest, aby podejść do każdego dziecka z osobna, z sercem i miłością,
i stworzyć atmosferę spokoju i łagodności, aby dziecko czuło się ważne i dobrze. Wówczas, możemy uzyskać ze strony dziecka zainteresowanie i swobodę.

Zajęcia w mojej grupie przedszkolnej staram się, żeby były urozmaicone i organizuję tak, by czas był dobrze wykorzystany, ale i nie męczący dla dzieci.

Takim rozluźniającym wstępem zajęć jest przebywanie w kąciku zabaw, co umila czas na przybycie kolejnych dzieci, aż się zbierze cała grupa.

Większość czasu na lekcji poświęcamy na zajęcia ruchowe, uwzględniające wykonywanie szeregu prześmiesznych rodzajów sytuacji zależnie od piosenki lub zabawy. Ostatnio ulubioną zabawą między innymi jest zgadywanka:

– Puk, puk – kto tam?
– Czarny but!
– Po co?
– Po farbę.
– Po jaką?

I podajemy kolor.
Dla dzieci to ciekawa zabawa z uwzględnieniem kolorów i dużo łatwiejszym zapamiętywaniem ich nazw po polsku.

Wprowadzam na lekcji takie czynności jak wycinanki w odpowiednich kolorach, malowanki, pisanie różnorodnych szlaczków, naukę literek i liczenia.
Ale wszystko zależy od stopnia zainteresowania i chęci u dzieci.

Na następnych zajęciach dzieci pojawią się ze swoimi ulubionymi zabawkami, żeby o nich opowiedzieć po polsku.
Pomogą nam w tym rodzice, którzy wcześniej przygotują ze swoimi pociechami słówka, potrzebne do opisania swojego ukochanego pluszaka, czy plastikowego samochodziku.

Krystyna Klecha
Nauczycielka w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ

Poprzedni artykuł„Gdy dyrektorowi nie podoba się kolor włosów”
Następny artykułWalentynkowo o miłości dla naszych czytelników!

2 KOMENTARZE