Iza
Iza i Maria Pyz

18-letnia Izabela Pyz pojawiła się na III Targach Edukaycjnych w Konsulacie RP w Nowym Jorku zaraz po ich otwarciu i była jedną z pierwszych osób, które miały mnóstwo pytań o studia w Polsce. Przyjechała z mamą, Marią Pyz z Lodi, NJ. Obie panie były przejęte i bardzo skoncentrowane na poszukiwaniu konkretnych wiadomości. Iza chce studiować medycynę w Polsce.

„Jak dobrze, że tu jesteśmy” – zwierzyła się Iza. – Planowałam pojechać na całe wakacje do Polski na rekonesans i czas spędzić na jeżdżeniu od uczelni do uczelni, by poszukać właściwego miejsca dla mnie. A teraz juz wiem, że skieruję swoje kroki tylko do dwóch szkół. Z nieba spadły mi Targi Edukacyjne” – stwierdziła.

Iza bierze pod uwagę studia na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
„Targi zaoszczędziły mi dużo czasu” – powiedziała. Dziewczyna martwiła się, czy będzie mogła studiować w Polsce, chociaż nie będzie miała polskiej matury. „Niepotrzebnie zamartwiałam się” – wyznała. Iza rozważa studiowanie w języku angielskim w Polsce, bo pozwoli to na rozwijanie słownictwa specjalistycznego po angielsku. A to da jej szansę na znalezienie pracy w różnych krajach europejskich i oczywiście w USA.

Jaki jest następny krok dla Izy? „Dokładnie przestudiuję broszury wspomnianych dwóch uczelni, które dostałam w konsulacie, sprawdzę wszystkie informacje na ich portalach. A latem pojadę do tych szkół” – planuje Iza, która jest uczennicą 11 klasy Lodi High School w Lodi, NJ. Od września ostatni rok nauki w szkole średniej, gdzie Iza jest jedną z najlepszych uczennic. Do USA przyjechała na stałe ze Stalowej Woli zaledwie dwa lata temu.

W wolnych chwilach Iza prowadzi anonimowy blog o swoim życiu w Ameryce. „Piszę jak jest naprawdę, jak żyje się moim rówieśnikom w Ameryce. Chcę, żeby młodzi Polacy nie myśleli, że tu jest raj” – powiedziała. Iza nie zgodziła się na opublikowanie adresu jej blogu. Chce pozostać anonimowym głosem.

„Uzbieramy pieniądze na studia!” – zapowiedziała mama Izy.- „Mam mądrą córkę i wszystko dla niej zrobimy!” A Iza dodała, że wysokie koszty studiowania w USA powodują, iż właśnie szuka alternatywnego rozwiązania. Tęsknota za krajem, w którym dorastała sprawia, że chętnie do niego wróci na studia.

Powodzenia!

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł“Proces przyswajania u dzieci dwujęzycznych przebiega nieco inaczej niż u dzieci mówiących w jednym języku”
Następny artykułCoraz więcej młodych Polaków z USA chce studiować w Polsce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj