eliza13Pamięć o języku ojczystym jest bardzo ważna bez względu na miejsce, w którym aktualnie przebywamy. Warto być dumnym ze swojego pochodzenia i nie zapominać o języku polskim. Fundacja Edukacji Polonijnej stara się promować dwujęzyczność wśród polskich dzieci, które wraz z rodzicami mieszkają za granicą. Jednym z głównych celów organizacji jest realizowanie kampanii społecznych na rzecz polskiej edukacji, dlatego w tym roku Fundacja Edukacji Polonijnej włącza się w obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Święto to pojawiło się w kalendarzu wydarzeń polonijnych w ubiegłym roku, z inicjatywy Fundacji Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku Fundacja Edukacja dla Demokracji z Warszawy. Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest w każdy trzeci weekend października. Polskie dzieci, które żyją za granicą nie muszą rezygnować ze znajomości języka polskiego. Wręcz przeciwnie – posiadana przez nich dwujęzyczność daje im szansę na lepsze zrozumienie otaczającego świata. Ponadto pozwoli na wykreowanie nowego oblicza Polski wśród innych narodów i stworzy możliwość walki z krzywdzącymi stereotypami. Fundacja Edukacji Polonijnej, która ma na celu propagowanie języka ojczystego wśród polskiej społeczności, z chęcią wspiera i włącza się w celebracje święta Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Edukacja jest bardzo ważnym elementem życia, szczególnie życia małych Polaków przebywających wraz z rodzicami na emigracji. Warto zadbać o to, aby dziecko mieszkające tysiące kilometrów od Ojczyzny wciąż potrafiło porozumieć się z bliskimi z Polski i swobodnie opowiadać o naszych rodzimych zwyczajach i tradycjach. Przekazując dziecku język ojczysty wzbogacamy jego osobowość, umacniamy pewność własnej tożsamości i poszerzamy horyzonty. Dzięki stałemu kontaktowi z językiem ojczystym,  w przyszłości nie będzie odczuwało ono strachu przed powrotem do swojego kraju. Znajomość języka polskiego sprawi, że dziecko nie będzie czuło się turystą w swojej ojczyźnie, ze względu na świadomość swoich korzeni i bez problemu odnajdzie się w polskim środowisku.

Z okazji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, Fundacja Edukacji Polonijnej przygotowała quiz dla dzieci i rodziców, dotyczące wiedzy o Polonii.

Zapraszamy do udziału!
Quiz

 

Zapraszamy na profil Fundacji Edukacji Polonijnej na Facebooku: www.facebook.com/FundacjaEdukacjiPolonijnej/  

Poprzedni artykułJak świętowaliśmy II Polonijny Dzień Dwujęzyczności w DENVER, CO
Następny artykułPieczemy polski chleb w Polskiej Szkole w Katarze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj