Jeszcze dziesięć lat temu pytając Amerykanina o skojarzenia z Polską, większość wymieniała Lecha Wałęsę i papieża Jana Pawła II. W sondach przeprowadzanych około 20 lat temu, wymieniano między innymi Zbigniewa Brzezińskiego i Wojciecha Fibaka.

A dzisiaj, z czym kojarzy się Polska młodym Amerkanom? Postanowiliśmy to sprawdzić i przeprowadzić uliczną sondę na ulicach Manhattanu.

Sporym zaskoczeniem był dla nas fakt, że na pierwszym miejscu rzeczy czy osób kojarzących się z naszym krajem znajdują się …pierogi, potem inne smakołyki polskiej kuchni: kiełbasa, gołąbki, bigos czy wódka. Wśród ponad 30-stu losowo wybranych osób, tylko jedna wymieniła Lecha Wałęsę.

Wśród osób z którymi rozmawialiśmy, około sześciu miało polskie korzenie (rodzice lub dziadkowie byli Polakami), jednak nasi rozmówcy nie znali w najmniejszym stopniu języka ani żadnych faktów związanych z krajem, z którego wywodzi się ich rodzina.

Ciekawostką jest również to, że osoby, które znały nieco więcej faktów na temat polskiej historii lub geografii, były najczęściej imigrantami.

Marta Kustek, Andrzej Cierkosz

Poprzedni artykułZakaz palenia w pobliżu nowojorskich szkół
Następny artykułCudak czy nowoczesność?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj