Jeszcze dziesięć lat temu pytając Amerykanina o skojarzenia z Polską, większość wymieniała Lecha Wałęsę i papieża Jana Pawła II. W sondach przeprowadzanych około 20 lat temu, wymieniano między innymi Zbigniewa Brzezińskiego i Wojciecha Fibaka.

A dzisiaj, z czym kojarzy się Polska młodym Amerkanom? Postanowiliśmy to sprawdzić i przeprowadzić uliczną sondę na ulicach Manhattanu.

Sporym zaskoczeniem był dla nas fakt, że na pierwszym miejscu rzeczy czy osób kojarzących się z naszym krajem znajdują się …pierogi, potem inne smakołyki polskiej kuchni: kiełbasa, gołąbki, bigos czy wódka. Wśród ponad 30-stu losowo wybranych osób, tylko jedna wymieniła Lecha Wałęsę.

Wśród osób z którymi rozmawialiśmy, około sześciu miało polskie korzenie (rodzice lub dziadkowie byli Polakami), jednak nasi rozmówcy nie znali w najmniejszym stopniu języka ani żadnych faktów związanych z krajem, z którego wywodzi się ich rodzina.

Ciekawostką jest również to, że osoby, które znały nieco więcej faktów na temat polskiej historii lub geografii, były najczęściej imigrantami.

Marta Kustek, Andrzej Cierkosz

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj