Komisja konkursu
Komisja konkursu w składzie (od lewej): Ojciec Piotr, Ewa Wolska, dyrektor Alina Guza, Zuzanna Golec i Marzena Chioccola.

Dnia 11 marca 2017 roku, w samo południe odbył się kolejny, czwarty już Konkurs Recytacji Poezji Polskiej w naszej Szkole. Najmłodsi uczestnicy w wieku od czterech lat aż do czternastolatków, recytowali wiersze poetów polskich stojąc przed mottem wybranym na tę okazję: „Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem” (Kamila Kampa, tomik PonadTo).

Zgromadzeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i krewni oraz jurorzy konkursu, a wśród nich Ojciec Piotr jako jeden z sędziów, słuchali i oceniali wiersze Tuwima, Brzechwy, Gałczyńskiego, Konopnickiej, Kochanowskiego, Jachowicza, Krasickiego, Fredry.

Najmłodsi uczestnicy Konkursu: Klasa 0 pani Ewy Wolskiej

Pod uwagę brano dwa kryteria: naukę wiersza na pamięć oraz poprawną wymowę i interpretację tekstu. Dodatkowe punkty można było zdobyć za rekwizyty i wizualną oprawę recytacji.

A oto lista laureatów oraz tytuły recytowanych wierszy i ich autorzy:

Gigi Zakrzewski, „Pan Hilary” Julian Tuwim

Klasa VII-VIII pani Zuzanny Golec

Gabriela Chioccola, “Paweł i Gaweł” Aleksander Fredro

Mateusz Casey,“Na zdrowie” Jan Kochanowski

Michelle Konrad, “Małpa w kąpieli”, Aleksander Fredro.

Konkurs poezji jest okazją do wzbogacenia programu naszej szkoły. Czytamy wybrane wiersze, wyjaśniamy nowe słownictwo, studiujemy biografie autorów, dyskutujemy z dziećmi o treści wiersza, razem śmiejemy się z zabawnych powiedzonek i rymowanek, które wpadają nam w ucho: „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Jak ty komu, tak on tobie”, „A niech tę kaczkę gęś kopnie!”, to taka „Zosia-Samosia!”, „Nikt już dzisiaj nie docenia prawdziwego poświęcenia”, „Na kogo wypadnie, na tego bęc”.

Dla dorosłych to jest prawdziwy powrót do dzieciństwa, do szkolnych lat, a dla uczniów to chwila z językiem polskim, spotkanie z barwnymi wyrażeniami, które raz wyuczone stają się ich. Na zawsze.

Spędziliśmy miłe chwile patrząc na występy dzieci, wiedząc, ile pracy i wysiłku włożyli w ich przygotowanie uczniowie, nauczyciele i rodzice. Był to nie tylko konkurs recytatorski, było to także świętowanie i smakowanie polszczyzny oraz spotkanie naszej szkolnej wspólnoty.

Tekst: Zuzanna Golec

Zdjęcia: Edyta Grzelakowska, Marzena Chiccola

Poprzedni artykułSeal of Biliteracy, czyli kredyty za dwujęzyczność!
Następny artykuł„HateLove”, czyli słodko-gorzki smak dwujęzycznego wychowania