Dnia 11 marca 2017 roku, w samo południe odbył się kolejny, czwarty już Konkurs Recytacji Poezji Polskiej w naszej Szkole. Najmłodsi uczestnicy w wieku od czterech lat aż do czternastolatków, recytowali wiersze poetów polskich stojąc przed mottem wybranym na tę okazję: „Poezja jednoczy, a nie dzieli. I póki ona istnieje ma sens język i rozmowa z drugim człowiekiem” (Kamila Kampa, tomik PonadTo).
Zgromadzeni nauczyciele, uczniowie, rodzice i krewni oraz jurorzy konkursu, a wśród nich Ojciec Piotr jako jeden z sędziów, słuchali i oceniali wiersze Tuwima, Brzechwy, Gałczyńskiego, Konopnickiej, Kochanowskiego, Jachowicza, Krasickiego, Fredry.
Pod uwagę brano dwa kryteria: naukę wiersza na pamięć oraz poprawną wymowę i interpretację tekstu. Dodatkowe punkty można było zdobyć za rekwizyty i wizualną oprawę recytacji.
A oto lista laureatów oraz tytuły recytowanych wierszy i ich autorzy:
Gigi Zakrzewski, „Pan Hilary” Julian Tuwim
Lily McCarthy, “Jestem duża” Dorota Gellner
Joanna Quito, “Dobranoc” Artur Zyskowski
Emma Krajewski, “Psie smutki” Jan Brzechwa
Victoria Perzan, “Kotek” Julian Tuwim
Julianna Kapliński, “Królewna śmieszka” Magdalena Samozwaniec
Olivia Delikat, “Piesek Kruczek” Stanisław Jachowicz
Olivia Tuzel, “Jesienią, jesienią” Maria Konopnicka
Natalie Delikat, “Zła zima” Maria Konopnicka
Julia Wójcik, “Wrona i Ser” Jan Brzechwa
Isabella Quito, “Stonoga” Magdalena Podobińska
Olivia Glogowski, “Kaczka Dziwaczka”, Jan Brzechwa
Adrianna Grzelakowski, “Zosia Samosia”, Julian Tuwim,
Karolina Spisak, “Entliczek pentliczek”, Jan Brzechwa,
Gabriela Chioccola, “Paweł i Gaweł” Aleksander Fredro
Mateusz Casey,“Na zdrowie” Jan Kochanowski
Michelle Konrad, “Małpa w kąpieli”, Aleksander Fredro.
Konkurs poezji jest okazją do wzbogacenia programu naszej szkoły. Czytamy wybrane wiersze, wyjaśniamy nowe słownictwo, studiujemy biografie autorów, dyskutujemy z dziećmi o treści wiersza, razem śmiejemy się z zabawnych powiedzonek i rymowanek, które wpadają nam w ucho: „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Jak ty komu, tak on tobie”, „A niech tę kaczkę gęś kopnie!”, to taka „Zosia-Samosia!”, „Nikt już dzisiaj nie docenia prawdziwego poświęcenia”, „Na kogo wypadnie, na tego bęc”.
Dla dorosłych to jest prawdziwy powrót do dzieciństwa, do szkolnych lat, a dla uczniów to chwila z językiem polskim, spotkanie z barwnymi wyrażeniami, które raz wyuczone stają się ich. Na zawsze.
Spędziliśmy miłe chwile patrząc na występy dzieci, wiedząc, ile pracy i wysiłku włożyli w ich przygotowanie uczniowie, nauczyciele i rodzice. Był to nie tylko konkurs recytatorski, było to także świętowanie i smakowanie polszczyzny oraz spotkanie naszej szkolnej wspólnoty.
Tekst: Zuzanna Golec
Zdjęcia: Edyta Grzelakowska, Marzena Chiccola