Uniwersytet Yale’a (Yale University) w New Haven, w stanie Connecticut jest jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League).
Yale University przoduje m.in. w rankingach kierunków prawniczych.

Motto Universytetu Yale’a: Lux et Veritas (Światłość i Prawda) Powyższe motto, napisane alfabetem hebrajskim, znajduje się na herbie Uniwersytetu.

Nazwa instytucji pochodzi od nazwiska Elihu Yale’a, który
w 1718 roku podarował uczelni towary o wartości 560 funtów szterlingów, co było na początku XVIII wieku sumą pokaźną.

Założony w 1701, jest trzecim najstarszym uniwersytetem
w USA (po Uniwersytecie Harvarda i College of William and Mary) i rówieśnikiem np. Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ma około 11 tys. studentów, z czego 5200 to studenci czteroletniego college’u.

Yale jest 2. najbogatszą instytucją akademicką w Stanach Zjednoczonych, dysponuje funduszami-majątkiem równym ok. 20 mld dolarów.

Ponad tuzin bibliotek i oddziałów bibliotecznych zawiera 12,1 mln woluminów (2. największy akademicki system biblioteczny na świecie).

Silliman College
Studenci czteroletniego college’u, znanego jako Yale College, są podzieleni, na wzór Uniwersytetów w Cambridge i w Oksfordzie, na dwanaście mniejszych collegów – tzw. residential colleges. Ich celem jest stworzenie mniejszych wspólnot administracyjno-społecznych. Każdy z nich ma oddzielny budynek, swojego administratora (Master)
i dziekana do spraw studenckich (Dean), rzesze stowarzyszonych profesorów, drużyny sportowe oraz herb. Residential Colleges mają zwykle nazwy sławnych lub szczodrych absolwentów.

* Berkeley College- nazwany tak na cześć the Rt. Rev. George’a Berkeley’a (1685-1753), wczesnego darczyńcy uniwersytetu.
* Branford College- nazwa pochodzi od miejscowości Branford, Connecticut, gdzie najpierw znajdowała się uczelnia.
* Calhoun College- nazwana po Johnie C. Calhounie, wiceprezydencie USA.
* Davenport College- nazwany tak na cześć Rev. Johna Davenporta, założyciela New Haven. Często nazywany „D’port”.
* Ezra Stiles College- nazwany na cześć the Rev. Ezrego Stilesa, prezydenta Yale. Nazywany „Stiles,” we wczesnych latach 90. „master” koledżu- Traugott Lawler prowadził agitację na rzecz używania pełnej nazwy w mowie codziennej. Jego budynki są zaprojektowane przez Eero Saarinena.
* Jonathan Edwards College- nazwany na cześć teologa, absolwenta Yale i współfundatora Princeton University Jonathana Edwardsa. Zwany „J.E.”. Najstarszy residential college, jedyny z niezależnym zarządcą- the Jonathan Edwards Trust.
* Morse College- nazwa od Samuela Morse’a, twórcę kodu Morse’a. Projektowany przez Eero Saarinena.
* Pierson College- nazwany za pierwszym rektorem Yale Uni.- Abrahamem Piersonem.
* Saybrook College- nazwa pochodzi od miejscowości Old Saybrook, Connecticut, gdzie zainicjowano działalność uczelni.
* Silliman College- nazwany na cześć wybitnego naukowca, profesora Yale Benjamina Sillimana. Połowa jego struktur to części Sheffield Scientific School.
* Timothy Dwight College- nazwany na cześć dwóch prezydentów uniwersytetu o tym samym nazwisku- Timothy’ego Dwighta IV i Timothy’ego Dwighta V. Najczęściej zwany „T.D.”
* Trumbull College- najmniejszy z colleges, nazwany tak na cześć gubernatora Connecticut Jonathana Trumbulla.

Oprócz czteroletniego Yale College w skład Uniwersytetu wchodzą także uczelnie magisterialne, tzw. Graduate Schools:

* Yale School of Medicine (szkoła medyczna)
* Yale School of Drama (szkoła aktorska)
* Yale Law School (szkoła prawna)
* Yale Business School (szkoła businessowa)
* Yale Divinity School (szkoła teologiczna)

Szkoły te są oddzielnymi jednostkami administracyjnymi i tworzą one wspólnie Uniwersytet Yale’a. Podział ten wynika ze struktury nauczania wyższego w USA, które zwykle dzieli się na czteroletni Bachelor’s Degree (brak odpowiedniego stopnia w Polsce, więcej niż licencjat, lecz mniej niż magister), 2-3 letni Master’s Degree (Magister) oraz kilkuletni PhD (Doktorat).

DPS

Poprzedni artykułPolish Language School of New Bedford – New Bedford