W Polskiej Szkole przy Parafii Św. Jadwigii w Trenton w New Jersey odbył się XIX Konkurs recytatorski pt. „Miej serce i patrzaj w serce”. W konkursie wzięło udział 21 uczniów, którzy recytowali wiersze najpopularniejszych pisarzy dla dzieci i wybitnych poetów.

Koordynatorem konkursu była Bożena Mocek. W roli suflera pojawiła się Julia Maliszewski. Piękne dekoracje wykonały Marzena i Emily Poreda, a konkurs prowadzili uczniowie 8. klasy: Emily Poreda, Alexander Strzalka i Maxymilian Borkowski, którzy nabywali umiejętności konferansjera.

Coroczny konkurs jest dużym wydarzeniem w życiu szkoły, do której obecnie uczęszcza 76 uczniów. Rodzice i ich dzieci cieszą się z konkursu i poważnie traktują do niego przygotowania. Beata Gotowicka, mama 7-letniego Jakuba i 11-letniego Jana, powiedziała, że „Od miesiąca czytaliśmy wiersze wielokrotnie, aż do zapamiętania”.

Jakub, Jan i Beata Gotowicki

Chłopcy wybrali wiersze Jana Brzechwy, Jakub recytował „Muchę”, a Jan „Lenia”. Chłopcy wyznali, że lubią polską szkołę i mają dużo kolegów i koleżanek. „W tym roku lecę do Polski na całe wakacje i dzięki nauce w polskiej szkole nie będę miał problemu z komunikacją z dziećmi w Polsce” – powiedział Jakub.

Komisja w składzie Barbara Milewski, manager oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton, Jagoda Wojtera, właścicielka Ambassador Banquet Hall i Danuta Świątek, redaktor naczelna portalu Dobra Szkoła Nowy Jork, oceniały recytacje biorąc pod uwagę stopień opanowania tekstu, tempo i umiejętności operowania siłą głosu i ogólny wyraz artystyczny. Komisja zgodnie uznała, że poziom konkursu był wysoki i uczestnicy wykazali się kreatywnością w interpretacji wierszy. W kategorii najstarszej ze względu na bardzo wyrównany poziom komisja przyznała dwa pierwsze miejsca.

Nagroda publicznosci i I miejsce – Zoya Davis

Zoya Davis z 6. klasy skradła serca obecnych na widowni wykonaniem zabawnego wiersza pt. „Grzebień i szczotka” J. Brzechwy, który opowiada o Jerzym i jego perypetiach z utrzymaniem porządku na głowie i otrzymała nagrodę publiczności. 

„Długo szukałam wiersza, który by pasował do Zoyi i wreszcie znalazłam „Grzebień i szczotkę”, który Brzechwa napisał właśnie dla mojej córki” – powiedziała Magdalena Davis. – „Ten wiersz od razu spodobał się Zoyi, która ma afro fryzurę” – dodała. „Moja córka podskakiwała z radości cały weekend. Obdzwoniła całą rodzinę w Polsce, żeby im powiedzieć o konkursie. Pierwszy telefon wykonała do taty, który popłakał się z radości. Już myślimy o następnym konkursie i szukamy odpowiedniego wiersza. W zeszłym roku córka też dostała nagrodę publiczności za wiersz „Leń”” – przypomniała pani Magdalena. W tegorocznym konkursie Zoya dostała również I nagrodę ex aequo  z  Alexem Strzałką w kategorii najstarszych uczniów.

Alex Strzalka 

„Jestem bardzo dumna z naszych uczniów, nauczycieli i rodziców” – powiedziała dyrektor Beata Strzałkowska. – „Rodzice chętnie włączają się we wszelkie formy klasowej i szkolnej pomocy, począwszy od udziału w licznych uroczystościach, po wykonanie różnych prac na rzecz naszej placówki. W przyszłym roku odbędzie się 20. konkurs, jubileuszowy, i na pewno będziemy go szczególnie celebrować ” – dodała pani dyrektor.  

Gabriela Zukowska
Zoe Boguc

.

Sara Jerema

Nagrodzeni i wyróżnieni:

Kategoria I: przedszkole-zerówka

1 miejsce – Gabriela Zukowski za wiersz „Skarżypyta” – J. Brzechwa

2 miejsce – Kaja Sawicki za wiersz  „W pokoiku na stoliku” – A. Kalenska-Klimczak

3 miejsce – Sara Jarema za wiersz  „Krople” – D. Gellner

Wyróżnienie – Zoe Boguc za wiersz „Tygrys” – J. Brzechwa

Tamara Szablowski

Kategoria II: klasy 2,3,4

1 miejsce – Tamara Szablowski za wiersz  „A jak będę dorosła”  – D. Wawiłow

2 miejsce –  Caroline Madon za wiersz „Nic dwa razy się nie zdarza” – W. Szymborska

3 miejsce – Teresa Tadesko za wiersz  „Tańcowała igła z nitką” – J. Brzechwa

Wyróżnienie – Sara Szablowski za wiersz  „Dziwny kot” – D. Wawiłow

Emily Lada

Katagoria III: klasy 5,6,8

1 miejsce – Zaya Davis za wiersz „Grzebień i szczotka”  J. Brzechwa i  Alex Strzalka za wiersz „Niewiele chcemy” – J. Drozd

2 miejsce – Jan Gotowicki za wiersz „Leń” –  J. Brzechwa

3 miejsce – Emilia Lada za wiersz „Sum” – J. Brzechwa

Wyróżnienie – Emily Poreda za „Inwokację”-  A. Mickiewicz

Max Madon

.

Nagroda Publiczności – Zoya Davis.

Portal Dobra Szkoła Nowy Jork przyznał 4 nagrody książkowe:

Emilia Lada, Tamara Szablowski, Caroline Madon i Jakub Gotowicki.

Nagrody pieniężne ufundowała dla nagrodzonych i wyróżnionych Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, oddział w Trenton i szkoła.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, słodycze, przybory piśmiennicze i skarbonkę.

Gratulujemy!

.

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum redakcji

Poprzedni artykułJubileusz 30-lecia Szkoły Polskiej w Portland
Następny artykułKlub Polonijnego Maturzysty: Generał Józef Haller zwany Błękitnym Generałem
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj