Nagroda za artystyczny wyraz – Izabella Arora

 

XII Konkurs Polskiego Wiersza odbył się w Polskiej Szkole przy Parafii św. Jadwigi w Trenton.  Wzięło w nim udział 44 uczniów. Emocje, zabawa i duma towarzyszyły konkursowi ze strony dzieci jak i dorosłych.

„Moje wszystkie trzy córki przystąpiły do konkursu” – mówi Katarzyna Legnola. – „Uczyły się wierszy w tym samym czasie, bo ja jedna, a one trzy i nie było zbyt dużo czasu na indywidualne sesje. Każda cierpliwie czekała na swoją kolejkę i w ten sposób każda nauczyła się wierszyków swoich sióstr. Nawet czasem sobie podpowiadały” – dodaje.

Douglas Legnola uczy się polskiego od córek i im kibicuje podczas konkursu. „Jestem z nich dumny” – wyznaje. „Mąż ogromnie wspiera naszą polskość i moją potrzebę przekazania naszym córkom pięknego języka” – mówi wzruszonym głosem pani Katarzyna.

 

Klasa 7 – inscenizacja wiersza Chory Kotek

5-letnia Maya Legnola podskakuje z ogromną energią przed wejściem na scenę. „Nie wiesz kim jestem?” – śmieje się do mnie. -„Jestem Murzynek Bambo! Będę mówić bardzo długi wiersz” – oznajmia. Dziewczynka deklamuje wiersz. Otrzymała za niego książkową nagrodę, ufundowaną przez nasz portal. Bardzo dobrze spisała się też jej bliźniacza siostra, Ella, recytując wiersz „Katar” Jana Brzechwy. Młodsza, 4-letnia Evelyn, miała zacząć konkurs jako pierwsza, ale trema wzięła górę. „To było nasze pierwsze doświadczenie w konkursie recytatorskim i będziemy znowu uczestniczyć w przyszłym roku” – zapowiada pani Katarzyna.

 

Uczennice prowadzące konkurs
Natalii Krzeminski przy recytacji wiersza „Świnka morska” Pawła Gołucha towarzyszyła jej własna świnka.

Maria Paździor-Marchwiński, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających na stan New Jersey i Pensylwanię, jest zachwycona poziomem konkursu. „Od dziewięciu lat przyjeżdżam do Trenton i jestem pełna podziwu i uznania dla rodziców i nauczycieli, za ich zaangażowanie się w naukę wierszy na pamięć i piękne stroje dzieci” – mówi. -„Mam przed oczami pierwszy konkurs, na który przyjechałam. Wtedy była garstka dzieci, czytających wiersze z kartki. Były to wiersze Zbigniewa Rossa z tomiku 'Wiersze dla taty i mamy’. A dziś?  Różnorodność wierszy, wymyślne stroje i piękna deklamacja. Niektóre dzieci nadają się do teatru” – dodaje.

 

Diana Doliwa
Dyrektor Aleksandra Urban

Publiczność  w głosowaniu uznała za największy talent konkursu Julię Mrozik, która recytowała „Grzybobranie” Doroty Gellner. Dziewczynka zaskoczyła publiczność dodatkowo wykonaniem szlagieru Heleny Majdaniec z 1963 roku „Rudy rydz”. Widzowie przyłączyli się do śpiewania.

O rudy, rudy, rudy rydz
Mam na rydza smaczek
Rudy, rudy, rudy, rydz
Lepszy niż maślaczek.

Niespodziankę widzom sprawiła też Natalia Krzeminski, która pojawiła się ze świnką morską, by towarzyszyła jej podczas deklamowania wiersza „Świnka morska” Pawła Gołucha. – „Moja świnka czuje się jak gwiazdka” – żartowała Natalia. Dwumiesięczny Smores wzbudzał duże zainteresowanie u dzieci, które chciały go pogłaskać.

 

Nagroda publicznosci dla Julii Mrozik za wiersz „Grzybobranie” Doroty Gellner.

 

Z ogromną przyjemnością przysłuchiwała się wystąpieniom dzieci komisja w składzie: Maria Paździor-Marchwiński, Ryszard Druch, właściciel „Druch Studio Gallery”, Aniela Brzoza, znana działaczka w środowisku Trenton, polonistka Janina Chaberek i Danuta Świątek z portalu Dobra Polska Szkoła.

Jak co roku uczniowie w konkursie wystąpili według kategorii wiekowej. Pierwszą kategorę stanowiły dzieci z przedszkola, zerówki i  pierwszej klasy. W drugiej kategorii znalazły się dzieci z klasy 2,3 i 4. Najstarszą grupą byli uczniowie od klasy 5 do liceum. Jury brało pod uwagę m. in. modulowanie głosem, właściwe akcentowanie, opanowanie tekstu i stroje. Konkurs prowadziły dwie uczennice: Olivia Żebrowski i Natalia Śpiewak. A jego regulamin, wybór wierszy i dekoracje przygotowała Agnieszka Majchrzak. Nagrody pieniężne sponsorowała szkoła i anonimowi ofiarodawcy.

 

Dyrekcja i jury. Od lewe:j Ryszard Druch, Danuta Świątek, dyr. Aleksandra Urban, MariaPaździor-Marchwiński, Janina Chaberek, Aniela Brzoza i dyr. Ewa Doliwa.

Nie było łatwo wybrać najlepszych spośród występujących, bo każde dziecko pokazało, że dało sobie świetnie radę z polskim wierszem. Podczas, gdy komisja obradowała, „Polskie Nutki”, szkolny zespół dziecięcy, pod opieką Teresy Ciepluch, urozmaicał czas oczekiwania na wyniki. A poza konkursem wystąpili uczniowie 7 klasy z inscenizacją wiersza pt. „Chory kotek” S. Jachowicza.

 

Śpiewają „Polskie Nutki”

„Jestem bardzo zadowolona z konkursu, określiłabym go jako wielkie wydarzenie artystyczne w naszym małym, polonijnym środowisku, z młodymi artystami z naszej szkoły w roli głównej” – mówi dyrektor Aleksandra Urban. – „Mogło się ono zdarzyć, bo mamy wielu oddanych ludzi do pomocy i ustawiczne wsparcie ks. proboszcza dr kanonika Jacka Łabińskiego. Ogromna duma mnie rozpiera, iż mamy tak wspaniałą i utalentowaną dziatwę i młodzież szkolną oraz tak zaangażowanych rodziców. Wydaje się, że uczestnicy z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom, większą różnorodność i pomysłowość. Kilka lat temu zrezygnowaliśmy z autora przewodniego, czy tematyki przewodniej, właśnie z tego względu. Wygląda na to, iż była to słuszna decyzja. Dowodem na to jest zaprezentowany rozmaity i wielostronny repertuar. Inny powód do radości i dumy – dzieci poznają piękną poezję polską, zaznajamiają się z jej autorami. Co ważne, robią to nie tylko w klasach, ale też i poza lekcjami w polskiej szkole. Tu wielkie brawa i podziękowania za to należą się wspaniałym rodzicom, ale także i naszym kochanym nauczycielom. Może zabrzmi to bardzo doniośle, ale czuję się, jakbyśmy aktywnie uczestniczyli w dorobku kultury narodowej, w dorobku wspaniałej kultury polskiej”. – dodaje dyrektor.

Brawa dla Trenton!

 

Danuta Świątek

zdjęcia: Kaz Pienkawa

 

 

 

 

Nagrodzone osoby:

Grupa wiekowa: przedszkole, zerówka i 1 klasa:

I miejsce: Zuzanna Szymkiewicz za wiersz „Złośliwe buty” i Emily Poreda za wiersz „Okulary”
II miejsce Maxymilian Borkowski za wiersz „Kotek”
III miejsce Emilia Guździoł za wiersz „Samochwała”

Wyróżnienie:  Michelle Pieróg za wiersz „Pogoda”
Wyróżnienie: Izabella Arora za wiersz „Tęcza”

 Grupa wiekowa: klasa 2, 3 i 4

I miejsce: Julia Guździoł  za wiersz „Kłamczucha”
II miejsce: Jakub  Momot za wiersz „Nie pieprz Pietrze” i Julia Mrozik za wiersz „Grzybobranie”
III miejsce: Oliwia Jedynak za Inwokację A. Mickiewicza, Victoria Shchupak za wiersz „Ptasi mózg” i  Olivia Szymkiewicz za „Naukę”

Grupa wiekowa: klasy 5-8 i licealne

I miejsce: Emilia Wróblewski za wiersz „Kurczę blade”
II miejsce: Natalie Śpiewak za „Elegię o Chłopcu polskim
III miejsce: Julia Doliwa za wiersz „Żołnierz Polski”

Nagrody specjalne:

Nagroda publiczności: Julia Mrozik za wiersz „Grzybobranie”
Nagroda rodziców-książka: Izabella Arora za ogólny wyraz artystyczny stroju
Nagroda Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku:

Daniel Cwalina za wiersz „Po co krowie rogi na głowie?”
Zuzanna Kutylowska za wiersz „Słoń Trąbalski”
Julia Zalewski za wiersz „Rekinek”

Nagroda portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła:

Maya Legnola za wiersz „Murzynek Bambo”
Natalia Krzeminski za wiersz „Świńka morska”

Nagroda Jury – Marii Paździor-Marchwińskiej

Zuzanna Dudzinski za wiersz „Klinka lalek”
Diana Doliwa za wiersz „Sum”
Julia Maliszewska za wiersz „Dziwny kot”
Julia Roszkowski za wiersz „Pomidor”

Poprzedni artykułKopalnia najsmutniejszych skarbów
Następny artykułJak postrzegasz emigrację?
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj