X Festiwal Tygodnika PLUS odbędzie się 2-3 czerwca w German Masonic Park przy 89 Western Hwy w Tappan, NY, od godziny 11.00 do 22.00. Impreza na świeżym powietrzu dla całej rodziny!

Danuta Świątek rozmawia z zastępcą redaktor naczelnej Ewą Wójcik-Szczech, na temat przygotowań do jubileuszowego festiwalu i o jego początkach.

 

Jak posuwają się przygotowania do X Festiwalu Tygodnika PLUS?

Pełną parą! Już połowa kwietnia za nami, więc właściwie zostało kilka tygodni, by znowu na dwa dni przenieść się do Tappan. Jak zwykle czas wypełniają nam telefony, emaile, rozmowy. Ten czas to głównie kontakt ze Sponsorami imprezy, Artystami i Sprzedawcami. Specjalnie te grupy są w mojej wypowiedzi z wielkiej litery, bo bez Nich nie istniałby Festiwal. Bliżej imprezy koncentrujemy się na gościach, poprzez artykuły w tygodniku, plakaty, posty  na Facebooku, staramy się poinformować jak największą liczbę gości. Teraz jest to znacznie łatwiejsze niż kilka lat temu. Pamiętam, że przed pierwszym festiwalem miejscowość Tappan nie była tak rozpoznawalna. Wyjaśnialiśmy jak dojechać z NJ i NY. Przez te wszystkie lata Tappan stało się rozpoznawalne wśród Polonii. Ogromny, zielony park, w pierwszy weekend czerwca jest pełen polskiej kultury, mowy, piosenki oraz oczywiście pysznego jedzenia. Pokochali to wydarzenie zarówno goście z daleka jak i ci, którzy mieszkają w sąsiedztwie German Masonic Park.

X Festiwal to już poważna rocznica, która pewnie jeszcze bardziej pobudza do działania organizatorów?

Oczywiście! Zamysłem festiwalu było wspólne świętowanie pierwszego wydania Tygodnika PLUS w New Jersey. Wiele razy słyszeliśmy od naszych czytelników, że z chęcią wybraliby się na imprezę, by uczcić wspólnie z nami urodziny PLUSa. Teraz przy okazji 10-tych mamy szansę, by podziękować za wspólną dekadę. To daje powody do dumy, ale też determinuje do działania na najwyższym poziomie.

 

Oksana, Joanna i Ewa

 

Jakich nowości mogą spodziewać się goście, którzy przyjdą na X Festiwal?

Każdy rok uczy nas czegoś nowego. Po każdym festiwalu na naszej tablicy pojawia się karteczka z notatkami, na co warto zwrócić uwagę przy organizowaniu przyszłorocznej imprezy. W dużej mierze opieramy się na opiniach naszych gości. Widzimy też co im się podoba i staramy się udoskonalać te strefy. Jest kilka kluczowych spraw, jak scena i to co się na niej będzie działo, konkursy, bardzo, ale to bardzo, zróżnicowani sprzedawcy, wesołe miasteczko – wszędzie w tym roku nasi goście znajdą coś nowego!

Co jest w ofercie dla rodzin z dziećmi?

Festiwal Tygodnika PLUS to rodzinna impreza. Myślę, że każdy czuje się u nas dobrze. Na pewno ma na to wpływ nasze prywatne życie. Mamy dzieci, zwierzęta, lubimy imprezy w plenerze, na świeżym powietrzu. Tworząc plan festiwalu, pracując nad jego atrakcjami, często patrzymy przez pryzmat własnych potrzeb. To się sprawdza. Ogólnie chodzi o odpoczynek, dobrą zabawę, spędzenie czasu z najbliższymi w miłej scenerii parku. W codziennym życiu mamy za wiele obowiązków, nieustannego bycia na czas, nieustannego pościgu za czymś. Nasz festiwal zaczyna sezon letni, pełen słońca, luzu, odpoczynku. W Tappan muzyka, jedzonko, piwko, kocyk, taki miły przerywnik.  Dzieci będą królować oczywiście w swoim królestwie. Na najmłodszych czekać będzie olbrzymie wesołe miasteczko z wieloma atrakcjami. Ale nie tylko, będą mogły podziwiać swoich rówieśników z zespołów artystycznych. Czasem takie wrażenia są bodźcem do znalezienia pasji życia! Moim ulubionym festiwalowym widokiem są właśnie te małe buziaki, szeroko otwarte oczy, zapatrzone w artystów na scenie. Lubię też maluchy wystrojone w koszulki festiwalowe, często dużo za duże, ale łapane z wielkim poświęceniem! Każdego roku przygotowujemy inny kolor koszulki, wiemy, że nasi goście często je kolekcjonują. To miłe, dziękujemy!!! Wracając do pytania dotyczącego ofert dla rodzin z dziećmi, jako mama odpowiem tak, zawsze mi się marzy, żeby być gościem z moją rodziną na Festiwalu.

 

 

Dlaczego jest coraz mniej festiwali dla Polaków w metropolii nowojorskiej?

Trudno powiedzieć. Potrzeba takich imprez na pewno jest. Wiadomo, że logistycznie to niezwykle trudna sprawa. Nie mamy, po pierwsze, jako grupa etniczna odpowiednich miejsc. Duży park, taki jak German Masonic Park, z boiskiem, parkingami, który jest dostosowany do takich imprez, spełnia oczekiwania gości w stu procentach. Pewnie kolejną sprawą jest czynnik ludzki, organizacja takiej imprezy wymaga współpracy i pracy. Pełne zaangażowanie i gotowość. Nasze przygotowanie i praca ma wpływ na to, jak bawią się goście. Wiadomo, że nie namalujemy uśmiechów na każdej twarzy, ale jeśli goście będą zadowoleni z atrakcji, będą czuć się  bezpiecznie i miło, to właśnie się spełnia idea naszego festiwalu.

Myślę, że kluczem do udanej imprezy jest postawienie na pierwszym miejscu, gości. Tak jak w naszym polskim domu. Czym chata bogata!

Co jest dla was największym wyzwaniem?

Dość trudne pytanie. Myślę, że każdy absolutnie każdy element festiwalu jest wyzwaniem. Chyba najtrudniejszym to rozmowy ze zmienną panią pogodą.  Ale na szczęście (i tu ukłon do naszych najwierniejszych gości) wielu, naprawdę wielu gości, mimo kaprysów pogody, jest z nami w Tappan.

Jak narodził się pierwszy festiwal?

Tak jak wspomniałam wcześniej, z pytań naszych czytelników. Po pierwszych urodzinach Tygodnika PLUS zamieściliśmy w magazynie fotorelację. Impreza w plenerze, bardzo rodzinna i wesoła. I wtedy pojawiły się pytania czytelników, jak na taką imprezę się dostać. Tak z redakcyjnego świętowania powstał festiwal. Na pierwszy, który trwał tylko jeden dzień, przybyło 6 tysięcy osób. Byliśmy w szoku. To podsunęło nam pomysł na imprezę dwudniową. Od tej pory bawimy się w sobotę i niedzielę.

 

Redaktor Naczelna Katarzyna Ginsburg i Michal Milowicz Festiwal 2014

Czego nauczyliście się po blisko dekadzie prac organizacyjnych nad festiwalem?

Że warto pracować w zespole, słuchać się nawzajem. Każdego roku coraz bardziej zżywamy się z artystami, sponsorami, sprzedawcami i wolontariuszami, którzy co roku przybywają na nasz festiwal. To są sytuacje, że nie widzimy się z niektórymi osobami osobiście przez cały rok, a potem przez dwa dni współpracujemy, jakbyśmy pracowali w jednej firmie przez 365 dni. Niesamowite uczucie. Chciałabym bardzo, z całego serca podziękować wszystkim osobom, które tworzą z nami festiwal!

Czy jest jakiś festiwal-wzorzec, który podziwiacie i podążacie w jego kierunku?

Raczej nie. Doskonalimy jedne rzeczy, inne eliminujemy, ale zawsze w oparciu o własne doświadczenia i pomysły. My po prostu lubimy robić festiwal.

Czy potrzebni są wolontariusze ze szkół i czy mogą uzyskać tzw. community hours?

Oczywiście! Jak najbardziej, zapraszamy i zachęcamy wszystkich wolontariuszy. Na stronie internetowej plusfestival.com znajdziecie państwo aplikacje dla wolontariuszy, sponsorów i sprzedawców. Bardzo proszę o nadsyłanie pytań na email ewaw@tygodniplus.com oraz telefony na nasz redakcyjny numer 973-928-3838. Służymy pomocą oraz radą każdej osobie i firmie, która chciałaby stać się częścią festiwalu.

Jakie macie plany na przyszłość?

Na pewno kolejne lata w Tappan! Po wielu latach tej tradycji trudno wyobrazić sobie początek czerwca bez festiwalu. Kto wie, może w przyszłych latach kilkudniowego!  Serdecznie dziękuję za zaproszenie do rozmowy i zapraszam wszystkich czytelników portalu www.DobraPolskaSzkola.com

2 i 3 czerwca na X Festiwal Tygodnika PLUS!

Trzymamy kciuki za dobrą pogodę i życzymy świetnej zabawy wszystkim uczestnikom festiwalu.

 

Rozmawiała: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Tygodnika PLUS

Poprzedni artykułNiezwykła historia Antoniny Żabińskiej – „The Zookeeper’s Wife”
Następny artykułŚwięte miejsca Izraela cz.1
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj