„Wyspy Bergamuty” to spektakl dla dzieci i dorosłych od lat 5. do 105. lat. Świat zwierząt, przedmiotów i ludzi przeplata się w karuzeli dziwnych przypadków i zaskakujących sytuacji. Czy żuraw ożeni się z czaplą, czy żaba powinna być sucha, czy flaki z olejem i jajka są przysmakiem kokoszki, czy kaczka dziwaczka jest dziwaczką, i czy Katarzyna wyjdzie z kataru? Na takie poważne pytania spróbujemy odpowiedzieć z największą dokładnością i do tego śpiewająco.
Brzechwa uczył i bawił kiedyś, bawi i teraz. Proszę sprawdzić osobiście czy nie jestem samochwała.

Zwracam się do nauczycieli pracujących w systemie sobotnich szkół języka polskiego na poziomie podstawowym. W naszych i Waszych rękach leży decyzja, aby polskie dzieci w ramach zajęć z języka polskiego pojawiły się u nas na spektaklu. Współpraca Polskiego Instytutu Teatralnego ze szkołami sięga 2015 roku. Z przerwą na covidową izolację. Wcześniej dzieci z programów sobotnich szkół mogły obejrzeć spektakle „Jas i magiczna fasola”, „Pchła Szachrajka”. Dojeżdżaliśmy z “teatrem”do szkół. To były trudne warunki do pokazania magii teatru w trudnych akustycznie dla teatru salach gimnastycznych, gdzie głos aktora ginął w pogłosie sali. Światło też nie było najlepsze. A przecież teatr to właśnie światło, dźwięk, słowo.

Teraz szczęśliwie dla dzieci możemy grać nowy spektakl w pięknej sali Kościuszko Foundation. Dla przybywających na przedstawienie są cudowne warunki akustyczne. Do tego galeria pełna obrazów polskich malarzy. Kilka minut na piechotę od nas Park Centralny i Muzeum Metropolitan. A także spacerkiem można udać się pod pomnik wielkiego i walecznego polskiego króla Władysława Jagiełły. Pomnik pozostał w Nowym Jorku po światowych targach w 1936 roku.
Zapraszamy!
Iza Laskowska

Sztuka: „Wyspy Bergamuty” w/g Jana Brzechwy
Adaptacja tekstu, reżyseria: Iza Laskowska
Występują: Weronika Woźniak, Krystyna Tyszkiewicz, Sylwia Majewska, Iza Laskowska, Diane Tewfik

Kompozytor / fortepian: Jakub Polaczyk, https://www.jakub.polaczyk.com/
Współpraca muzyczna: Zuzanna Ducka
Kostiumy: Basia Malinowska

Kapelusze: Uta Szczerba
Scenografia, zdjęcia: Zbyszek Laskowski
Dźwięk, światło: Patrick Laskowski
Projekt plakatu: Anka Jarmolowicz
xxx
https://www.polishtheatre.org/events
Wierszowisko grane jest w dniach:
11 i 12 kwietnia – bilety wysprzedane
13 kwietnia
3 maja – bilety wysprzedane
4 maja
31 maja – bilety wysprzedane
Jesienią 2025 zaplanowane są 4 spektakle i w 2026 roku zima – wiosna. Zamówienia: 646-409-4783 Iza Laskowska.

„Edukacja poprzez teatr” to kluczowy program realizowany przez Polski Instytut Teatralny od 2014 roku. Na przestrzeni 10 lat lat zrealizowaliśmy 150 działań teatralnych mających na celu wprowadzenie polskojęzycznych dzieci w świat teatru. Wspomagamy nauczanie języka polskiego w systemie podstawowym jak i również motywujemy organizacje szkolne do otwarcia się na teatr jako świetnego narzędzia uatrakcyjniającego zajęcia w szkole języka polskiego.
Partnerzy projektu edukacja: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, Kościuszko Foundation, Dobra Szkoła Nowy Jork.