Chociaż tych wysp w rzeczywistości nie ma, to sama myśl o nich wywołuje u wielu uśmiech na twarzy i poprawia humor. Mowa o Wyspach Bergamutach, o których można czytać w książkach, albo obejrzeć nowy spektakl pt. „Wyspy Bergamuty” według wierszy Jana Brzechwy, przygotowany przez Polski Instytut Teatralny (PIT) w Nowym Jorku. Jego pierwszy publiczny pokaz, tzw. prapremiera, odbyła się w okresie świąteczno-noworocznym w Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie.

.

.

Jest wiele przyczyn dlaczego polonijne dzieci powinny obejrzeć muzyczne wierszowisko, w którym szuka się odpowiedzi na różne, bardziej i mniej ważne pytania. Czy żaba powinna być sucha?  Czy żuraw ożeni się z czaplą? Czy flaki z olejem są przysmakiem kokoszki? Zabawna forma wierszy jest głównym atutem „Wysp Bergamutów”,  którą nadali aktorzy: Zuzanna Ducka, Katarzyna Glinka, Justyna Giermola, Izabella Laskowska,  Małgorzata Staniszewska, Bartek Szymański i Andrzej Walczak. Inscenizacja jest dziełem pracy Izabelli Laskowskiej.

Pierwszy raz w grupie aktorów jest absolwent polonijnej szkoły! Bartek Szymański chodził do Szkoły im. A. Mickiewicza w Stamford, CT. „Najtrudniejsze dla mnie były dwa elementy tekstu: jego zrozumienie i dykcja” – powiedział. – „Kto by wiedział, że tekst napisany dla dzieci będzie tak ciężki do wykonania? Ja tego nie przewidziałem. Cały mój tekst na papierze jest zapisany definicjami słów i znaczenia języka Brzechwy. W czasie prób czułem, że znowu wróciłem  do szkoły. Okazało się, że jeszcze wszystkiego nie nauczyłem się.  Moi rodzice byli bardzo zadowoleni ze mnie po występie. Zdecydowałem, że jeśli nazywać się będzie mnie polsko-amerykańskim aktorem to muszę nauczyć się polskiego tekstu, poznać polskich pisarzy i aktorów i zagłębić się w polską historię teatru i filmu” – dodał. Bartek urodził się w USA i skończył PACE University w Nowym Jorku, specjalizacja BFA aktorstwo, film, TV, dubbing i reklamy.

.

Specjalną oprawę muzyczną na fortepian dał wierszom Jakub Polaczyk, który komponował utwory z myślą o swoim 8-miesięcznym synku, Julianie, urodzonym w USA. Przywiózł go nawet na prapremierę.  Właśnie jeśli chodzi o dzieci,  to te, które pojawiły się na spektaklu, patrzyły jak zamurowane. A na zakończenie tańczyły razem z aktorami, którzy pozwolili im nałożyć fikuśne i kolorowe kapelusze, zaprojektowane i wykonane do spektaklu przez Utę Szczerbę. 

Zapowiadają się zmiany w pracy Polskiego Instytutu Teatralnego w 2020 roku. „Trwają rozmowy z partnerem projektu, „Edukacja poprzez teatr”, Fundacją Kościuszkowską, by spektakl był grany w jej siedzibie na Manhattanie, w warunkach bardziej zbiżonych do teatru, a nie na salach sportowych” – powiedziała Laskowska. „Trzymajmy kciuki!  Nasz program edukacji otwarcia dzieci na teatr jest prowadzony od 2014 roku i daliśmy 115 przedstawień objazdowych. Trasy objazdowe też będą kontynuowane. Życie napisze nam scenariusz i wypełni kalendarz występów” – dodała. Spektakl „Wyspy Bergamuty” dzieci będą mogły obejrzeć jeszcze w tym roku szkolnym. Dokładny termin zostanie podany na koncie facebooka Polish Theatre Institute.

Każdy dobry spektakl opiera się nie tylko na dobrych aktorach, ale także na sprawnym zespole technicznym, który tworzą w PIT: Zbyszek Laskowski- scenografia, Józef Pacia- zdjęcia, Patryk Laskowski – dźwięk, Gosia Kozłowska – oprawa plastyczna.

Projekt PIT „Edukacja poprzez teatr” jest współfinansowany przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Partnerem projektu jest Fundacja Kościuszkowska, a sponsorem PSFCU. Patron medialny objęli: portal Dobra Polska Szkoła i Radio 910 AM w Pomonie. 

.

 Danuta Świątek

Zdjęcia: Józef Pacia

Poprzedni artykułWracamy do Polski!
Następny artykułDwujęzyczne programy w nowojorskich szkołach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj