IMG_1594

 

Szkoła Języka Polskiego im. I.J. Paderewskiego w Cleveland, Ohio odbyła kolejną atrakcyjną wycieczkę! Tym razem kroki uczniów szkoły skierowały się do Garfield Hts. Historical Society ( 5405 Turney Rd. w Garfield Hts.), muzeum, które zostało założone w 1967, a w obecnej siedzibie mieści się od 1994 roku.

Już po wejściu do tego, na pierwszy rzut oka, zwyczajnego domu, uczestnicy wycieczki nagle przenieśli się w czasie. Czekała tu na nich ekscytująca przygoda z historią tego urokliwego miasteczka, z którego pochodził prezydent James Garfield. W domu można było odczuć atmosferę codzienności minionych lat, gdy jeszcze nie było telefonów komórkowych, komputerów i wielu innych cudów techniki, które dziś młodemu pokoleniu wydają się czymś tak oczywistym, jak powietrze.

 

IMG_1575

 

Gospodarze tego historycznego miejsca  przyjęli polską szkołę z otwartymi ramionami i bardzo dobrze przygotowali się do tej wizyty. Uczniowie, z panią dyrektor i nauczycielkami, zostali podzieleni na grupy i każda z nich, w towarzystwie przewodnika, mogła oglądać pomieszczenia mieszkalne pełne stylowych mebli, ubrań, sprzętu domowego użytku, historycznych książek, dokumentów, zdjęć i czasopism, wśród których, co nie umknęło uwadze wycieczkowiczów, aż roiło się od polskich nazwisk i ogłoszeń.

 

IMG_1569

 

Uczniowie w trakcie zwiedzania dowiedzieli się, na przykład, że kiedyś były ręczne młynki do kawy, że ludzie nie mieli bieżącej wody w kranach, że wóz strażacki ciągnęły konie, a maszyny do szycia, aparaty telefoniczne oraz fotograficzne wyglądały i działały zupełnie inaczej niż dziś…

Dom aż kipiał od przeróżnych ciekawostek, a oczy zwiedzających szeroko otwierały się ze zdumienia. Można tu było własnoręcznie spróbować, jak działały dawne maszyny do pisania, posłuchać, jak gra stary, ale wciąż działający gramofon, a nawet sprawdzić się w kaligraficznym pisaniu piórem i atramentem!

 

IMG_1589

 

W sypialni wszyscy z podziwem pochylali się nad misternymi koronkami pościeli, dobrze zachowanymi ubraniami, koralikowymi torebkami, kapeluszami i rękawiczkami, odkrywając, że moda lubi się powtarzać i, że dziś, niektóre z tych eksponatów mogłyby posłużyć niejednej elegantce czy eleganckiemu dżentelmenowi.

Największą atrakcją dla dzieci okazał się jednak pokój wypełniony starymi zabawkami. Trudno było się oprzeć pucołowatym, strojnym lalkom, drewnianym pociągom, układankom i klockom, które niemal kpiły sobie z upływu czasu i radośnie zapraszały do zabawy.

 

IMG_1571

 

Historyczny dom, uradowany taką wizytą, po prostu ożył i wszystkich zaraził energią. Przed zwiedzającymi w namacalny sposób przesunęły się obrazy minionych lat, które kiedyś tętniły tu życiem  nieco innym od naszego, ale równie ekscytującym i pełnym takich samych marzeń.

Ta niezwykła wycieczka na pewno pozostawiła niezapomniane wrażenia i rozbudziła w uczniach polskiej szkoły nowe zainteresowania związane z życiem w czasach nie tak przecież odległych od naszych, a tak różnych, pod wieloma względami od świata, w którym dziś żyją.

 

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Oleksy

P.S. Szczególne podziękowania za wspaniałe zorganizowanie tej wycieczki należą się Gospodarzom Garfield Hts. Historical Society oraz Pani Grażynie Buczek – Dyrektorce Szkoły.

Poprzedni artykułPoznaj … Kontynenty
Następny artykułS jak SMOK, czyli toruńska galeria osobliwości, które o dawnym Toruniu przypominają, szczęście na egzaminie zapewniają albo… po prostu zadziwiają

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj