11900101_1104423432920499_5039643684452475350_oW codwutygodniowej audycji z Danutą Świątek i Marcinem Filipowskim w Polskim Radiu 910 AM WRKL, 14 kwietnia tematem były obozy wakacyjne w Polsce dla dzieci i  młodzieży, a także szlak zamków do odkrycia przez całą rodzinę. Za dwa miesiące koniec szkoły i czas na odpoczynek, który warto połączyć z rozwojem znajomości języka polskiego i kultury polskiej u naszych dzieci.

Gośćmi w programie były Małgorzata Czaicka-Moryń z Fundacji FREYA we Wrocławiu, Marta Kustek i Karina Bonowicz z portalu www.DobraPolskaSzkola.com.

Audycji można wysłuchać http://polskieradio.com/news_det.aspx?id=105065&kat=83

(Na żywo można też słuchać każdej audycji www.ny.polskieradio.fm).

Na VIII Zlot Młodzieży Polonijnej POLONICUS 2016 w dniach 16-29 lipca na Dolnym Śląsku zaprasza Małgorzata Czaicka-Moryń.

W bogatym programie dla 12-17-latków znajdują się m. in. zajęcia teatralne, wycieczki, zajęcia sportowe i nauka języka polskiego.

Szczegóły:

fundacja@freya.org.pl

tel. 48-602-177-158

Informacje o innych obozach letnich:

www.PolskaDlaCiebie.com

Trudno dokładnie policzyć ile jest zamków i ruin zamkowych w Polsce, ale Karina Bonowicz, koorydatorka nowego projektu „Szlakiem polskich zamków” Fundacji Dobra Polska Szkoła, twierdzi, że można pokusić się o liczbę od 450-500. Jest zatem z czego wybierać, a nawet można spędzić kilka miesięcy na zamkowym szlaku. „Dlaczego zachęcam do wybrania się w podróż tropem polskich zamków?” – mówi Bonowicz. – „Bo warto! To niepowtarzalna okazja połączenia przyjemnego z  pożytecznym, bo nie dość, że  uda się tym samym  zwiedzić jedne  z najpiękniejszych skarbów naszej rodzimej historii, architektury i kultury, to jeszcze jest to świetna sposobność do celebrowania polskiego pochodzenia. Większość polonijnych rodzin wyjeżdża na wakacje do Polski. Zwłaszcza rodzice i dzieci, dla których pierwszą ojczyzną są Stany Zjednoczone, bo tam przyszły na świat, mogą poznać –  i to w tak ciekawy sposób  –  Polskę, wraz z jej kulturą, tradycją i ważnymi miejscami na polskiej mapie. No, i oczywiście przekonać się na własnej skórze, czy nauka języka polskiego nie poszła w las”.

Wyjazdy do Polski, jak potwierdzają liczne opinie rodziców i dzieci, są jedną z najskuteczniejszych form nauki języka polskiego.

 

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł„Historia dla Polonii” – portal historyczny dla polskich dzieci za granicą
Następny artykułProgram ESL (English as a Second Language): jak go ugryźć, jak nie zostać przez niego pokąsanym
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj