Maria Marchwinska-Pazdzior i Tomasz
Maria Marchwińska-Paździor i Tomasz Szybowski

 

W codwutygodniowej audycji Danuty Świątek i Marcina Filipowskiego w Polskim Radiu 910 WRKL w Pomonie, NY, 17 marca gościli Tomasz Szybowski, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w ClarkNJ i jej wiceprezes Maria Paździor-Marchwiński.

Tematem spotkania była działalność fundacji, która istnieje od 1973 r. i ma bogatą ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej mocną stroną jest własny, duży budynek (powierzchnia użytkowa 3,720 m2), w którym odbywają się liczna imprezy i zajęcia. W Clark dzieci i młodzież może m. in. chodzić  na zajęcia  kółka matematycznego i na szermierkę. Tutaj działają harcerze. Działa też duża polska szkoła, w której uczy się 700 uczniów. Dorośli (i nie tylko) mogą oglądać wystawy w Skulski Art Gallery, a także uczestniczyć w różnych spotkaniach z ciekawymi ludźmi. Dla całej rodziny jest niebywała szansa na wypożyczenie polskich książek z licznych zbiorów, bo aż 15 tys. egzamplarzy liczy odnowiona biblioteka Marjańczyków. Książki można wypożyczać w środy i piątki od 19.30 do 22.00. 

Nowym prezesem fundacji  jest Tomasz Szybowski. Dlaczego przyjął tę funkcję? „To pytanie raczej powinno być skierowane do osób, które mi zaufały i wybrały mnie.Mogę powiedzieć dlaczego podjąłem się tej roli. Polska Fundacja Kulturalna to miejsce wyjątkowe. Fakt, że do Polonii należy taki obiekt jest czymś naprawdę niespotykanym. Powodem mojego zaangażowania jest chęć pomocy w rozwoju fundacji. Chciałbym, aby udało się zapewnić stabilną sytuację finansową na przyszłość. Priorytetem jest sprawienie, aby o fundacji wiedziało jak najwięcej osób. Aby fundacja zaistniała w świadomości ludzi jako skupiający Polaków ośrodek w New Jersey i aby Polonia zaangażowała się czynnie w działalność fundacji i jej wspieranie. Mamy obiekt, którego zazdroszczą nam inni. Obiekt, który należy do nas – Polek i Polaków. Mamy NASZE miejsce. Od nas samych zależy jaka będzie jego przyszłość” – mówi Szybowski.

 

Zapraszamy do wysłuchania audycji: http://www.polskieradio.com/news_det.aspx?id=104558&kat=83

 

Wybierz się do Clark i sam sprawdź http://www.polishculturalfoundation.org/pl/ jak możesz ciekawie spędzić czas z rodziną.

 

Tekst i zdjęcie: Danuta Świątek

Poprzedni artykułBajka o wiośnie
Następny artykułMigana intonacja
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj