Wszystko o Seal of Biliteracy – materiał filmowy

1339

Filmowa relacja ze spotkania z Marzeną Owiński, inicjatorką wprowadzenia ogólnokrajowego testu z języka polskiego i główną koordynatorką programu Seal of Biliteracy. Spotkanie odbyło się na początku kwietnia w New Jersey, w Polskiej Szkole im. Pułaskiego w South Hackensack i Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark.

Seal of Biliteracy jest wyróżnieniem za znajomość języków obcych, w tym języka polskiego, które uczniowie szkół średnich stanu New Jersey mogą otrzymać, kiedy kończą szkołę. Tzw. pieczęć dwujęzyczności jest wprowadzana do szkół i okręgów szkolnych na warunkach danego stanu. Jest to wyróżnienie nieobowiązkowe, tylko dla tych, którzy są w stanie udowodnić biegłość językową w dowolnym języku, przynajmniej na poziomie intermediate-high, czyli według europejskich kryteriów, B-1. Uczniowie ci muszą zdać odpowiedni egzamin lub przygotować portfolio. Seal w New Jersey w pełni wdrożono w 2017r. z udziałem 80 okręgów szkolnych. Wyróżnienie otrzymało już około 1900 uczniów.

Ponieważ te wyróżnienie jest wprowadzane do szkół na zasadzie woluntaryjnej, bardzo ważną rolę odrywają rodzice i sami uczniowie, którzy muszą się o nie ubiegać.

 

 

Realizacja: Marta Kustek

Poprzedni artykułMASS in F – wyjątkowy polski koncert w centrum Manhattanu. 7 czerwca
Następny artykułArcydzieła Polskiego Kina w Nowym Jorku. 1-3 czerwca oraz 13 czerwca 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj