photo-90

Dech zapiera patrząc na rzeźbę Inifinity Climber, która wisi na wysokości czwartego piętra w Liberty Science Center w Jersey City, NJ. Z daleka wygląda jak gigantyczna sieć pająka, w którą zostały złapane dzieci, również i moje. Dzieci wspinają się, balansują, czołgają się. Towarzyszy im śmiech. Nie, nie spadną. Aż 19 mil długości siatki zabezpieczającej jest częścią rzeźby, która również może uchodzić za małą salę gimnastyczną XXI wieku. Najnowszy eksponat i duma muzeum od listopada 2014 r.

Rzeźba waży 21 tys. funtów i może jednorazowo pomieścić aż 50 dzieci. Ma 64 kładki, na których można odpoczywać i po których należy przemieszczać się. Ale nie tylko cyfry są imponujące. Imponująca jest historia, związana z twórcą rzeźb Inifinity Climbers, zaprojektowanych i wykonanych przez firmę Luckey.

photo-91

„Dzieci są częścią rzeźby. Bez nich ona nie żyje” – mówił w wywiadach architekt i artysta Tom Luckey. Moje dzieci ogromnie ucieszyły się na widok najnowszej rzeźby w muzeum Liberty Science i od razu przypomniały sobie, podobną w Bostońskim Muzeum Dzieci, gdzie również na niej szalały.

Najwyższy czas, by przyjrzeć się człowiekowi, który miał wyjątkową wizję rzeźby dla dzieci. Pomoże w tym film dokumentalny „Luckey” z 2008 roku, który można oglądać na www.Amazon.com.

Tom Luckey jest inspiracją, bo mimo bycia sparaliżowanym, nie poddał się chorobie. 65-letni Luckey wypadł przez okno łazienki. Wypadek spowodował paraliż ciała od szyi w dół, ale nie paraliż jego umysłu. Luckey przykuty do wózka, uczestniczył w budowie rzeźby w Bostońskim Muzeum Dzieci w latach 2005-2007. Film opowiada historię współpracy Toma i jeo syna Spencera, również architekta, właśnie nad tą rzeźbą. Film jest także zapiskiem trudnych relacji rodzinnych architekta. Tom szukał złotego środka, by utrzymać swoje związki z dwojgiem ludzi, których kochał – z drugą żoną, Ettie i Spencerem, synem z pierwszego małżeństwa. Spencer i Ettie nie znosili siebie nawzajem. Oboje jednocześnie kochali Toma.

photo-92

Historia życia Toma Luckey kończy się w 2012 r., gdy umiera na skutek komplikacji zapalenia płuc. Ale nie kończy się historia rzeźb do wspinania się w nieskończoność. Obecnie firmę prowadzi 44-letni Spencer Luckey i coraz więcej muzeów decyduje się na zakup jego niezwykłych rzeźb.

Tekst i zdjęcia: Danuta Świątek

Liberty Science Center, 222 Jersey City Boulevard, Jersey City, NJ 07305
Tel. 201-200-1000, www.lsc.org
Bilety: dzieci 2-12 lat $15.75, dorośli $19.75, seniorzy $16.75.
„Luckey” (2008 r.), 85 min. Reżyseria Laura Longsworth.
Film dostępny na www.Amazon.com – jednorazowa emisja $2.99 lub zakup filmu $9.99.

Poprzedni artykułKsiążka, która chwyta za serce
Następny artykułLearn Polish with Pictures – Get Your Vegetables!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj