Konkurs Polonijny Rodzic na 6 został zainicjowany przez Komisję Kulturalno-Oświatową “Szkoła Polska” w Portland w ramach XV Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland w 2018 roku. Celem konkursu jest docenienie zaangażowania oraz roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej, w pielęgnowaniu polskości, polskiego języka, tradycji i kultury u swoich dzieci, inicjatywy i szczególnych wpływów jakie dany rodzic ma na środowisko szkolne uczniów szkół polonijnych i we własnym domu. Z koordynatorką międzynarodowego konkursu Polonijny Rodzic na 6, Renatą Dajnowską, rozmawia Danuta Świątek.
W tym roku odbyła się 7. edycja konkursu Polonijny Rodzic na 6. Czy jest to przysłowiowa szczęśliwa siódemka dla jego organizatorów?
Dla mnie siódemka to znacząca i magiczna liczba. Kilka osób z mojej rodziny urodziło się siódmego, mój ślub i przyjazd do Stanów też przypadł na numer siedem. Czy to zbieg okoliczności? Nie wiem, ale uważam ten numer za szczęśliwy. Nawiązując do konkursu, w tym roku odbyła się się już siódma edycja międzynarodowego konkursu Polonijny Rodzic na 6. Czy szczęśliwa? Jak najbardziej. Jury konkursu udało się wyłonić kolejnych, niesamowitych rodziców – laureatów.
Co uznajesz za szczególnie ważne doświadczenie w tym konkursie dla organizatorów?
Jednym z najcenniejszych doświadczeń jest to, że możemy poznać wspaniałe historie niesamowitych rodziców z całego świata. Barwnie przedstawione opisy kandydatów na kartach zgłoszeń, poparte zdjęciami, prezentacjami i filmami pozwalają nam przenosić się do szkół, z których nadchodzą nominacje. Innym ważnym elementem jest to, że konkurs odbywa się cyklicznie, rozrasta się i uzyskuje coraz większe grono sympatyków. Popularyzacji konkursu sprzyja strona internetowa, FB konkursu czy wywiady przeprowadzone i umieszczane na państwa portalu Dobra Szkoła Nowy Jork, za co serdecznie dziękujemy.
Jak reagują rodzice, gdy dostają wiadomość o nagrodzie?
To zwykle radość i duma z tego, że zostali nagrodzeni i docenieni. Niekiedy zaskoczenie i wdzięczność, za to, że taki konkurs istnieje. Tak napisała w odpowiedzi na otrzymaną wiadomość pani Edyta Grzelakowski, laureatka ze szkoły w Yonkers, NY.
Otrzymanie nagrody Polonijnego Rodzica na 6 jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, za które serdecznie dziękuję. To nie tylko zaszczyt, ale także powód do dumy i radości. Gdy wspominam moje szkolne lata, pamiętam, że najwyższą oceną było uzyskanie „piątki”. Dlatego też otrzymanie nagrody, której wartość przekracza skalę ocen z moich czasów szkolnych, jest dla mnie czymś niesamowitym. To dowód na to, że moje wysiłki i zaangażowanie zostały docenione. Jestem wdzięczna za to wyróżnienie i chciałabym kontynuować moje zaangażowanie oraz wkład w rozwój edukacji polonijnej. Dziękuję jeszcze raz za tę niezwykłą nagrodę.
Z naszych redakcyjnych obserwacji wynika, że dzięki waszemu konkursowi w wielu szkołach uaktywnili się rodzice i bardziej angażują się w życie szkoły. Jak organizatorzy odbierają wpływ konkursu na życie polonijnej szkoły?
Czytając wypowiedzi laureatów możemy zauważyć, że laureaci stają się bardziej “doładowani”, mają większą energię i zapał do pracy, niejednokrotnie zostają mentorami kolejnych rodziców. Mamy też szkoły, które wysłały nominacje rodziców w różnych edycjach konkursu.
Pozwolę sobie zacytować słowa tegorocznej laureatki pani Agaty Sulz: Cieszę się, że mogę mieć wpływ na rozwój polskiej szkoły w Niemczech. Staram się moim zaangażowaniem zarażać innych rodziców, bo wspólnie jako zgrana społeczność możemy dużo więcej zrobić dla uczniów szkoły. Serdecznie dziękuję za docenienie mojej pracy na rzecz szkoły, jestem wzruszona tym wyróżnieniem.
Dwa lata temu jurorzy pokusili się o wybranie kilku wartości, jakie przynosi szkole zgłoszenie rodzica na konkurs Polonijny Rodzic na 6, które zostały przedstawione przeze mnie na warsztatach dla dyrektorów szkół i przedstawicieli Komitetów Rodzicielskich podczas XVI Zjazdu Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Toronto (2022) i XVII zjazdu w Fort Lauderdale na Florydzie (2024) (więcej o konkursie na stronie www.polonijnyrodzicna6.com).
Dużą zaletą konkursu jest jego międzynarodowy charakter. Po 7. latach co możesz powiedzieć na temat aktywności rodziców w polonijnych szkołach na różnych kontynentach?
Każda szkoła jest inna, a co dopiero powiedzieć o szkołach działających w różnych krajach, czy na innych kontynentach. Jednak polonijni rodzice są tak samo aktywni w szkołach na wszystkich kontynentach, różnice dotyczą rodzaju podejmowanych przez nich aktywności i możliwościami jakie mają w miejscu działalności szkoły. Z przesłanych nominacji i wypowiedzi laureatów wynika, że zasięg pomocy rodziców jest ogromnym wachlarzem niesamowitych aktywności, pomysłowości i kreatywności. Na przykład, rodzice poświęcają swój czas na zapewnienie zaplecza szkolnego, typu pomieszczenia lekcyjne, podręczniki, akcje zbierania pieniążków, dbanie i zachowanie polskich symboli historycznych na obczyźnie, organizowanie imprez szkolnych, dekoracji, wyjazdów, spotkań, itp. Jednym słowem, bez pomocy rodziców szkoły polonijnej by nie było, rodzice są niezbędnym filarem szkoły polonijnej.
Czy coś zmieni się w regulaminie nadchodzącej 8. edycji konkursu?
Nie przewidujemy większych zmian w regulaminie. Kolejna, ósma edycja konkursu rozpocznie się tradycyjnie 1 stycznia, a zakończy 31 marca 2025 roku. Serdecznie zapraszamy!
Dziękuję za rozmowę.
.
Rozmawiała: Danuta Świątek
Zdjęcia: Archiwum Renaty Dajnowskiej
.
LAUREACI VII EDYCJI KONKURSU POLONIJNY RODZIC NA 6 w 2024
.
Anna Maria Bilińska (Kanada)
Magdalena Katarzyna Łempicka (Kanada)
Agnieszka Błażowska – Siódmak (Katar)
Agata Sulz (Niemcy)
Marta Plonski (Stany Zjednoczone)
Sylwia Wójtowicz (Stany Zjednoczone)
Edyta Grzelakowski (Stany Zjednoczone)
Justyna Orzechowski (Stany Zjednoczone)
Tomasz Dubowski (Stany Zjednoczone)
Kinga Rogalska (Stany Zjednoczone)
Mariola Cichowska (Stany Zjednoczone)
Bogumiła Filipowski (Stany Zjednoczone)
Albina Myszkowska (Stany Zjednoczone)
Elżbieta Kolanko (Stany Zjednoczone)
Renata Rzepka (Stany Zjednoczone)
Agata Kowalińska- Manalac (Stany Zjednoczone)
Aneta Dąbrowski (Stany Zjednoczone)
Agnieszka Buczek-Witkowska (Wielka Brytania)
Sylwia Jurczak (Wielka Brytania)
Monika Barbara Pachla (Wielka Brytania)
Paulina Al Jindi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
WYRÓŻNIENIA SPECJALNE:
Barbara Struniawska (Stany Zjednoczone)
Anna Konieczna (Stany Zjednoczone)