Z okazji Święta Niepodległości Polski został wystawiony patriotyczny spektakl pt. „Wolność kocham i rozumiem” w szkole im. Juliana Ursyna Niemcewicza w Plainfield, NJ.
W spektaklu zręcznie wykorzystano różne formy przekazu: wiersze, piosenki, krótkie filmy video, symbole – dekorację na scenie i narrację, by widzów wprowadzić w kontekst historyczny. W spektaklu wystąpili uczniowie: Adriana Bogutskiy, Kajetan Radecki, Jan Guzek, Szymon Błażejowicz, Sofia Szkoda, Anna Nowak, Konrad Kazimierski, Mathew Perlak, Nicodem Wilczyński, Dominick Major, Hubert Kazimierski, Kornel Kazimierski, Veronica Piasecki, Madeline Diamond, Liam Gasior, Julia Knutel, Kaya Perlak, Oliver Perlak, Veronica Kozioł, Amelia Lech,Alexander Glasser i Damian Kozioł.
.
.
.
W godzinnym spektaklu zagrali także nauczyciele i rodzice, którzy wykazali się talentami muzycznymi: Anna Staniewska – Szewc, Dorota Jastrzębski, Marek Panasik, Piotr Major, Adam Paszczyk. Narratorem był Cezary Jastrzebski. Za sprzęt i nagłośnienie był odpowiedzialny Leszek Perlak, pomocą organizacyjną służyli Anna Benewiat, Mikołaj Guzek, Leon Gredzinski, Magdalena Gasior, Małgorzata Bogucki i Karolina Pajdak. Reżyserką i pomysłodawczynią wyjątkowego spektaklu była nauczycielka Maria Paździor – Marchwiński.
.
„Przygotowania do godzinnego spektaklu trwały od lipca, ale próby zaczęły się w czasie roku szkolnego” – powiedziała pani Paździor – Marchwiński. – „Największym wyzwaniem było dla mnie wytłumaczyć dzieciom, jak ważne jest ich zaangażowanie emocjonalne w to, co mówią, czy śpiewają na scenie. Myślę, że to się udało”.
Również rodzice zaangażowali się w przygotowania. Pan Leszek Perlak, tata 12-letniego Mateusza, 10-letniej Kayi i 7-letniego Olivera, wspólnie z żoną, ćwiczyli piosenki w domu i na ich śpiewaniu spędzili kilka wieczorów. Pani Anna Staniewska – Szewc wyznała, że „Długo szukała podkładu muzycznego do wykonywanej piosenki Czerwone maki na Monte Cassino i posłużyła się przykładem Sławy Przybylskiej”.
.
Spektakl zasłużenie otrzymał gorące brawa. „Wydarzenia takie jak to dzisiejsze, pielęgnuje w naszych uczniach miłość do Polski, uczy historii naszej ojczyzny oraz szacunku dla tych, którzy przelali krew, a nawet oddali własne życie za naszą wolność” – powiedział Przemysław Błażejowicz, tata Szymona, ucznia 1 klasy liceum.
Damian Kozioł uznał swoje wystąpienie jako „wspaniałe wyróżnienie”. „Wspólnie z moją młodszą siostrą Weroniką jeździliśmy na próby i chociaż to nie był nasz pierwszy udział w przedstawieniu, to teraz mieliśmy tremę” – dodał. -„Myślę, że powierzony mi wiersz miał dużo do przekazania odbiorcom i starałem się jak mogłem temu podołać. W 100. rocznicę Święta Niepodległości wcieliłem się w rolę gen. Józefa Piłsudskiego w przedstawieniu i obecnie, po 6 latach, w tę rolę wcielił się Konrad Kazimierski, który wspaniale wypadł” – dodał.
Każdy z uczestników przeżywał i cieszył się z bycia częścią tego ważnego spektaklu. Wśród nich jest pan Adam Paszczyk, który grał na akordeonie. Jego pasja do tego instrumentu trwa od 12 roku życia i chwile spędzone na muzyce przenoszą go w czasy dzieciństwa w Polsce.
.
Dyrektor szkoły Beata Benewiat uznała spektakl za sukces całej szkolnej społeczności. Cieszyła się także, że mogli go przeżyć i zobaczyć goście: wicekonsul Krzysztof Płaski z żoną i synem, weteran II wojny światowej 101. letni Fryderyk Dammond, Agnieszka Kasprzak, dyrektor Polskiej Szkoły im. Stanisława Kostki w Wallington, ks. Marcin Fuks, ks. Krzysztof Lebdowicz, prezes CPSD dr Dorota Andraka z mężem, redaktor naczelna portalu Dobra Szkoła Nowy Jork Danuta Świątek, przedstawiciele PSFUC Izabela Spolnik – Zuska kierownik oddziału w Linden i marszałek Parady Pułaskiego kontyngentu w Linden Bernardetta Opar, dyrektor Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan Nowy Jork Grażyna Michalski i przedstawicielka Komitetu Parady Pułaskiego, Główny Marszałek Parady Pułaskiego w 2021 r. Jadwiga Kopala.
Gratulujemy!
.
Redakcja DSNY
Zdjęcia: K. Pienkawa