Choć zwykle piszemy o wyróżnieniach dla sobotnich szkół, przyznawanych przez polskie środowiska (które są bardzo ważne, by motywować uczniów i nauczycieli do dalszej pracy), to są one również bardzo często zauważane przez amerykańskie instytucje, co jest szczególnie istotne dla naszego etnicznego wizerunku w Ameryce. Tym razem nasz portal z przyjemnością odnotowuje specjalne wyróżnienie dla uczniów Szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w  South Hackensack, NJ przyznane przez władze powiatu Bergen za działalność na rzecz ich polsko-amerykańskiej społeczności. Wyróżnienie przyznano podczas corocznej uroczystości podniesienia polskiej flagi przed budynkiem siedziby władz powiatu Bergen w Hackensack, organizowanej od 2012 roku.

 

 

– Najważniejsze jest dla mnie to, że nagroda została przyznana dla dzieci z naszej szkoły, dla wszystkich uczniów, nie tylko dla tych, którzy tam byli” – powiedziała dyrektor Agnieszka Pogorzelska. – Jest to nagroda dla uczniów za całokształt, wszystkie soboty, prace domowe, dyktanda, projekty, klasówki, występy i uśmiechy w sobotnie poranki. Jestem dumna z naszych dzieci.

Uczniowie przygotowali program artystyczny w języku polskim, który był częścią uroczystości z okazji Święta Niepodległości Polski. Udział w nim wzięli lokalni przedstawiciele władz i polityków w Bergen, gdzie do polskiego pochodzenia przyznaje się ponad 60 tys. mieszkańców. Maya Gościak, Julia i Ola Roman odśpiewały hymny polski i amerykański. O niepodległości Polski śpiewała Julia Kutarnia. Wiersze recytowali i poloneza tańczyli: Chloe i Kay Bosak, Antonia Michalak, Kacper i Anthony Rzucidło, Maya i Alex Wróblewski i Abigail Grochowski.

– Program w języku polskim wprawił nas w specyficzny nastrój, niezapomniany i wzruszający – wyznał Krzysztof Czuj, pracownik powiatu, a także pasjonat historii Polski. A przewodniczący władz powiatowych, James J. Tedesco III, wielokrotnie dziękował dzieciom.

 

 

Marta Michalak, która przygotowała program, z dumą patrzyła na dzieci.  – Nasi uczniowie wzruszyli publiczność – powiedziała. – Szczególnie gorąco został przyjęty, odtańczony przez nich polonez. Jestem bardzo dumna z ich pięknej polszczyzny, kiedy śpiewają, czy też deklamują wiersze.  Najbardziej cieszy mnie fakt, że dzieci mogą zaprezentować to wszystko, czego uczą się na zajęciach, poza murami szkoły. Widzą wtedy, że Polska to nie tylko polska szkoła, że w USA jest wiele środowisk, gdzie pielęgnowane są tradycje polskie oraz język polski. Słowa piosenki „Jak długo w sercach naszych choć kropla polskiej krwi”, którą śpiewały dzieci, nabrała prawdziwego znaczenia. Pielęgnujemy w nich miłość do Polski i odpowiedzialność za kontynuowanie polskości w kolejnych pokoleniach – dodała Michalak.

 

 

Szkolną społeczność reprezentowali także nauczyciele i rodzice: Agnieszka Bosak, Beata Rzucidło, Anna Ozga, Bożena Białek-Ignatowska, Magdalena Bojarojc, Ewa Guściora, Małgorzata Tomczyk, Dariusz Grochowski, Paulina Sabilo i Chris Rzucidło.

Podczas uroczystości w Hackensack wyróżnienia za społeczną działalność otrzymali również: Wojciech Ziębowicz z Garfield Pulaski Committee i lokalny biznesman Dariusz Kida. Inwokację wygłosił proboszcz Felix R. Marciniak z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, NJ. A głównym mówcą był  Mark W. Tomko, burmistrz Wallington. Przybyli przedstawiciele Legislatywy w powiecie Bergen: Thomas J. Sullivan, Germaine M. Ortiz, Mary J. Amoroso, David L. Ganz, Steven A. Tanelli, Joan M. Voss i Tracy Silna Zur. Pojawili się też: prokurator Dennis Calo, Michael R. Dressler z biura szeryfa i John S. Hogan z urzędu powiatowego. Mistrzem ceremonii był Michael Pagan, rzecznik prasowy tamtejszego urzędu. Poczęstunek sponsorowali: Piast Meat & Provision i Polsko Słowiańska- Federalna Unia Kredytowa.

 

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Szkoły Kazimierza Pułaskiego

Poprzedni artykułJak się zachować, gdy dziecko nie chce używać języka ojczystego?
Następny artykułJak kochać dziecko, czyli o doktorze Korczaku na Uniwersytecie Columbia
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj