„Włącz Polskę!” – to tytuł podręcznika internetowego będącego zbiorem zasobów edukacyjnych stworzonych dla uczniów szkół polskich na całym świecie. Jak podaje MEN, opracowano ponad tysiąc minizestawów, z których każdy może stworzyć indywidualny podręcznik.

Materiały edukacyjne w ramach podręcznika „Włącz Polskę!” są nieodpłatne, dostępne dla każdego zainteresowanego niezależnie od statusu szkoły, w której się uczy. Można je wykorzystywać również w edukacji nieformalnej, nauczaniu domowym, samodoskonaleniu znajomości języka oraz podnoszeniu poziomu wiedzy
z literatury, historii i geografii Polski.

Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, jest narzędziem pozwalającym tworzyć zindywidualizowane zestawy. Można wybrać kategorię wiekową ucznia (5-9, 10-13 lub 14 i więcej lat), przedmiot oraz poziom zaawansowania językowego, a następnie dobrać spośród nich odpowiadające użytkownikowi materiały, z których system ułoży podręcznik, dostępny w formule elektronicznej.

Jest to możliwe, gdyż materiały dostępne na stronie udostępniane są w formie minimalnych zestawów treści,
tzw. atomów. Każdy atom można dowolnie łączyć z innymi tworząc podręcznik dostosowany do realizowanego programu nauczania. Podręcznik może składać się z wielu atomów ze wszystkich przedmiotów oraz poziomów językowych i wiekowych.

Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartphonie.
Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu, niezbędne jest jedynie posiadanie aktualnej wersji bezpłatnego programu Adobe Reader. Pliki PDF można także drukować.

Zasoby podręcznika internetowego udostępniane są na licencji Creative Commons, z wyjątkiem materiałów, które zostały wyraźnie oznaczone jako nieobjęte postanowieniami tej licencji.

Podręcznik „Włącz Polskę!” stworzono w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów nauczania – zgodnych z polską podstawą programową kształcenia ogólnego – przeznaczonych dla uczniów-dzieci obywateli polskich za granicą”. Projekt zrealizowany był w latach 2008-2012 przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Budżet projektu wyniósł ponad 8 milionów złotych.

W ramach projektu opracowano: podstawę programową do zintegrowanego nauczania w zakresie polskiej literatury, historii, geografii, wiedzy o kulturze i społeczeństwie polskim oraz do języka polskiego dla dzieci obywateli polskich za granicą, a następnie na jej bazie „Ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych”.

Ponadto stworzono portal edukacyjny „Polska Szkoła” (odnotowuje on około 50 tys. wejść miesięcznie),
12 przykładowych programów nauczania w formie scenariuszy lekcji dla wszystkich etapów kształcenia w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce.

Info: PAP

Poprzedni artykuł„Ho! Ho! Ho! Czy byłaś grzeczna?”
Następny artykuł„Co zrobić z utalentowanymi dziećmi?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj