Pierwszy, po wakacjach, dzwonek zabrzmiał 8 września w Polskiej Szkole im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie. Tym samym szkoła rozpoczęła jubileuszowy, 90-ty rok swojej nieprzerwanej działalności. Z tej okazji uczniowie zgromadzeni na uroczystości rozpoczenia roku szkolnego wypuścili w niebo balony oznajmujące uroczyste obchody tej zacnej rocznicy. Kolejnym sposobem na przypomnienie i uczczenie 90 lecia szkoly będą okolicznościowe koszulki szkolne, które otrzymają wszyscy uczniowie. Natomiast w niedzielę 18 listopada Towarzystwo Oświatowe, opiekujące sie szkołą, organizuje jubileuszowy bankiet, na który zaproszeni sa oprócz uczniów i nauczycieli także rodzice i inni honorowi goście, na czele z prezes Polskich Szkół Dokształcających oraz Konsulem RP w Nowym Jorku. 

 

 

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego zgromadziła na dziedzińcu szkolnym uczniów, rodziców i grono pedagogiczne. Dyrektor szkoły Anna Kubicka powitała wszystkich ze szczególym wyróżnieniem tych, którzy mury szkoły przekroczyli po raz pierwszy. Natomiast ksiądz Marek Chachlowski, przyjaciel szkoły oraz kapelan szkoły ksiądz Janusz Dymek udzielili wszystkim błogosławieństwa.

 

 

W tym roku szkolnym do szkoły im H. Sienkiewicza zapisanych zostało ponad 300 uczniów, którzy uczyć się będą w klasach od przedszkolaków: trzech i czterolatków, aż po klasy licealne.  Zajęcia lekcyjne w klasach poprowadzi grono pegagogiczne złożone z wykwalifikowanych nauczycieli i katechetów. W szkole prowadzone są bowiem także lekcje katechezy, od klas przedszkolnych po klasę ósmą, w których katecheci przygotowują  uczniów do sakramentów  Pierwszej Komunii Świętej i  Bierzmowania.

 

 

Dyrektor szkoły w swoim przemówieniu zachęciła uczniów do zapisywania się na zajęcia pozalekcyjne prowadzone na terenie szkoły. W tym roku szkoła oferuje kółko plastyczne, taneczne i fotograficzne oraz działające przy szkole gromady Zuchów i Skrzatów.

Zarządzające i opiekujące sie szkołą Towarzystwo Oświatowe, na czele z panią prezes Zuzanną Zurek, jak co roku, zapewni uczniom, rodzicom i nauczycielom świetne warunki nauki i pracy. Członkowie towarzystwa co roku organizują dla uczniów zabawy, na przerwach lekcyjnych prowadzą sklepik z napojami i jedzeniem oraz fundują dla uczniów nagrody.

 

 

Rok szkolny 2018/2019 bedzie napewno pełen wrażeń, ale także wytężonej pracy zarówno uczniów jak i nauczycieli. Celem szkoły jest jak zawsze, oprócz wszystkich jubileuszowych wydarzen i atrakcji, solidna nauka uczniów i praca nauczycieli.  

Pierwszy dzwonek głośno oznajmił początek nowego roku szkolnego. Niech bedzie to rok miłej i owocnej pracy  i współpracy wszystkich tworzących tę szkolną rodzinę. Niech przyniesie on wiele sukcesów zarówno uczniom jak i nauczycielom. Rodzicom natomiast należy pogratulować wspaniałej decyzji o wysłaniu swoich dzieci na zajęcia do polskiej szkoły, aby to własnie tutaj poznawały język, kulturę i tradycje swoich przodków.  

 

 

Wiecej informacji o szkole i jej działalności znajdziecie Państwo na jej stronie internetowej www.szkolapl.org. Są na niej także relacje z uroczystości szkolnych, galerie zdjęć oraz  prace uczniów. W szkole wydawana jest także gazetka szkolna „Plomyk”.

 

 

Tekst: Beata Biały

Zdjęcia: Agata Skowrońska

Poprzedni artykułDbajmy o nasz polski!
Następny artykułDwujęzyczni zmieniają świat! – świętujemy już od czterech lat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj