W Polskiej Szkole przy Parafii  św. Jadwigi  w Trenton, NJ, odbył się XVI Konkurs Recytatorski pt. „Wiersze z Kapelusza”, w którym wzięło udział 26 uczniów.  Konkurs przebiegał w trzech kategoriach. W pierwszej kategorii wystąpiły dzieci z przedszkola,  zerówki i  1 klasy. W drugiej kategorii znaleźli się uczniowie od klasy 2 do 4,  w trzeciej kategorii zaprezentowali się uczniowie od 5 do 8 klasy.

.

Konkurs wzbudził wielkie emocje wśród uczniów, rodziców i wszystkich innych członków rodziny.

„Jakby tej energii było podwójnie dużo w naszym audytorium w tym roku” – powiedziała dyrektor Aleksandra Urban. – „W zeszłym roku konkurs odbył się na Zoomie i teraz wszyscy niesamowicie cieszymy się, że możemy być razem” – dodała.

Dyrektor Aleksandra Urban

Przygotowania do konkursu, który jest na żywo, też wyzwalają więcej energii.

„W naszym domu panowała radość z uczenia się wierszy”- powiedziała Joanna Maliszewska, mama 6-letniej Zuzanny i 9-letniej Julii.

„Najtrudniejsze słowo w moim wierszu to grzęda” – zwierzyła się Julia, która recytowała „Kwokę” Jana Brzechwy. – „Musiałam wytłumaczyć córce, że grzęda to taki drążek, na którym siedzą kury” – opowiadała pani Joanna. Córka dobrze zrozumiała słowo i świetnie wypadła podczas recytowania na scenie.

Komisja w składzie: Maria Marchwiński-Paździor, Anna Pitera, Monika Wiącek i Danuta Świątek były zgodne, że konkurs odbył się na wysokim poziomie, a uczniowie artystycznie i z piękną dykcją recytowali znane i mniej znane polskie wiersze.

Konkurs prowadziły uczennice: Daria Wróblewski i Ola Trzasko. Dekoracje kapeluszowe wykonała pani Celina Serafin z klasą 7. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali także nagrody pieniężne.

Do zobaczenia za rok!

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie:

Kategoria 1

1. Veronica Pieróg za wiersz „Zima zła” Marii Konopnickiej

2. Tamara Szablowski za wiersz „Szybko” Danuty Wawiłow

3. Sara Szablowski za wiersz „Liski” Wandy Chotomskiej

Wyróżnienia:

Zuzanna Maliszewski za wiersz „Papuga” Jana Brzechwy

Kacepr Kokoszka za wiersz „Pan Tonieja” Leona Szwedy

Kategoria 2

1. Michelle Pieróg za wiersz „”Lokomotywa lądy odkrywa”  Wandy Chotomskiej

2. Julia Maliszewski za wiersz „Kwoka” Jana Brzechwy

3. Natalia Ciepluch za wiersz „Ptasie plotki”  Jana Brzechwy i Piotr Duda za „Pobudka” Hanny Niewiadomskiej

Wyróżnienia:

Emilia Lada za wiersz „Zosia Samosia” Juliana Tuwima

Maya Jarema za wiersz „Zero” Jana Brzechwy

Kategoria 3

1. Julia Mrozik za wiersz „Głupia Zośka” Haliny Golczowej i  Jakub Momot za wiersz „Sowiński w okopach Woli” Juliusza Słowackiego

2. Olivia Doliwa za wiersz „Śpieszmy się” Ks. Jana Twardowskiego

3. Julia Przywara za wiersz „Spóźniony słowik” Juliana Tuwima

Wyróżnienia:

Maxymilian Borkowski za „Dusza zaklęta w słowach” Elżbiety  Bancerz i  Julia Guzdzioł za wiersz „Baran” Jana Brzechwy

Nagrody publiczności:

Michelle Pieróg, Julia Mrozik i Jakub Momot

Nagrody specjalne w postaci książek:

Michelle Pieróg, Jan Gotowicki i Victoria Shchupak

Nagrody książkowe ufundowane przez portal www.DobraSzkolaNowyJork.com otrzymali:

Maxymilian Borkowski, Piotr Durda i Julia Przywara

Sponsorzy nagród:

Szkoła przy Kościele Św. Jadwigi, CPSD, Ryszard Druch, Fundacja SWAP- Andrzej Maciejewicz, Korpus Pomocniczy Pań przy SWAP w Trenton, Celina Serafin

.

Zanotowała: Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum redakcji

Poprzedni artykułKról i Królowa Klimczoka
Następny artykułPolskie tradycje wielkanocne w „zerówce” Szkoły Języka i Kultury Polskiej
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj