Tradycją Polaków mieszkających w nowojorskiej metropolii są już od 13 lat świąteczne śniadania
w niedzielę wielkanocną przy pomniku króla Władysława Jagiełły w Central Parku. Na pomysł organizowania tego typu śniadań wpadła malarka Uta Szczerba i redaktor Nowego Dziennika Janusz Szlechta – uczestniczyła w nich wówczas jedynie grupa przyjaciół. Teraz przychodzą na nie już tłumy. Rokrocznie dołączają się także przedstawiciele innych nacji, w tym Amerykanie, Słowacy, Ukraińcy, Rosjanie, Japończycy, czy też Pakistańczycy. Impreza już stała się tak duża, że aby mogła się odbyć, organizatorzy muszą na nią uzyskać zgodę Miejskiego Departamentu Parków i Terenów Zielonych.

Na miejscu, na murku okalającym pomnik, rozkładane są obrusy i każdy z uczestników wyciąga
z koszyczka to, co przyniósł do jedzenia i picia. Spożycie posiłku poprzedza modlitwa oraz dzielenie się jajkiem i świąteczne życzenia. Wcześniej można wziąć udział w mszy świętej w katedrze św. Patryka.
W tym roku przewidziano wystawę zdjęć z poprzednich śniadań (można przynieść również swoje zdjęcia
i dołaczyć je do ekspozycji). Zaplanowano też tradycyjne konkursy: toczenia jajek oraz na najciekawszy wiosenny kapelusz. Dlatego, jeżeli ktoś chce się pochwalić ciekawym nakryciem głowy, będzie to dla niego doskonała okazja.

Autorem pomnika Władysława Jagiełły przy którym odbywają się śniadania, jest Stanisław Kazimierz Ostrowski (1879-1947). Monument przedstawia Władysława Jagiełłę ze skrzyżowanymi mieczami od wielkiego mistrza Krzyżaków. Wraz z czterometrowym cokołem liczy osiem metrów. Ustawiony został
w Parku Centralnym w roku 1945.

W tym roku zbiórka wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w świątecznym śniadaniu odbędzie się o godz. 12:00 przed głównym wejściem do katedry Świętego Patryka, przy 5 Avenue, pomiędzy 50 a 51 Street. Najłatwiej trafić pod pomnik króla Władysława Jagiełły, wchodząc do Central Parku od strony 5 Alei, czyli od strony wschodniej, pomiędzy 79 Street a Metropolitan Museum; od zachodu wejście jest na wysokości 81 Ulicy. Należy zabrać ze sobą świąteczne koszyczki.

Również w Niedzielę Wielkanocną w wielu amerykańskich miastach odbędą się świąteczne parady. Najsłynniejsza z nich to „The Easter Parade and Easter Bonnet Festival” w Nowym Jorku.
Kolorowy pochód rozpoczyna się o godz. 10.00 przy 5 Alei i 47 ulicy, obok katedry Św. Patryka i maszeruje Piątą Aleją do 57 ulicy. Impreza przewidziana jest do godz. 4 po południu.

Marta Kustek

Poprzedni artykułUczestnicy polinijnych warsztatów dziennikarskich w redakcji Super Expressu NY
Następny artykuł„Zamykać drzwi! – czyli już prawie Wielkanoc”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj