zaczytani

 

Już po raz trzeci Fundacja Zaczytani.org wraz z tysiącami mieszkańców Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia organizuje Wielką Zbiórkę Książek. Od 24 kwietnia ruszy 1000 punktów zbiórek, które będą zbierać książki dla małych i dorosłych pacjentów. Zebrane książki trafią do 111 nowych bibliotek w placówkach medycznych, do 67 dotychczasowo utworzonych i 22 Regionalnych Centr Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Znane postaci z polskiego świata mediów, muzyki i filmu oraz uznani na całym świecie artyści malarze zbudowali Zaczytany Szlak. Stworzyli swoje własne ławkiktóre staną w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, by przypominać mieszkańcom i turystom, że świat z książką jest ciekawszy.

Podczas konferencji ambasadorzy Fundacji Zaczytani.org wspólnie przeczytają bajkę naszym najmłodszym gościom – dzieciom z Przedszkola nr 237 im. Syrenki Warszawskiej. Obecni będą Anna Dereszowska, Agnieszka Sienkiewicz, Julia Pogrebińska, Agnieszka Rylik oraz Andrzej Młynarczyk.

Będzie można również zobaczyć makietę wszystkich zaczytanych ławek.W kwietniu 2017 r wszystkie zaczytane ławki staną na płycie głównej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, a potem będą wyznaczać Szlak Wyobraźni w najbardziej rozpoznawalnych turystycznie miejscach we Wrocławiu (np. Teatr Capitol), Krakowie (np. Galeria Kazimierz) i Warszawie (np. PKiN, Saska Kępa).

Agnieszka Pawlak, prezes Fundacji:

– Lubimy bić rekordy w słusznej sprawie! Dotychczas w całej Polsce otworzyliśmy ponad 400  bibliotek dla pacjentów. Tylko w 2016 roku zebraliśmy 150 000 książek. Czas na kolejny krok – teraz będziemy już nie tylko w szpitalach, hospicjach i domach dziecka, ale też na ulicach. To właśnie nasz pomysł, by mówić: warto czytać!

Swój udział w konferencji prasowej potwierdzili m.in.

  • Joanna Sarapata, artystka malarka – gość honorowy
  • Tomasz Sętowski, artysta malarz
  • Artur Cieślar, pisarz, artysta malarz
  • Marek Sułek – rzeźbiarz, performer
  • Marek Ruff – artysta malarz
  • Laura La Wasilewska- artystka malarka
  • Józef Wilkoń- artysta malarz
  • Mateusz Damięcki- aktor
  • Beata Pawlikowska – podróżniczka 

Wielka Zbiórka Książek została objęta Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Książąt Lubomirskich oraz Patronatem Honorowym Pani Prezydent Warszawy.

Potwierdzenie udziału: Katarzyna Nawrocka, k.nawrocka@zaczytani.org , tel. 790 791 020

 

O Fundacji:

Zaczytani.org lubią czytać. I głośno o tym mówią. Od początku działań prowadzi ich hasło: oddaj książkę – stwórz – bibliotekę – zainspiruj innych. Zbierają książki w całej Polsce (w sumie 300 000 książek, w czego tylko w 2016 – 150 000), uruchomili 1000 punktów zbiórek w prestiżowych lokalizacjach w pięciu miastach, tworzą Zaczytane Biblioteki, z których każdy mały i duży pacjent może zabrać książkę do domu (blisko 400 bibliotek), organizują wydarzenia czytelnicze z udziałem znanych osób (np. ostatnio we wrocławskim szpitalu obecny był Kabaret Paranienormalni), a teraz tworzą Zaczytany Szlak.

Poprzedni artykułKlub Młodych Literatów: Opowiadania Olivii Klepacki
Następny artykułDwujęzyczna dieta, czyli planowanie kontaktu dziecka z językiem mniejszości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj