14 maja klasa maturalna w Szkole im. Kazimierza Pułaskiego w Garfield w New Jersey podchodzi do egzaminu dojrzałości! Po wielu latach ciężkich przygotowań nadszedł niezwykły dzień dla 14 uczniów. 

Daphne Dominos 

Co myślą i co czują w czasie ich ostatniego egzaminu w polskiej szkole? Daphne Dominos powiedziała: “Polska szkoła była dla mnie miejscem, gdzie nauczyłam się czytać i pisać. Będę wspominać wszystkie miłe chwile z koleżankami i kolegami.” 

Jacob Guściora dodał: “Choć ciężko było rano wstawać to wiedza, którą zdobyłem zostanie we mnie na zawsze. Zawiązałem wiele przyjaźni i jest mi przyjemnie, kiedy mogę porozmawiać w języku moich rodziców”.

Jacob Guściora

Czy matura była trudna? Wielu uczniów odpowiadało podobnie. Nie była trudna, chociaż towarzyszył jej stres. „Wiedzieliśmy, że damy radę,  bo byliśmy przygotowani”- odpowiadali zgodnie. Niektóre pytania maturalne brzmiały następująco: Jak nazywały się maski, które zakładali ludzie podczas tradycyjnych obchodów zwanych Dziadami? Co znaczy pisać do szuflady? Dlaczego doszło do Przewrotu Majowego w 1926 roku?

Każdy uczeń napisał też pracę na temat, który go interesuje i dzięki temu mógł zgłębić swoją wiedzę. Cytuję kilka tematów. Wyjątkowa Kobieta – Elżbieta ZawackaŻycie Ireny Sendlerowej i Natura w polskiej poezji.

Emilia Kozioł

Rodzice wykonali także ciężką pracę, gdy wozili swoje pociechy na lekcje przez 11 lat i czasem nawet od czasów przedszkola. Pomimo, że mieszkają w Stanach Zjednoczonych, chcieli, żeby ich dzieci poznały Polskę poprzez naukę historii, geografii i literatury.

Pani Małgorzata Dominos powiedziała: “Chcę, aby moja córka nigdy nie zapomniała skąd pochodzi jej rodzina i gdzie są jej korzenie.”

Kolejny rodzic, mój tato, Tomasz Kozioł odpowiedział bardzo podobnie: “Głównym celem nauki w polonijnej szkole było, żeby moje dziecko nauczyło się czytać i pisać w naszym ojczystym języku i koniecznie poznało historię i tradycje Polski”.

Rodzice  i uczniowie są zadowoleni ze swoich wysiłków, które towarzyszyły im przez wiele lat.

Wszystkim życzę wielu sukcesów na dalsze lata! Kochamy Szkołę Kazimierza Pułaskiego!

.

Emilia Kozioł, maturzystka

Zdjęcia: archiwum rodzinne

Poprzedni artykułŚwięto Konstytucji 3 Maja i szkolna majówka
Następny artykułBal Maturalny 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj