Spektakl z wierszami Wisławy Szymborskiej w wykonaniu Agaty Pilitowskiej w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku był wyjątkową lekcją języka polskiego dla studentów Programu Polskiego w Hunter College. Grupa 16 studentów była pierwszy raz w fundacji, pierwszy raz słuchała wierszy wybitnej Noblistki i miała szansę obejrzeć kolekcję polskich obrazów.
Dlaczego spektakl z wierszami?
„Poezja, pomimo, że stanowi podstawę muzyki popularnej, różnego gatunku, jest w pozornym ukryciu” – powiedziała Izabella Laskowska, prezydent i dyrektor artystyczny Polskiego Instytutu Teatralnego, który był organizatorem serii spektakli. – „Rap, ostry i brutalny, w dużej części jest w oparciu o poezję ‘uliczną’, krzykiem młodych ludzi bez ogładzonej przeszłości i przyszłości. Na scenę nowojorską wiersze to świetna propozyja teatralna. Wisława Szymborska jest naszym polskim dobrem narodowym, a w tym roku mija 10. rocznica otrzymania Nobla. Musimy się chwalić i propagować.”
Jest kim i czym się chwalić. Narracja o życiu Szymborskiej nagrana na video w wykonaniu Marii Nowotarskiej, była również bardzo ważnym elementem spektaklu i wzbogacała wiedzę widzów. Teatr matki i córki z Toronto znalazł uznanie wśród studentów, którzy z dużym skupieniem przysłuchiwali się polskiej mowie. A po spektaklu dyskutowali co zrozumieli i jak „wyłapywali” polskie słowa, które już znali i kojarzyli nowe połączenia znaczeniowe. Po spektaklu rozmowa z aktorką odbywała się w dwóch językach, a student Adam Konarski świetnie zmierzył się z nowym doświadczeniem jako tłumacz. Pani Pilitowska cieszyła się ze studenckiej widowni.
„Obserwowałam studentów, którzy znają polski w różnym stopniu i nie zauważyłam, aby byli ‘nieobecni’, wręcz przeciwnie, widziałam ich skupione twarze” – powiedziała Laskowska. „Myślę, że ta lekcja języka polskiego na długo zostanie w ich pamięci” – dodała.
Studenci otrzymali też z Polskiego Instytutu Teatralnego zestawy przetłumaczonych wierszy z polskiego na angielski. To był bardzo udany wieczór poezji, spotkanie z polską kulturą i włączenie studentów w życie Polonii nowojorskiej.
.
Danuta Świątek
Zdjęcia: Zbigniew Laskowski