Uniwersytet Columbia należy do Ivy League czyli czołówki elitarnych uczelni w USA. Został założony w 1754 roku i studiuje na nim 29 tys. studentów. Na uniwersytecie już od 100 lat można uczyć się języka polskiego. Jednym z pierwszych instruktorów był L.K. Staszewicz, sekretarz Ignacego Paderewskiego i doktor Albert Morawski Nałęcz, znany również jako Wojciech Morawski, przyjaciel Władysława Reymonta. Przez ostatnie 33 lata wykładowcą języka i literatury polskiej jest Anna Frajlich, która zapowiedziała swoje przejście na emeryturę w 2016 r. Od lipca 2014 roku na uniwersytecie działa również Katedra Polska, którą kieruje prof. Małgorzata Mazurek i która powstała dzięki darowiznom polskich i polonijnych firm, instytucji i organizacji oraz hojności anonimowych i indywidualnych darczyńców.

Wielu studentów podejmujących się nauki języka polskiego na Uniwersytecie Columbia nie pochodzi z Polski i nie ma polskich korzeni. Postanowili uczyć się polskiej historii, kultury, literatury po prostu dlatego, że jest to dla nich coś nowego, nieznanego, z czym nie są zaznajomieni. Podczas organizowanego na uczelni w kwietniu 2014 roku sympozjum The Polish Language at Columbia, History and Functionality zapytaliśmy absolwentów uczelni, czym się kierowali, wybierając naukę nie tak przecież łatwego języka.

Realizacja: Marta Kustek
Materiał był współfinansowany przez Polski Konsulat RP w Nowym Jorku

Poprzedni artykułPolonijny Dzień Dwujęzyczności: niech uczy, łączy i inspiruje!
Następny artykułG jak GOSPODY, czyli kto jadał „Pod Modrym Fartuchem”, kto popijał „Pod Turkiem” i dlaczego Napoleon przekąszał pod… „Grzybkiem”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj