Drodzy polonijni nauczyciele, jeśli jeszcze nie słyszeliście o stowarzyszeniu North American Association of Teachers of Polish (NAATPl), do którego należą nauczyciele jezyka polskiego na wyższych uczelniach w Północnej Ameryce, z przyjemnością prezentujemy wypowiedzi prezes Ewy Małachowskiej-Pasek z University of Michigan i członka Izoldy Wolski-Moskoff z Ohio State University. Jednocześnie chcemy podkreślić, że stowarzyszenie gorąco zaprasza nauczycieli ze szkół polonijnych do zapisywania się do organizacji. NAATPl powstało w 2015 roku i liczy 32 członków.

 

W jakim celu powstało North American Association of Teachers of Polish?

Izolda Wolski-Moskoff: Stowarzyszenie ma na celu stworzenie aktywnej społeczności nauczycieli języka polskiego, dzięki niemu mogą oni wymieniać się doświadczeniem, materiałami, a także brać udział w warsztatach. Należy dodać, że w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie język polski jest uważany za tzw. „less commonly taught language”, w związku z tym na uczelniach nie ma żadnych standardowych programów nauczania, czy testów dotyczących polskiego. Za stworzenie tychże odpowiedzialni są sami wykładowcy/lektorzy, którzy często nie mają kontaktu z innymi lektorami języka polskiego. Dlatego taka wymiana jest bardzo istotna, ponieważ pozwala na wspólne wypracowanie tychże standardów, a także na stały rozwój zawodowy.

Należy jednak dodać, że o ile lektorzy polskiego mają zwykle ograniczony kontakt z innymi lektorami języka polskiego, to oni są przeszkoleni przez swoje placówki i przygotowani do uczenia języka polskiego według najnowszych metodyk nauczania języka obcego. Kontakt z innymi polonistami pozwala na przedyskutowanie tychże metodyk i dostosowanie ich do potrzeb języka polskiego. Ponadto członkami są również nauczyciele szkół sobotnich, którzy mogą wymieniać się materiałami oraz brać udział w warsztatach, na których omawiane są najnowsze metodyki nauczania języka obcego zgodne ze standardami uznawanymi na amerykańskich uczelniach.  Myślę, że można by tu dodać wiele innych dodatkowych korzyści wynikających z członkostwa jak chociażby dzielenie się pomysłami na pozyskanie większej liczby studentów, czy nawiązywanie znajomości z innymi polonistami, którzy mogą służyć wsparciem lub poradą.

Kim są założyciele stowarzyszenia?

Ewa Małachowska-Pasek:  Pomysł założenia stowarzyszenia nauczycieli języka polskiego zrodził się podczas konferencji AATSEEL (American Association of Teachers of Slavic and East European Languages) w Chicago w 2014 roku. Anna Gąsienica-Byrcyn z Saint Xavier University zorganizowała dyskusję panelową Teaching Polish Language, na której wszyscy uczestnicy podkreślali potrzebę stworzenia organizacji skupiającej nauczycieli języka polskiego, a nie tylko literatury polskiej. Podobne rozmowy toczyły się na dyskusji panelowej w 2015 w Vancouver, również zorganizowanej przez Annę Gąsienicę- Byrcyn; tam omawialiśmy potrzebę stworzenia strony internetowej, na której znalazłyby się informacje dotyczące nauki języka polskiego w Ameryce Północnej. W maju 2015 roku odbyły się na University of Chicago warsztaty dla nauczycieli języka polskiego, zorganizowane przez Kingę Kosmalę i Erika Houle. Na warsztatach oficjalnie założyliśmy stowarzyszenie. W skład pierwszego Zarządu weszli (alfabetycznie): Anna Gąsienica-Byrcyn, Erik Houle, Kinga Kosmala i Ewa Małachowska-Pasek. W ciągu następnych sześciu miesięcy napisaliśmy status, uzyskaliśmy afiliację AATSEEL, a na konferencji AATSEEL w 2016 roku w Austin odbyło się nasze pierwsze oficjalne spotkanie, na którym zatwierdzony został status stowarzyszenia.

Jak zostać członkiem stowarzyszenia?

Izolda Wolski-Moskoff: Na naszej stronie internetowej https://www.naatpl.org/join  należy wypełnić zgłoszenie, na razie nie mamy opłaty członkowskiej. Nie ma żadnych kategorii członków. Jedynym wyjątkiem jest prof. Oscar Swan, który ze względu na swój wkład w uczenie i propagowanie języka polskiego został członkiem honorowym. Wszyscy inni mają ten sam status bez względu na stanowisko zajmowane na swojej uczelni, czy tytuł naukowy.

Napisała pani o stowarzyszeniu w rozdziale “Nauczanie języka polskiego w Stanach Zjednoczonych”, który jest  częścią poradnika dla rodziców na imigracji “Dwujęzyczni i dwukulturowi“: Wydaje się, że (stowarzyszenie) będzie spełniać ważną rolę w wymianie doświadczeń pomiędzy amerykańskim środowiskiem akademickiem a społecznościami polonijnymi”. Jak to wygląda po 3 latach?

Izolda Wolski-Moskoff: Jeszcze za wcześnie na podsumowywanie, nadal mamy zbyt niewielu aktywnych członków, ale nasze warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wykładowców uniwersyteckich, jak i nauczycieli szkół sobotnich. W zeszłym roku w Ann Arbor było ich sporo.

Ewa Małachowska-Pasek: Chcielibyśmy, aby nasza strona była „skrzynką kontaktową” – można tam zamieszczać informacje na temat wszelkich projektów i wydarzeń związanych zarówno ze środowiskiem nauczycieli akademickich, jak i nauczycieli pracujących w polonijnych szkołach. Od września/października w części RESOURCES / MATERIAŁY pojawi się możliwość dzielenia się pomysłami na prowadzenie lekcji na każdym poziomie nauczania (TEACHING SPOTLIGHT).

Chciałabym dodać jeszcze mały komentarz na temat pisowni: oficjalny skrót naszego Stowarzyszenia to NAATPl (małe l, nie duże), North American Association of Teachers of Polish (bez Language). To małe l jest tylko nawiązaniem do międzynarodowego skrótu pl. Tak ustaliliśmy w trakcie pierwszych spotkań stowarzyszenia.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Izoldy Wolski-Moskoff i Ewy Małachowskiej-Pasek

 

XXX

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem PIERWSZEGO konkursu NAATPl (https://www.naatpl.org/) Nasza redakcja została poinformowana, iż opisy materiałów mogą być także w języku polskim.

 

NAATPl Instructor Award for Exemplary Teaching

and Learning Materials

The North American Association of Teachers of Polish is announcing a competition for the best teaching resources: NAATPl Instructor Award for Exemplary Teaching and Learning Materials.

The NAATPl Award aims to recognize and promote outstanding resources designed to enhance teaching and learning at all levels of instruction (K-16). The Award carries an amount of $500 and a Certificate of Recognition.

 Submission Guidelines & Criteria

All Polish language teachers (K-16) who teach in the US and Canada, and are NAATPl members, are eligible to submit their teaching materials. To become a NAATPl member please visit our website at NAATPl or send an email to naatplorganization@gmail.com.

Criteria:

Submitted materials should meet the following criteria:

 1. Creative and innovative supplement to existing materials
 2. Based on authentic materials, if applicable/relevant to the task/purpose
 3. Methodologically well organized, with clearly designed pre- and post-task activities, and teacher’s instructions
 4. Tested in practice (e.g. has been used during class time and adjustments/edits have been considered)
 5. Accessible online or submitted electronically to Anna Szawara szawara@uic.eduwith a subject line ‘LASTNAME Instructor Award Materials’ (e.g. SMITH Instructor Award Materials)
 6. Based on the ACTFL standards (noting which specific level of proficiency and skills the materials target)
 7. Non-infringing on any copyrights

Preferences will be given to technology-enhanced language learning materials, made freely available on the web.

Examples of Projects/Materials:

 1. Instructional video clips with mini-lectures presenting grammar topics in English, examples in Polish, and topic-related exercises
 2. Online reading comprehension materials with a set of pre-and post-task activities, with clearly defined language levels and skill sets they target
 3. Interactive self-correcting online exercises(i.e. tests, quizzes)
 4. Culture-focused units/lesson plans that include various culture oriented tasks and topic specific vocabulary
 5. Video interviews with native speakers supplemented with transcripts and exercises

Submission Deadline:December 15, 2018  

Award Winner Announcement:February 8, 2019 (AATSEEL annual convention/NAATPl meeting)

NAATPl Award Committee:

 1. Anna Szawara, University of Illinois, Chicago (Award Committee Coordinator)
 2. Erik Houle, The University of Chicago
 3. Bernadeta Kamińska, University of Texas at Austin
 4. Bożena Nowicka McLees, Loyola University Chicago (ex officio)
 5. Ewa Małachowska-Pasek, University of Michigan (2018-2019 NAATPl President, ex officio)

 In case of any questions related to the submission process please contact the Award Committee Coordinator, Anna Szawara szawara@uic.edu

Poprzedni artykułPodlaskie opowieści : zsyłki na Sybir 1941 – fotoreportaż Jerzego Rajeckiego
Następny artykułJerzy Rajecki i jego rajskie (podlaskie) klimaty
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj