Zwolennikom weekendowych wyjazdów poza miasto w czasie letnich upałów proponuje wyprawę do dwóch malowniczych miejscowości, znajdujących się w odległości godziny jazdy z Nowego Jorku: Carmel i Cold Spring, położonych w hrabstwie Putnam, upstate New York. Oba miasteczka można zwiedzić w ciągu jednego dnia.

Naszą wyprawę najlepiej zacząć od Carmel, w którym jedną z większych atrakcji jest Chuang Yen Monastery, okazały klasztor buddyjski. Znajduje się tu największa w Stanach Zjednoczonych biblioteka książek i materiałów o buddyźmie oraz centrum nauki specjalizujące się w historii buddyzmu.

Jest tu również największa na półkuli zachodniej statua Buddy – Vairocana Buddha, o wysokości 37 stóp (ponad 11 metrów). Posąg otoczony jest 10 000 miniaturowymi figurkami Buddy.

W głównym hallu znajduje się tu największa na świecie porcelanowa kolorowa statua Kuan Yin Bodhisattva, mająca ponad 700 lat.

Na terenie całego klasztoru panuje niezwykła, spokojna atmosfera przepełniona unoszącymi się
w powietrzu zapachami kadzidła.

Będąc tu możemy pospacerować po pięknych ogrodach i lasach wokół klasztoru, w których natkniemy się na wiele niezwykłych rzeźb wtopionych w krajobraz, pomedytować przy stawie Koi pełnym żółwii
i dorodnych karpii.

W niedzielę klasztor Yen Chuang oferuje wegetariańskie śniadanie za niewielką opłatą 6 dolarów.
Na tyłach klasztoru znajduje się sklep z upominkami.

[flagallery gid=23 name=”Gallery”]

Blisko Chuang Yen Monastery, w odległości ok. 10 minut jazdy samochodem, nad rzeką Hudson (jej najwęższym odcinku), położone jest malownicze Cold Spring. Większość budynków w miasteczku powstało jeszcze przed Wojną Domową. Przekaz głosi, że nazwa miejscowości zrodziła się z odwiedzin generała Georga Washingtona. Odwiedzając ją w 1780 roku, napił się wody z likalnego źródła, i zaraz po spróbowaniu wody powiedział „cold spring”.

Przy głównej ulicy znajduje się wiele urokliwych butików, sklepów z antykami, kafejek i restauracji. Ulica kończy się nad rzeką Hudson, nad którą unosi się majestatyczna góra Storm King. Widok jest niezwykły, szczególnie w okresie jesiennym, kiedy góra mieni się pomarańczową, czerwoną, żółtą i brązową mozaiką kolorów.

Przez cały letni okres nad rzeką, na promenadzie, odbywają się koncerty i pokazy na żywo, które stanowią jedną z większych atrakcji zarówno dla lokalnych mieszkańców, jak i dla odwiedzających turystów. Z promenady rozlega się piękny widok akademię wojskową West Point, do którego powstania przyczynił się czynnie Tadeusz Kościuszko.

W miasteczku odbywa się przez cały roku wiele ciekawych wydarzeń. Najbliższe z nich to Cold Spring Antiques Show oraz Cold Spring River Festival, rozpoczynające się w niedzielę, 10 lipca.

[flagallery gid=22 name=”Gallery”]

Przydatne informacje:
Jadąc pociągiem do Carmel można dojechać linią Metro North (z Grand Central lub Harlemu, ze 125 St) do stacji w hrabstwie Putnam: Brewester, stamtąd autobusem nr 3 do Putnam Plaza, a następnie z Putnam Plaza autobusem nr 5 do Carmel.

Marta Kustek
zdjęcia: Andrzej Cierkosz

Poprzedni artykuł#Podziel się dobrym słowem: Eliza Sarnacka Mahoney
Następny artykuł#Podziel się dobrym słowem: Mariusz Rzepka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj