Dziś, 2 lutego, o 7.25 rano, w miasteczku Punxsutawney w Pensylwanii, świstak Phil zobaczył swój cień, co oznacza, że w tym roku zima potrwa jeszcze 6 tygodni. Dzień Świszcza, również Dzień Świstaka czyli Groundhog Day, to święto obchodzone co roku, 2 lutego, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W USA jego popularnym bohaterem jest świszcz Phil z Punxsutawney, PA. Jeżeli w tym dniu zwierzę zobaczy swój cień, co sprawdza się przy wyciąganiu świszcza z nory, zwiastuje to jeszcze… sześć tygodni zimy. Jeśli nie, to oznacza, że wiosna jest już blisko.

Przepowiednie świstaka świętuje się od 1887 roku. Od tego roku do dzisiejszych czasów Phil zobaczył swój cień aż 99 razy, co oznaczało zapowiedź długiej zimy. W tym okresie tylko 16 razy zapowiedział wczesną wiosnę (nie widział cienia).

Czy prognozy Phila się sprawdzają? Zdania są podzielone. Według organizatorów Dnia Świstaka
w Punxsutawney, przepowiednie Phila w 100% zgadzają się z pogodowymi zmianami. Według niektórych instytucji prognozujących pogodę, nie do końca są one trafione, choć bardzo respektują i biorą pod uwagę przewidywania sympatycznego świstaka.

Co roku, dzień świstaka jest okazją do lokalnych imprez, spotkań, pokazów tanecznych (nasza „polka” odgrywa tu dużą rolę) i dobrej zabawy.

DPS

Poprzedni artykuł„Kiedy język angielski nie męczy, a bawi?”
Następny artykuł„Oliwa extra virgin czy… mieszanka olejów?”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj