Współczesne podejście do kształtowania umiejętności językowych i kompetencji kulturowych uczniów polskich poza granicami wyrasta z założenia, że to uczeń – dzięki ciekawości poznawczej i wynikających z niej interakcji z otoczeniem – buduje własne, indywidualne struktury wiedzy. Rolą nauczyciela zaś jest pobudzanie do aktywności oraz kształtowanie umiejętności krytycznej analizy i wartościowania samodzielnie pozyskanych informacji i źródeł wiedzy.

Jak to teoretyczne podejście przekuć na codzienność polonijnej szkoły? Jak z rozwagą wykorzystać TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) w pracy nauczyciela polonijnego?
To najistotniejsze pytania, na które poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas webinarium pt. „Uczeń aktywny i zaangażowany na lekcjach języka polskiego. Współczesna dydaktyka na rzecz edukacji polonijnej”,  które odbyło się 25 października 2015 r. i które poprowadziła Magdalena Bogusławska.

Organizatorami webinaru były fundacje Dobra Polska Szkoła oraz Edukacja dla Demokracji.

 

Magdalena Bogusławska
Magdalena Bogusławska

O prowadzącej: Magdalena Bogusławska – z wykształcenia filolog, dyrektor Ośrodka Rozwoju Kompetencji Edukacyjnych WSiP. W latach 2008–2012 pełniła funkcję dyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Wcześniej związana ze środowiskiem szkół niepublicznych. Od lat zajmuje się m.in. działalnością edukatorską związaną z wdrażaniem zmiany w szkole. Obszarami jej szczególnych zainteresowań są: problematyka motywacji i kształtowania uczniowskiej aktywności, wykorzystywanie nowoczesnych technologii w nauczaniu, zagadnienia przywództwa oraz edukacja wielokulturowa. Autorka publikacji dotyczących edukacji.

 

MSZ_logoWebinar został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

Poprzedni artykułBabcia Bożenka: Żywy pomnik papieża
Następny artykułProf. Jan Miodek o Polnijnym Dniu Dwujęzyczności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj