Pani dyrektor uścisnęła rękę każdego ucznia
Pani dyrektor uścisnęła rękę każdego ucznia

 

Zakończenie roku szkolnego w polonijnej szkole wiąże się ze szczególnymi emocjami u uczniów, gdy kończą naukę w języku polskim i dokonują podsumowania swoich doświadczeń. Wzruszenie ogarnęło słuchaczy, gdy czworo ósmoklasistów w szkole im. Marii Konopnickiej w Poughkeepsie, NY,  przed całą szkolną społecznością czytało swoje pożegnalne listy.

„Pomimo, że nie było łatwo poprawnie wypowiadać słowa i odmieniać końcówki wyrazów, czas upływał w miłej atmosferze” – wyznaje Mateusz Karwan. – „Język polski nie jest łatwym do nauki, ale nigdy nie skarżyłem się, że muszę się go uczyć. Zawsze chętnie odrabiałem zadanie domowe, czytałem czytanki, bo wiem, że w życiu bardzo ważne jest utrzymanie języka, kultury i tradycji wyniesionych przez moich rodziców z Polski”.

Imponujące, dojrzałe spojrzenie młodego człowieka.

 

Najstarsza klasa
Najstarsza klasa

 

DSC_0466
Uściski nauczycieli

 

„Wszyscy z nas pamiętają pierwszy dzień w szkole, kiedy jako małe dzieci byliśmy pełni strachu, obawy, a w tym samym czasie, byliśmy ciekawi nowych emocji i wrażeń w polskiej szkole” – wspomina Mateusz Rzepka. – „Przez tyle lat w moich oczach staliśmy się jak wielka rodzina”.

Można tylko dodać, że szkoła spełniła swoją misję nie tylko edukacyjną, ale łączącą polską społeczność w stanie Nowy Jork.

„Ten rok był świetny, było dużo ciekawych zajęć!” – wspomina Philip Fabijanowski.

Nie ma lepszej nagrody dla nauczyciela niż takie wyznanie.

„Teraz przyszedł czas na pożegnanie. Mam już 14 lat i idę do liceum” – napisała Magda Moranda. – „Mam nadzieję, że język polski przyda mi się w przyszłości i będę mogła powiedzieć, że warto było chodzić do polskiej szkoły”.

 

DSC_0487
Danuta Świątek wręcza nagrodę za czytanie od portalu DobraPolskaSzkola.com

 

DSC_0429

 

Wychowawczyni klasy ósmej, Jolanta Nieć,  może być dumna z tak rozsądnych uczniów.

Zresztą całe grono pedagogiczne z dyrektor Pauliną Surowiec ma powody do dumy ze wszystkich swoich 42 uczniów w mijającym roku szkolnym 2015/2016. Z tej też okazji była celebrowana Msza św. w kościele św. Józefa. Ks. Patric D’Arcy chociaż nie rozumie po polsku, doskonale zegrał się ze szkolną społecznością, która odpowiadała mu w języku polskim podczas nabożeństwa.

 

DSC_0363 copy
Pani dyrektor i uczniowie śpiewają akapella

 

DSC_0352
Polski kościół

 

„Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością, która bez przerwy się otwiera” – cytowała słowa Jana Pawła II, dyrektor Surowiec. Dla nich warto poświęcić się i prowadzić szkołę. Szkoła w Poughkeepsie istnieje od 1969 roku i wielokrotnie sprawdziła się, chociaż czasami musiała stawiać czoła dużym wyzwaniom lokalowym. Teraz też nie są pewne jej losy, bo zachodzą zmiany w parafii, do której jest przytulona. „Poradzimy sobie, jeśli trzeba będzie, znajdziemy nowe miejsce na naukę od września” – zapowiada dyrektor Surowiec. A rodzice ufają jej i pomogą.

 


Danuta Świątek

Zdjęcia: K. Pienkawa

 

DSC_0428

 

DSC_0413

 

DSC_0392

 

DSC_0367 copy

 

 

 

W roku szkolnym 2015/2016 do szkoły chodzili:

Klasa Przedszkolna — 3 Latki

Wychowawca – Joanna Jusino

Mia Gombiner, Julia Kocoń, Gabriella Lacerte 

Klasa Przedszkolna — 4 Latki

Wychowawca – Beata Wójcik

Zane Hattar, Emma Jusino, Aniela Kunicki, Joseph Serafin

Zerówka

Wychowawca –Irena Kunicki 

Nicholas Gormanly, Sofia Grassi, Natalia Jabłoński, Liliana Marsh, Jacob Serafin

Klasa I

Wychowawca –Beata Mroczek

Joseph Grassi, Maja Jabłoński, Olivia Jusino, Oliver Kunicki

Klasa II

Wychowaca –Magdalena Moranda

Olivia Kocoń, Karolina Mroczek, Nicole Ślusarz

Klasa III

Wychowaca –Justyna Pankowska

Isabelle Kunicki, Michael Lacerte, Dominik Marsh, Michał Moranda, Mikołaj Wójcik

Klasa IV

Wychowawca –Aneta Lacerte

Michael Karwan, Vistoria Moranda, Ryan Surowiec

Klasa V

Wychowawca –Beata Głazowski

Dominika Kocoń, Dominick Kopacz, Rafael Kowal, Sebastian Kunicki, Matthew Lacerte, Julia Pankowska, Magdalena Rzepka, Jessica Stańczak

Klasa VIII

Wychowawca –Jolanta Nieć

Philip Fabijanowski, Matthew Karwan, Magdalena Moranda, Mateusz Rzepka

Poziom I 

Wychowawca –Katarzyna Dudało

Nicholas Dziewiecki, Matthew Dziewiecki, Roxolyana Shepko

Language Other Than English Exam ( LOTE) – Absolwenci 

Elizabeth Diaz, Claire Fabijanowski, Marta Pankowska

Nagrody za dobre wyniki w nauce otrzymali: 

Klasa I – Olivia Jusino

Klasa II- Olivia Kocoń

Klasa III – Michał Moranda

Klasa IV – Victoria Moranda

Klasa V – Dominika Kocoń

Klasa VIII – Matthew Karwan

Nagrodę za wzorową frekwencję: 

Gabriella Lacerte, Michael Lacerte, Michal Moranda, Julia Pankowska

Nagrodę za udział w pracach na rzecz szkoły: 

Mateusz Rzepka

Dyplom Ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Waszyngtonie:

Mikołaj Wójcik Klasa III

Dominika Kocoń Klasa V

Philip Fabijanowski Klasa VIII

Dyplom Prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających oraz czek na $100

Magdalena Moranda Klasa VIII

Nagrodę Dyrektora otrzymali Nauczyciele:

Beata Wójcik

Aneta Lacerte

Nagrodę portalu www.DobraPolskaSzkola.com za pasję do czytania otrzymały:

Karolina Mroczek Klasa II

Magdalena Rzepka Klasa V

Wyróżnienie za 100% dobrych odpowiedzi na LOTE oraz czek na $50 – Claire Fabijanowski

Poprzedni artykułAch, co to był za chrzest w Yonkers!
Następny artykułPocoNoski – i po polsku i międzynarodowo!
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj