pamiatkowe zdjecie uczestnikow

 

Jak co roku 14 lutego wielu z nas celebrowało Walentynki,  czyli święto miłości. Miłość oczywiście powinniśmy okazywać sobie każdego dnia,  czy jest po temu okazja czy nie, ale niewątpliwie to święto jest także wspaniałą okazją do tego aby zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o osobach,  które darzymy szczególnymi  uczuciami. Sposobów i pomysłów na okazywanie miłości tego dnia jest bardzo wiele.

Ciekawy pomysł na spędzenie walentynkowego wieczoru zaproponował uczniom uczęszczającym na polską ketechezę przy parafii Św. Jana Pawła II w Perth Amboy  pracujący tam jako katecheta ks. Paweł Dziatkiewicz. Podsunął on bowiem katechetom pomysł, aby tego dnia zorganizować uczniom wspólne spędzenie czasu poprzez zorganizowanie konkursu utrwalającego wiadomości dotyczące sakramentu chrztu świętego i 1050 rocznicy przyjęcia przez  Polskę Chrztu Świętego.

Okazało się, że pomysł był bardzo trafiony już podczas turniejów klasowych, podczas których katecheci wyłonili z każdej klasy po trzy osoby, które wzięły udział w finale zorganizowanym właśnie w dniu 14 lutego czyli w Walentynki.

Wprowadzeniem do całego spotkania było odczytanie słów Hymnu Miłości z Listu do Koryntian. Następnie uczniowie wysłuchali pięknej piosenki o miłości pt: ” Jeśli kochasz”, której refren w piękny sposób  definiuje miłość, a tego wieczoru nabrały one szczególnego znaczenia:

…Jeśli kochasz,
Potrafisz w rękach swych unieść ziemię.
Jeśli kochasz,
Prześcigniesz ptaki i obudzisz kamienie.
Jeśli kochasz,
Bóg niebo otwiera, promienieją dni szare.
Jeśli kochasz,
Ciemność nie jest ciemnością, ciężar nie jest ciężarem…

Pełni tych optymistycznych i dających nadzieję słów piosenki uczestnicy turnieju przystąpili do rywalizacji. Cały turniej rozpoczął się od prezentacji przygotowanych przez najmłodsze klasy polskiej katechezy. Przedszkolaki fantastycznie odegrały scenkę ukazującą zaślubiny. Była panna i pan młody oraz cały orszak weselny. Mimo, że na samym początku ta inscenizacja wywołała na sali gromki śmiech, to jednak oprawiona komentarzem i wyjaśnieniem najmłodszym uczniom jak przebiega i z jakich elementów się składa sakrament małżeństwa, pokazała uczniom prawdziwe wartości i relacje pomiędzy meżczyzną a kobietą. Przekaz był jasny: ślub to związek mężczyzny i kobiety, tak jak nas uczy Pismo Święte.

 

młodzi copy

 

Następstwem sakramentu małżeństwa powinno być potomstwo, które powinno być poczęte w szczęśliwej rodzinie i włączone do grona dzieci Bożych poprzez sakrament Chrztu Św. Siostry wraz z uczniami klasy pierwszej wyeksponowały każdy element przyjmowania tego sakramentu poprzez odegranie scenki.

Po tym wprowadzeniu przez najmłodszych uczniów rozpoczął się finał wieczoru. Na scenie, przy  stolikach, miejsca zajęli uczniowie, po troje z klas od piątej do ósmej. Przygotowane tematycznie pytania zostały umiejętnie posegregowane według określonych zagadnień z zakresu historii Polski i Chrztu Św. jako sakramentu. Bloki tematyczne uzupełniały piosenki, które były znane wszystkim uczniom co pozwoliło wszystkim do włączenia się   i do śpiewania wraz z zespołem, któremu dowodził ojciec Łukasz Drożak.

 

finał olimpiady

 

Całość konkursu nadzorowała komisja pod kierownictwem i czujnym okiem proboszcza parafii, ojca Waldemara Łątkowskiego, w której składzie znalazły się także siostry zakonne oraz przedstawicielka rodziców. Pytania były także wyświetlane na dużym ekranie, co spowodowało zainteresowanie nie tylko wszystkich uczniów, ale także zgromadzonych na sali rodziców.

 

komisja copy

 

Konkurs sprawił wiele radości nie tylko uczestnikom, którzy otrzymali atrakcyjne nagrody, ale także pozwolił wszystkim przypomnieć sobie ważne szczegóły dotyczące historii Polski jak i wiedzy religijnej.

Dzięki temu walentynkowemu spotkaniu okazało się, że półtorej godziny może być czasem spędzonym przyjemnie i zarazem pożytecznie, w połączeniu ze świętowaniem Dnia Zakochanych. Wszechobecne hasła mówiące o miłości,  propagowane przez współczesny świat, okazały się jak najbardziej na czasie w tym właśnie dniu. Dodatkowo celem spotkania było przypomnienie uczniom, że Święto Zakochanych powinno być także postrzegane i obchodzone w kontekście miłości w rodzinie i relacjach międzyludzkich.

 

IMG_4722 copy

 

Kolejny i oryginalny pomysł, którego realizacji podjęli się katecheci z parafii Św. Jana Pawła II w Perth Amboy okazał się strzałem w dziesiątkę. Zarówno rodzice, katecheci jak i sami uczniowie orzekli, że to był bardzo udany wieczór. W ten sposób także udało się pokazać uczniom , że miłość zaczyna się w rodzinie, a potem promienieje na drugiego człowieka.

 

Tekst: Beata Biały

Zdjęcia: Archiwum parafii Św. Jana Pawła II w Perth Amboy

 http://johnpaulsecond.com/pl/00481,galeria,00412 

Poprzedni artykuł„Polskie szkoły sobotnie” – na przykładzie placówek w Norwegii i Wielkiej Brytanii
Następny artykułKlucz do świata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj