okladka_w_szkole_11Lato to czas wakacji, ale również czas, by dyrektorzy i nauczyciele polonijnych szkół dobrali właściwe podręczniki do nauki w poszczególnych klasach.

Dobranie odpowiednich czytanek i podręczników do gramatyki często przyprawia o ból głowy poszukującego, który chce uczyć z najnowszego i  jak najlepiej napisanego podręcznika do poziomu i zainteresowania ucznia. Szczególnie cenne są te pozycje, które piszą osoby znające  i rozumiejące środowisko szkół polonijnych.

W szkole i w domu”, nowy podręcznik do klasy drugiej szkoły podstawowej  nauczycielki Danuty Szkutnik,  należy właśnie do tej grupy. Szkutnik jest też autorką podręcznika do klasy pierwszej w trzech częściach: „Już czytam, Już piszę, Już potrafię”. Pisaliśmy o tym podręczniku na naszym portalu: https://dobraszkolanowyjork.com/2015/11/06/juz-czytam-pisze-i-potrafie-czyli-nowy-podrecznik-do-polonijnej-klasy-1/. Można też posłuchać radiowego wywiadu z Danutą Szkutnik https://dobraszkolanowyjork.com/2016/01/22/o-podrecznikach-dla-szkol-polonijnych-w-polskim-radio-910ny/.

Podręcznik do klasy drugiej można zamówić w  Polskiej Katolickiej Szkole im. Św. Ferdynanda w Chicago szkolaswferdynanda@gmail.com.  Cena kompletu wynosi $38.

xxx

Czytanki znajdują się w składzie wraz z ćwiczeniami, co z pewnością ułatwi organizację pracy” – mówi Danuta Szkutnik o podręczniku. – „Wszystkie teksty mają narrację w jednym czasie, co  jest niezmiernie ważne z punktu widzenia poprawności językowej. Tematyka czytanek  dotyczy rzeczywistości, która otacza dziecko polonijne, a jednocześnie zawarte są treści  przepojone patriotyzmem, tradycjami, kulturą. Jest to podręcznik przeznaczony dla dzieci  urodzonych poza granicami  Polski, pokazujący  piękno kraju nad Wisłą. Elementy historii i geografii przemycone są w  sposób dostępny dla drugoklasisty. 

okladka_w_szkole_2Podręczniki nie zawierają żadnych regułek, czy zasad, które mają dzieci pamięciowo opanować. Moim założeniem jest, aby bawiąc się słowami, bogaciły swój język i zdobywały wiedzę. Wprowadziłam sporo ćwiczeń, które mają na celu usprawnić język dziecka w zakresie deklinacji. Wiemy, że dziecko polonijne ma z tym ogromny problem. Z pewnością zaciekawi ich także tłumaczenie, bowiem każde zadanie domowe, zawiera zestaw wyrazów do tłumaczenia. Dzięki takim ćwiczeniom, język będzie żywy i przydatny w przyszłości. 

Nowością jest Tygodnik. To sprawdzony, poparty doświadczeniem sposób na  piękne wypowiedzi pisemne. W klasie drugiej dzieci będą mieć za zadanie  rysować i pisać kilka zdań na zadany temat.  Polecenia są niezwykle ciekawe i choć czasami metaforyczne to związane z opracowywanym tematem lekcji (np. jedno z nich brzmi: Mieszkasz na Wawelu. Narysuj i napisz kim jesteś). Jestem przekonana, że każde zadanie domowe będzie dla nich bardzo ciekawe i z tego choćby powodu, będą chętnie odrabiać. Oczywiście zachwycające są ilustracje, które nie tylko przyciągają, ale spełniają funkcję dydaktyczną. W każdej lekcji znajduje się fragment  wiersza różnych autorów.  Postawiłam tym razem na utwory współczesnych twórców: D. Wawiłow, D. Gellner, H. Bechlerowa, S. Karaszewski, W. Grodzieńska i  wielu innych.  

Wprowadzam także różnorodny sposób sprawdzenia rozumienia treści: zamalowywanie prawidłowych odpowiedzi, wybór zdań prawdziwych, zakreślanie itp.  Ciekawymi ćwiczeniami będzie także rysowanie lub kolorowanie, zgodnie z przeczytanym poleceniem.  Dziecko musi najpierw przeczytać, żeby wykonać dane polecenie. Bardzo ważne jest także to, że pod każdą czytanką znajduje się miejsce do samodzielnego  napisania wyrazów, które  według dziecka są trudne. Uczeń sam podejmuje decyzje, który wyraz napisze. Stawiam na to, aby każdy uczeń w jak największym stopniu mógł pracować samodzielnie.

 

Danuta Świątek

Zdjęcia: archiwum Danuty Szkutnik

Poprzedni artykułZ językiem polskim na spacer, czyli nauka języka bez podręcznika
Następny artykuł750 tysięcy młodych powita papieża
Danuta Świątek
Redaktor naczelna portalu. Dziennikarka prasowa. Adiunkt w Hunter College w NYC. Lauretka Nagrody im. Janusza Korczaka (2022) i Nagrody Marszałka Senatu w konkursie „Polki poza Polską” (2023). Wyróżniona Medalem KEN za pracę w polonijnych szkołach. Absolwentka Columbia University w NYC. Była korespondentka „Życia Warszawy” i „PANI” w Nowym Jorku. Współpracowała z amerykańską edycją „BusinessWeek” i „Working Mother”. Autorka książek m. in. “Kimberly”, „Kimberly jedzie do Polski” i współautorka „Przewodnika po Nowym Jorku”. Koordynatorka akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w USA. Terapia reminiscencyjna jest jej wielką pasją. Kontakt: DanutaSP@outlook.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj