Karolina Leszczewicz, konsul Ewa Łukowicz - Oniszczuk, Mariusz Knap, członek zarządu PSO .
Karolina Leszczewicz, konsul Ewa Łukowicz – Oniszczuk, Mariusz Knap, członek zarządu.

Rozmowa z Karoliną Leszczewicz, prezydentem Organizacji Studentów Polskich (PSO) w Nowym Jorku. Karolina ukończyła studia magisterskie na Wrocławskim Uniwersytecie Ekonomicznym w 2010 roku, obecnie jest studentką na Brooklyn College na kierunku Business Administration.

Jakie były wasze początki? Kiedy powstała organizacja studencka i w jakim celu?

4 listopada 1991 roku w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie założycielskie Organizacji Studentów Polskich, na które przybyło ponad 350 osób. Organizacja postawiła przed sobą trzy główne cele. Po pierwsze: integrację polskiego środowiska akademickiego w Nowym Jorku i okolicach poprzez organizowanie imprez kulturalnych i towarzyskich, ułatwianie kontaktów między polskimi klubami na poszczególnych uczelniach i pomoc przy zakładaniu nowych klubów i stowarzyszeń polskich studentów. Po drugie: rozpowszechnianie informacji na temat studiów w USA, tutejszego systemu szkolnictwa wyższego, pomocy finansowej, nostryfikacji dyplomów, czy kwestii wizowych. Po trzecie: chcielibyśmy rozwinąć nasz program stypendialny. Nasza organizacja to jedyna tego typu organizacja polonijna, która przyznaje stypendia, między innymi, osobom z nieuregulowanym statusem wizowym. Przez ostatnie 21 lat te trzy idee są obecne w każdym aspekcie naszej działalności. Kolejne pokolenia starały się jak najlepiej wypełnić je poprzez nowe inicjatywy – ucząc dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz organizując wciąż nowe imprezy integracyjne.

Kto może zostać waszym członkiem?

Członkiem organizacji może zostać każdy bez względu na wiek, czy status „studencki”. Na dzień dzisiejszy nasza organizacja zrzesza ponad 1500 członków, a zdecydowana większość to osoby, które już dawno ukończyły studia ale związały się z naszą organizacją na dobre i pomimo, iż studentami już nie są, wciąż uczestniczą w naszych imprezach i służą dobrą radą kiedy tylko zaistnieje taka potrzeba.

Czy z waszej pomocy mogą korzystać niezrzeszeni z wami?

Staramy się pomóc od strony edukacyjnej wszystkim, którzy zgłaszają się do nas z pytaniami i problemami. Jeżeli zaś chodzi o pomoc finansową to nasze stypendium mogą dostać tylko członkowie naszej organizacji. Do tej pory udało się nam wspomóc ponad 120 studentów. Nasi stypendyści to zarówno studenci lokalnych community college jak i elitarnych uczelni takich jak Columbia University czy New York University, młodzi ludzie świeżo po maturze jak i dorośli, którzy po 20-letniej przerwie wrócili na studia. Aby zostać członkiem należy wypełnić ankietę członkowską zamieszczoną na naszej stronie internetowej i wpłacić roczną składkę w wysokości $10.

Czy jesteście teraz mniej potrzebni? Żyjemy w czasach internetowej informacji, do której mamy dostęp w domu.

Myślę, że jesteśmy potrzebni, nie tylko już po to, aby udzielać porad na temat studiów w USA ale, żeby wspierać polonijnych studentów stypendiami i tworzyć wspaniałą sieć kontaktów. Wielu z naszych członków to 'young professionals’, którzy mają doświadczenie w przeróżnych dziedzinach, będąc członkiem PSO każdy ma szansę poznać osobę, która może okazać się bardzo wartościowym kontaktem w przyszłości. Poza tym, nasza organizacja, to jedna wielka rodzina, niektórzy znają się już kilkanaście lat! To są znajomości na dobre i na złe, członkowie PSO to naprawdę wartościowi ludzie, warci poznania i zaprzyjaźnienia się.

Z jakimi sprawami zwracają się do was przyszli studenci i nie tylko?

W większości są to sprawy związane ze studiowaniem w USA, transferem ocen z Polski, zdarzają się też pytania o pomoc finansową, zmianę statusu wizowego lub pytania o nasze nadchodzące imprezy. Nasz kalendarz wydarzeń jest pełen różnego rodzaju imprez rekreacyjnych i networkingowych.

Czy robicie wyjazdowe prelekcje w polskich szkołach sobotnich?

Tak organizujemy sesje informacyjne, mini Studia 4u. Są to pojedyńcze wykłady na tematy związane z edukacją, głównie dla uczniów szkół średnich.

Jak kontaktować się z wami, gdyby szkoły chciały was zaprosić?

Najlepiej jest z nami skontaktować się drogą elektroniczną, wysyłając emaila na adres zarzad@pso-usa.org

Co w najbliższych planach?

W planach, jak zwykle, cała masa nowych pomysłów. Ulepszanie dotychczasowych eventów i wprowadzanie nowych. Wszystko, aby Polonia przebywająca na terenie tri-state area miała mnóstwo powodów do spotkania, integracji i poznawania nowych, ciekawych ludzi. Moim marzeniem jest zdobycie nowych członków, młodych ludzi z głowami pełnymi pomysłów i energią do działania w tak wspaniałej organizacji, jaką jest PSO. Chciałabym, aby nasz program stypendialny cieszył się większym zainteresowaniem ze strony sponsorów, ponieważ wiem jak wiele dla studentów znaczy pomoc finansowa. Zapraszam na naszą nową stronę internetową www.pso-usa.org oraz do przyłączenia się do nas na facebooku https://www.facebook.com/groups/PSONY/?fref=ts, gdzie na bieżąco umieszczamy informacje na temat naszych eventów .

Powodzenia i dziękuję za rozmowę!

Danuta Świątek

Poprzedni artykuł“Gdy polska mama jest Włoszką”
Następny artykuł„Niech czyta, a mówić będzie albo korzyściach wielu płynących z czytania na głos” (cz.2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj