W polskich sobotnich szkołach na wschodnim wybrzeżu USA robi się coraz bardziej interesująco! W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy obok szkolnego programu nauczania, w wielu sobotnich szkołach zaczęły się pojawiać dodatkowe, ciekawe propozycje dla dzieci, m.in. akcja Cała Polonia Czyta Dzieciom czy Radionocka. Czynią one zdecydowanie placówki bardziej atrakcyjnymi dla najmłodszych. Jedną z najnowszych propozycji dla polskich szkół przygotował Polski Instytut Teatralny z Nowego Jorku, prezentując w Polskiej Szkole im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, bajkę Teatru Lalek pt. „Jaś i łodyga fasoli” w reżyserii Jacka Zuzańskiego. Autorem scenariusza bajki “Jaś i Łodyga Fasoli” jest Pj McKey z zespołem Dream Tale Puppets, zaś autorem wersji polskiej Beata Pupczyk. Spektakl zapoczątkował serię przedstawień w sobotnich szkołach polonijnych nowojorskiej metropolii i New Jersey. Nasz portal z przyjemnością patronuje tym przedstawieniom!

Autor, reżyser, projektant, budowniczy lalek oraz aktor w jednym – Jacek Zuzański oraz Izabella Laskowska, prezes Polskiego Instytutu Teatralnego, pokazali prawdziwy majstersztyk! Wszystkie maski i kukiełki zachwyciły dzieci, które były w pełni zaangażowanie w akcję przedstawienia oraz dialogi z bohaterami bajki. Pasja Jacka Zuzańskiego do lalkarstwa okazała się dla najmłodszych absolutnie zaraźliwa.

„To było bardzo śmieszne i ciekawe. Najbardziej śmiałem się jak Jaś chciał doić krowę” – mówi 10-letni Mateusz Sabiło.
8-letni Benjamin Ruffin zachwyca się maskami i kostiumami aktora. „Fajne były i bardzo podobała mi się głowa wielkoluda, który mnie rozśmieszył”.
8-letnią Olivię Bednarski natomiast rozśmieszała kura, która znosiła złote jajka. „Też bym chciała mieć taką kurę” – dodaje.
„Bardzo dobrą aktorką jest pani Izabella, która była narratorem i potrafiła zmieniać swój głos, a pan Jacek wykonywał wyolbrzymione ruchy, które bardzo rozśmieszały” – tłumaczy 13-letnia Marta Deja.

Polski Instytut Teatralny w Nowym Jorku trafił w dziesiątkę, bo polonijne dzieci od lat czekają na teatralne przedstawienia, które rozwijają ich wyobraźnię i polskie słownictwo.

Nauczycielka, Agnieszka Hakkenberg, podkreśla pełne skupienie dzieci w starszym wieku podczas przedstawienia i dostosowaniu języka polskiego w przedstawieniu do poziomu rozwoju dziecka.
„Chyba nadszedł czas, by wrócić do naszego szkolnego teatru z pacynkami, o którym zapomnieliśmy. A dzisiejsze przedstawienie rozbudziło na nowo zainteresowanie lalkarstwem u naszych uczniów” – mówi dyrektor Teresa Osadnik.

Katarzyna Kowal, przewodnicząca komitetu rodzicielskiego w szkole, zwraca uwagę na pełne zaanagażowanie się dzieci w przedstawienie.
„Dzieci ciągle miały ręce w górze. Nie tylko były zajęte emocjonalnie, ale również fizycznie”.
„To była bardzo dobra zabawa dla dzieci i prawie każda scena je rozśmieszała” – mówi Bożena Wojdyło, jedna z matek w szkole.

Po udanym przedstawieniu dzieci zasypały Jacka Zuzańskiego pytaniami. Chciały wiedzieć, czy wszystkie lalki i maski zrobił sam, a może je kupił? Jak zrobił scenografię? Od kiedy jest lalkarzem?

Jacek Zuzański jest mistrzem, od którego można się wiele nauczyć. Artysta przyjechał do USA w 2001 r. na zaproszenie Island Theater Workshop z Marthas’s Vineyard, gdzie pracuje jako nauczyciel aktorstwa i teatru, współpracując ze szkołami, bibliotekami i innymi organizacjami kultury na Cape Cod, MA. W 2004 r. założył Dream Tale Puppets.

Zachęcamy polskie szkoły do zapraszania Teatru Lalek z przedstawieniem „Jaś i łodyga fasoli” do swoich placówek!
Zainteresowane przedstawieniem szkoły mogą kontaktować się z Izabellą Laskowską tel. 646-409-4783. Centrala Polskich Szkół Dokształcających dofinansowuje każde przedstawienie w kwocie 250$. W celu otrzymania dofinansowania, należy wysłać rachunek z PIT-u wystawiony na danᶕ szkołȩ do CPSD- 7 Plane Tree lane, Dix Hills, NY 11746, z dopiskiem Teatr.
Każdy, kto chce dofinansować działalność Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku może złożyć bezpieczne donacje za pomocą paypal na www.polishtheatreinstitute.org.

 

Danuta Świątek, Marta Kustek
Video i zdjęcia: Dobra Polska Szkola

 

IMG_6977c

 

IMG_7020c

 

IMG_7024c

 

IMG_7026c

 

IMG_7039c

 

IMG_7042c

 

IMG_7063c

 

IMG_7086c

 

IMG_7104c

 

IMG_7109c

 

IMG_7116c

 
IMG_6982c

Poprzedni artykułZostań Przyjacielem Dobrej Polskiej Szkoły!
Następny artykułBabcia Bożenka: Zjedz pączka, będzie ci się wiodło.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj